Historia Macedonii

<p><strong>Macedonia Północna</strong> to prawdziwa historyczna perełka, mimo iż kraj nie jest duży, w wielu miejscach możemy natknąć się na ślady bogatej historii tego regionu <a href="https://www.travelplanet.pl/blog/balkany-gdzie-jechac-na-wakacje/">Bałkanów.</a></p> <h2>Macedonia i Aleksander Macedoński</h2> <strong>Współczesna Republika Macedonii</strong> obejmuje 38 proc. powierzchni <strong>historycznej krainy Macedonii.</strong> W starożytności, jej tereny były zamieszkiwane przez ludność spokrewnioną <strong>z Grekami</strong>. Kiedy w IV wieku przed naszą erą królowie Macedonii - Filip II i Aleksander III Wielki podbili Grecję, stworzyli ogromne państwo. Monarchia macedońska w II wieku p.n.e. została z kolei podbita <strong>przez Rzymian</strong>, w wyniku prowadzonych wojen macedońskich. <ul> <li>Podczas <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/macedonia-polnocna/">wakacji w Macedonii</a> możemy zaobserwować wpływy wielkich cywilizacji: <strong>greckiej i rzymskiej </strong>oraz <strong>arabskiej </strong>co znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w zabytkowych ruinach, ale też w kulturze, zwyczajach, a nawet lokalnej kuchni.</li> </ul> <h2>Ślady Słowian w Macedonii</h2> <strong>Dopiero w VI wieku</strong> naszej ery na tereny Macedonii zaczęły napływać <strong>ludy słowiańskie</strong>, a poszczególne plemiona stworzyły wspólnoty nazywane sklawiniami. Ekspansję Słowian zahamowali władcy bizantyńscy i chanowie Protobułgarów. Niemniej to właśnie Słowianie wpłynęli na rozwój cywilizacyjny Macedonii.

Pogoda w Macedonii

Dzisiaj, 23.11 7°C

Macedonia Północna to prawdziwa historyczna perełka, mimo iż kraj nie jest duży, w wielu miejscach możemy natknąć się na ślady bogatej historii tego regionu Bałkanów.

Macedonia i Aleksander Macedoński

Współczesna Republika Macedonii obejmuje 38 proc. powierzchni historycznej krainy Macedonii. W starożytności, jej tereny były zamieszkiwane przez ludność spokrewnioną z Grekami. Kiedy w IV wieku przed naszą erą królowie Macedonii - Filip II i Aleksander III Wielki podbili Grecję, stworzyli ogromne państwo. Monarchia macedońska w II wieku p.n.e. została z kolei podbita przez Rzymian, w wyniku prowadzonych wojen macedońskich.
  • Podczas wakacji w Macedonii możemy zaobserwować wpływy wielkich cywilizacji: greckiej i rzymskiej oraz arabskiej co znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w zabytkowych ruinach, ale też w kulturze, zwyczajach, a nawet lokalnej kuchni.

Ślady Słowian w Macedonii

Dopiero w VI wieku naszej ery na tereny Macedonii zaczęły napływać ludy słowiańskie, a poszczególne plemiona stworzyły wspólnoty nazywane sklawiniami. Ekspansję Słowian zahamowali władcy bizantyńscy i chanowie Protobułgarów. Niemniej to właśnie Słowianie wpłynęli na rozwój cywilizacyjny Macedonii. Kiedy tereny te znalazły się pod panowaniem Bułgarii, która w Bizancjum przyjęła chrzest w 866 roku, w macedońskiej Ochrydzie i okolicach zaczęło rozwijać się piśmiennictwo w języku słowiańskim. W 971 roku na ziemiach macedońskich powstało państwo Samuela Komitopula, ze stolicą w Ochrydzie, ale wkrótce je zlikwidowano, zaś Macedonia przeszła we władze Bizancjum. Od I połowy X wieku szerzył się tu heretycki ruch bogomiłów, którzy działali jeszcze w latach 1040-1041.

Wojny o Macedonię

Przez kolejne stulecia bałkańskie dynastie i Bizancjum toczyły wojny o wpływy w Macedonii. Ostatecznie w 1261 roku dostała się pod panowanie Konstantynopola, a w latach 80. XIII wieku nastąpił napływ Serbów. Kiedy zmarł Stefan Duszana, władca kraju w 1355 roku, królestwo serbskie rozpadło się na wiele mniejszych państewek, zajętych po wygranej przez sułtana Bajazyda I bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku.
Tureckie panowanie w Macedonii było spokojne, a mieszkańcom pozostawiono swobodę religijną.

Islam w Macedonii

Od końca XVIII przez XVIII wiek w Macedonii następowała islamizacja. Upadło wówczas arcybiskupstwo w Ochrydzie. Pod koniec XIX wieku pomimo planów włączenia Macedonii na mocy traktatu w San Stefano do odrodzonej Bułgarii, ostatecznie pozostawiono ją w rękach tureckich.

W 1893 roku powstała Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna, posiadająca silne związki z Bułgarią. W latach 1912-1913 toczyły się wojny bałkańskie, w wyniku których Macedonię podzielono pomiędzy:
  • Serbię,
  • Grecję
  • Bułgarię,
tworząc odpowiednio Macedonię Wardarską, Macedonię Egejską i Macedonię Pirińską.

Niepodległość macedońska

W czasie I i II wojny światowej Bułgaria, która nie otrzymała nic po podziale historycznej krainy, zaczęła okupować większość jej terytorium. Po powstaniu Jugosławii, Macedonia Wardarska została jedną z jej republik. W momencie rozpadu kraju związkowego, społeczeństwo Macedonii w referendum opowiedziało się za niepodległością, dlatego w listopadzie 1991 roku parlament uchwalił konstytucję suwerennej Republiki Macedonii.

Macedonia dziś

W 1993 roku Macedonia dołączyła do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1995 roku zmieniono jej flagę państwową, a w 1998 roku rozpoczął się żmudny proces integracji państwa z Zachodnią Europą, pod wodzą premiera L. Georgievskiego. W czasach nam współczesnych w Macedonii trwały niepokoje związane z tzw. problemem albańskim.

Działo się to jeszcze w 2001, kiedy toczyły się walki wojsk rządowych z Albańczykami, którzy do Macedonii dotarli z Kosowa. Do konstytucji państwa wprowadzono poprawki, które zwiększyły zakres autonomii Albańczyków.


Opinie o miastach w Macedonii

5,0
Ochryda Aleksandra
Hotel posiada również takie udogodnienia jak parking . W środku można skorzystać z centrum fitness. Jest bezpłatne wi-fi. Hotel położony około 5 minut od jeziora Ochrydzkiego. Piękne widoki z balkonu. Blisko do Ohrydu około 5 min. Tanie taxi.

Macedonia na skróty

Miejsca: