Malta to
wyspa położona na Morzu Śródziemnym, usytuowana pomiędzy Sycylią a Tunezją. Główne gałęzie gospodarki związane są z jej
położeniem geograficznym i są to m.in. usługi, turystyka oraz handel zagraniczny. Na charakter gospodarki Malty wpływa zarówno
przeszłość kolonialna, jak i
warunki naturalne.
Malta – główne gałęzie gospodarki
Ta piękna, starożytna wyspa jest jednym z
najbezpieczniejszych miejsc dla turystów na świecie, dlatego
wakacje na Malcie są bardzo popularne. Malta jest także światowym
numer jeden, jeśli chodzi o najniższe ryzyko wystąpienia klęski żywiołowej. Te warunki oraz korzystne położenie sprawiają, że maltańska gospodarka opiera się na czterech filarach i notuje
stały, stabilny rozwój.
- Turystyka. Rozlegle plaże, ciepła woda morska, dobrze rozwinięta komunikacja i baza noclegowa oraz liczne zabytki architektury skupione przykładowo w La Valetta, czy Mdina skutecznie podnoszą atrakcyjność wsypy. Turystyka generuje ogromne przychody i jest a Maltę odwiedza coraz więcej osób.
- Bardzo ważnym sektorem gospodarki jest przemysł. Na miejscu rozwija się przemysł spożywczy (produkcja wina, piwa, konserw), meblarski, odzieżowy, elektrotechniczny, a także filmowy, czy nawet hazardowy (znajduje się tu kilka dużych kasyn).
- Handel zagraniczny. W wymianie handlowej z Maltą biorą udział przede wszystkim Włochy, Niemcy, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.
- Rolnictwo. Ten sektor jest słabiej rozwinięty, najczęściej uprawia się: pszenicę, jęczmień, warzywa (pomidory), tytoń i bawełnę. Tarasowe zbocza wykorzystywane są do uprawy oliwek, pomarańczy, migdałów i figowców. Hoduje się tu bydło i trzodę chlewną.
Z czego słynie Malta?
Malta słynie
z wybornych win. Jego produkcję rozpoczęli już starożytni
Fenicjanie w VIII w p.n.e., a dziś na wyspie uprawia się ponad trzydzieści rodzimych szczepów, głównie na Malcie i wyspie
Gozo. Powierzchnie upraw zajmują ponad 500 ha.
Wyspa słynie też z
aromatycznych oliwek, uprawianych tu od stuleci oraz przysmaków kuchni śródziemnomorskich, takich jak oliwa, suszone pomidory (doceniane za smak są szczególnie te z wyspy Gozo), sery oraz lokalne wędliny.
Będąc na Malcie koniecznie spróbujmy lokalnego przysmaku czyli
owoców opuncji, która jest jedną z najpopularniejszych roślin, uprawianych na wyspie.
Słodkie owoce można kupić niemal na każdym lokalnym bazarze i w sklepach, a jej charakterystyczny smak z pewnością będzie już zawsze kojarzył nam się z niezapomnianym urlopem, na tej pięknej wyspie Morza Śródziemnego.
Zobacz też: