Wakacje na Mauritiusie to egzotyczna przygoda, która z pewnością pozwoli na wspaniały wypoczynek i będzie okazją do przeżycia wielu niezapomnianych chwil!
Gdzie leży Mauritius?
Mauritius jest państwem wyspiarskim. Położony jest na kilku wyspach
na Oceanie Indyjskim, w archipelagu Maskareny. Największe wyspy to
Mauritius i Rodrigues. Są to wyspy pochodzenia wulkanicznego. Obecnie nie występuje tu aktywność sejsmiczna, a rzeźba starych wulkanów została znacznie złagodzona. Na północy Mauritiusa rozciągają się szerokie, płaskie
równiny nadbrzeżne. Przechodzą one stopniowo w pagórkowate wnętrze wyspy i pasmo wzniesień Port Louis.
Środkową część wyspy zajmuje rozległy
Płaskowyż Centralny. Urozmaicają go liczne stożki wulkaniczne; trzy z nich mają wysokość powyżej 800 m n.p.m. Płaskowyż wznosi się ku południowemu wschodowi, gdzie znajduje się najwyższe pasmo wyspy,
Rivičre Noire, z najwyższym szczytem Mauritiusa: Piton de la Rivičre Noire (826 m n.p.m.). Jest to najbardziej urozmaicona pod względem krajobrazu część wyspy. Cechą wszystkich grzbietów jest ich asymetria: stoki w kierunku wnętrza wyspy są znacznie bardziej strome, niż stoki zwrócone na zewnątrz.
Rzeźba
wyspy Rodrigues jest silnie pofalowana. Najwyższy szczyt,
Mount Limon, ma wysokość 400 m n.p.m. Wyspa zbudowana jest w większości z bazaltów, a jej powierzchnia poprzecinana jest licznymi głębokimi dolinami potoków. Pozostałe wyspy charakteryzują się stromymi brzegami i słabo rozwiniętą linią brzegową.
Mauritius – klimat i pogoda
Mauritius położony jest
w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Rzeźba powierzchni decyduje jednak o lokalnym zróżnicowaniu. Zachodnie wybrzeża otrzymują znacznie mniej opadów (ok.1000 mm rocznie) niż wschodnie (1500 - 2320 mm). Najwyższe szczyty mają opady przekraczające 5000 mm rocznie.
Część wschodnia wyspy odznacza się mniejszymi amplitudami temperatur niż część zachodnia.
Średnie temperatury lata wynoszą 30-32°C, a zimy 17-18°C. Wyspa położona jest na szlaku tropikalnych cyklonów. Pojawiają się one między wrześniem a majem.
Na sieć hydrograficzną składają się liczne rzeki, głównie o charakterze górskich potoków. Najdłuższa rzeka to
Rivičre Noire. Występuje również duża ilość małych jezior. Największym z nich jest
Nicoliere.
Wyspy otoczone są
rafami koralowymi. Trzecia część powierzchni wyspy porośnięta jest lasami, które zachowały się głównie w trudniej dostępnych obszarach górskich. Pozostały fragment wyspy porośnięty jest
sawanną.
- Choć świat zwierząt jest stosunkowo ubogi, ciekawostką na Mauritiusie są jelenie, sprowadzone przez Holendrów z Jawy w XVII w.
- Na wyspie żył też do XVIII w. jeden z większych gatunków ptaków na świecie, ptak dodo. Został jednak zupełnie wytrzebiony przez człowieka.
Cały obszar Mauritiusa odznacza się
wyjątkowo pięknymi krajobrazami. Do miejsc szczególnie wartych zobaczenia można zaliczyć:
- Domaine du Chausser, górski park krajobrazowy,
- Park Chamarel, gdzie wulkaniczna ziemia mienie się różnymi kolorami,
- rezerwat ptaków Casela,
- ogród botaniczny Pamplemousses,
- wodospady Rochester.
Turyści korzystają
także z piaszczystych plaż, ciepłej wody morskiej, dużego nasłonecznienia oraz możliwości zwiedzenia podwodnego świata w trakcie nurkowania.
Zobacz również: