Geografia Madagaskaru

<p><strong>Powierzchnia wyspy Madagaskar</strong> wynosi ponad 587 tys. km2. Na wschodnim wybrzeżu przeważają niziny, które wraz z poruszaniem się na zachód przechodzą w strome urwiska i wyżyny. Na północy kraju mamy góry, przede wszystkim Masyw Tsaratanana, zbudowany z gór wulkanicznych. Najwyższym szczytem zarówno masywu, jak i całego Madagaskaru jest wygasły już wulkan Maromokotro, liczący sobie 2876 m n.p.m. Na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru zobaczyć można wiele zatoczek i równin, zaś na południu głównie płaskowyże i tereny pustynne.

Pogoda na Madagaskarze

Dzisiaj, 15.12 31°C

Powierzchnia wyspy Madagaskar wynosi ponad 587 tys. km2. Na wschodnim wybrzeżu przeważają niziny, które wraz z poruszaniem się na zachód przechodzą w strome urwiska i wyżyny. Na północy kraju mamy góry, przede wszystkim Masyw Tsaratanana, zbudowany z gór wulkanicznych. Najwyższym szczytem zarówno masywu, jak i całego Madagaskaru jest wygasły już wulkan Maromokotro, liczący sobie 2876 m n.p.m. Na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru zobaczyć można wiele zatoczek i równin, zaś na południu głównie płaskowyże i tereny pustynne.

Warto wspomnieć, że do Madagaskaru należy kilka niewielkich wysepek podlegających Francji pod względem administracyjnym:
 

  • Europa,
  • Juan de Nova,
  • Glorieuses,
  • atol Bassas da India.

Najlepiej na Madagaskar wybrać się poza sezonem letnim, pomiędzy kwietniem a czerwcem lub wrześniem i grudniem, ponieważ jest tam mniej turystów, czasem pada deszcz i panują wysokie temperatury. Najwięcej turystów na Madagaskarze pojawia się w lipcu i w sierpniu, ale dni będą wówczas umiarkowanie ciepłe, a noce dosyć chłodne. Nie zaleca się wyjazdu na Czerwoną Wyspę pomiędzy styczniem a marcem, ponieważ panuje tam pora deszczowa i mogą pojawić się nawet niszczycielskie cyklony.
 
Cała wyspa ma zróżnicowany klimat
- na wybrzeżu jest tropikalny, a w głębi wyspy umiarkowany. Na wschodzie wyraźnie odczuwalne są wpływy klimatu równikowego wilgotnego, a na południu - suchego. Na zachodzie Madagaskaru panuje klimat podrównikowy suchy. Na wyspie można wyróżnić dwie pory - od listopada do kwietnia trwa pora deszczowa, a przez całą pozostałą część roku - pora sucha. Średnie temperatury najcieplejszych miesięcy - grudnia, stycznia i lutego wynoszą 21 stopni. W czerwcu i lipcu jest tu średnio 10 stopni Celsjusza. Zróżnicowanie klimatyczne Madagaskaru powoduje, że wyspa ma bogatą faunę i florę. Południe i zachód Madagaskaru zajmują suche tereny, ale już w środkowej części wyspy występują łąki i sawanny. Na wschodnim wybrzeżu mamy do czynienia z roślinnością lubiącą wilgoć. Dumą i wizytówką Madagaskaru są lemury.


Opinie o miastach na Madagaskarze

4,0
Nosy Be Gosia i Grzegorz
Cudownie

Madagaskar na skróty