Ochryda to jedna z największych atrakcji turystycznych w Macedonii Zachodniej. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp góry Galiczica, na granicy Macedonii i Albanii. To siódme pod względem wielkości miasto w kraju, a żyje tu na stałe ponad 42 tys. mieszkańców. Ochryda wraz z przylegającym jeziorem została w 1980 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia miasta
Miasto powstało na miejscu, gdzie niegdyś istniały starożytne miejscowości Diassarites i Lychnidos. Już w IV wieku na terenie dzisiejszej Ochrydy istniało chrześcijaństwo. W VI wieku naszej ery, dokładnie w 526 roku miasto zostało całkowicie zniszczone w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, ale na rozkaz cesarza Justyniana odbudowano je i nadano nazwę Justiniana Prima. Stało się stolicą prefektury Ilirii i metropolią kościelną naddunajskich ziem cesarstwa.
Do upadku Ochrydy doprowadziły częste najazdy słowiańskie i awarskie z VI i VII wieku. W 867 roku została podbita przez Bułgarów, zaś w 879 roku po raz pierwszy pojawiła się słowiańska nazwa miasta „Ohrid”. Nazwa ta według legendy oznacza zachwyt nad przepięknymi wzgórzami. W latach 990-1015 miasto było stolicą państwa, siedzibą cara Samuela oraz słowiańskiego patriarchy. Właśnie tu znajdowała się tzw. ochrydzka szkoła piśmiennicza i najprawdopodobniej św. Klemens Ochrydzki pracując w Ochrydzie stworzył cyrylicę.
W XIII i XIV wieku miasto należało do księstwa Salonik, a następnie do cesarstwa bizantyjskiego oraz do królestwa Serbii. Pod koniec XIV wieku zostało zdobyte przez Turków osmańskich. Po wojnach bałkańskich znalazło się w granicach Serbii, a w 1945 roku w granicach Republiki Macedonii, która wchodziła w skład Jugosławii. Po ogłoszeniu przez Macedonię niepodległości w 1991 roku, Ochryda stała się częścią niepodległego państwa.
Atrakcje Ochrydy
Dziś jest to znane miasto, o wielu walorach turystycznych, do którego przyjeżdża wielu turystów na wycieczki. Można tu zobaczyć wiele wczesnochrześcijańskich zabytków oraz skarbów architektonicznych. Prowadzone są tu cenne wykopaliska archeologiczne, a dotychczas odkryto ślady człowieka z czasów neolitycznych i hellenistycznych. Po dziś dzień przetrwały w Ochrydzie monastyry, kościoły, cerkwie i kapliczki. W Ochrydzie znajduje się kolekcja obejmująca ponad 800 ikon bizantyjskich.
Największą atrakcją miasta jest założona przez św. Klemensa z Ochrydy cerkiew św. Pantelejmona. Kluczowym zabytkiem Macedonii, który również znajdziemy w Ochrydzie jest cerkiew św. Zofii z XI wieku, gdzie świetnie zachowały się średniowieczne freski. Będąc w tym macedońskim mieście, warto zobaczyć również ruiny bazyliki św. Erazma z IV wieku.