Kultura Kuby

Nic nie pozostało do dziś z <strong>kultury rodzimej</strong> Indian kubańskich sprzed konkwisty. Dzisiejsza obyczajowość to skutek nałożenia się na siebie świata Afrykańczyków sprowadzanych na wyspę jako niewolnicy oraz hiszpańskich osadników. Widoczne to jest niemal w każdej dziedzinie życia. Spośród elementów kultury na pierwsze miejsce wysuwa się jednak <strong>muzyka</strong>. To ona przede wszystkim rozsławiła <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/kuba/" target="_blank">Kubę</a>.

Pogoda na Kubie

Dzisiaj, 23.11 24°C
Nic nie pozostało do dziś z kultury rodzimej Indian kubańskich sprzed konkwisty. Dzisiejsza obyczajowość to skutek nałożenia się na siebie świata Afrykańczyków sprowadzanych na wyspę jako niewolnicy oraz hiszpańskich osadników. Widoczne to jest niemal w każdej dziedzinie życia. Spośród elementów kultury na pierwsze miejsce wysuwa się jednak muzyka. To ona przede wszystkim rozsławiła Kubę. Mieszkańcy wyspy są żywi, radośni i lubią się bawić. Każdy lokal na Kubie ma orkiestrę. Bez muzyki nie ma tu życia. Miały na nią wpływ tradycje hiszpańskie, jazz amerykański i rytmy murzyńskie. Szczególny styl afrokubański w muzyce odznacza się pulsującym, parzystym rytmem, żywym tempem i odpowiednim składem instrumentów. Na całym świecie znane są tańce kubańskie jak cza-cza, rumba i mambo.

Jednym z największych przebojów na wyspie jest “Guantánamo" - słynna piosenka o pięknej dziewczynie z Guantánamo. Obowiązkowo wykonuje się także pieśń o El Comandante - Erneście Che Guevarze - latynoamerykańskim rewolucjoniście, współpracowniku Fidela Castro. Ukochany przez Kubańczyków i otaczany czcią, legendarny Che widnieje na plakatach, ścianach domów, pocztówkach, koszulkach i breloczkach.

Wielką karierę zrobiły kubańskie cygara, zwane puro - czyli prawdziwe. Znawcy przedmiotu twierdzą, że właśnie one są najlepsze na świecie. Jedne z najsłynniejszych i najdroższych to Cohiba - przez wiele lat zarezerwowane dla dyktatora Fidela Castro i jego gości dyplomatów. Wykonywane z najlepszego gatunku tytoniu, produkowane w niewielkich ilościach, ekskluzywne cygara można kupić w specjalistycznych sklepach. Pakowane są pojedynczo, w eleganckie tekturowe tuby albo w niezwykle wytworne pudełka z drewna cedrowego. W fabryce tytoniowej w Pinar del Rio powstają najbardziej cenione kubańskie cygara, opatrzone napisem “hecho en mano", co znaczy "robione ręcznie".

Jednym z najważniejszych kubańskich towarów eksportowych jest rum. Sami mieszkańcy piją go chętnie we wszystkich możliwych odmianach: rum biały, rum słodki albo wytrawny, czy wreszcie najdroższy - rum czarny.

Słynne są także kubańskie napoje robione na bazie tego alkoholu, jak: Cuba Libre (rum, cola, lud) lub ulubiony drink Ernesta Hemingwaya - El Mojito (połączenie białego rumu, mięty, cukru, cytryny i wody). Hiszpanie przywieźli na Kubę katolicyzm a Afrykańscy niewolnicy - wierzenia przodków. Dziś na Kubie elementy obu religii przemieszały się, tworząc nową mieszankę - santerię. W domach obok obrazów Jezusa czy Matki Boskiej spotyka się ołtarzyki ku czci bóstw santerii. Przed ołtarzykami Kubańczycy palą cygara, wierząc, że ich dym zaniesie do nieba modlitwy.

Wielu Kubańczyków wierzy, że gdy mają problemy, pomoże im polewanie się wodą zebraną podczas deszczu, albo kąpiel w wannie z białymi kwiatami. Biel to znak czystości, braku zmartwień. Białe kwiaty stawiają wszędzie: w domach, sklepach i na biurkach w pracy. W poniedziałki najchętniej zakładają ubrania właśnie w tym kolorze, aby wszystko dobrze się zaczęło i tydzień minął dobrze. W środy sięgają po fiolet - barwę symbolizującą siłę, a w soboty wybierają czerwień - kolor namiętności.


Opinie o miastach na Kubie

4,5
Varadero Dominika
Fantastyczne miejsce!,cudne plaże,wszechobecna kubańska gorąca muzyka.Nasz pobyt był w marcu 2011 i temperatury były bardzo wysokie.Po samym Varadero w dość ciekawy sposób i tani można przemieszczać się piętrowym autobusem,ale także bryczką ,taxi itp.Polecam pływanie z delfinami w delfinarium,niesamowite przeżycie nie tylko dla dzieciaków.Dla chętnych zwiedzania w prosty sposób można z Varadero wydostać się autobusem "dla turystów" np do Havany czy Trynidadu .Podróż długa i męcząca ale warto te miejsca zobaczyć.Tęsknię za Kubą i chciała bym tam jeszcze kiedyś wrócić. kiedyś.

Kuba na skróty