Kultura Kanady

<rys1 p>Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: <strong>tradycjonalne rdzenne indiańskie, brytyjskie i francuskie</strong>. Trudno jednak mówić o jednolitej tożsamości obecnej ludności Kanady, bowiem składa się ona z przybyszów z całego świata, jest wielorasowa. Dodatkowo znajduje się pod silnymi wpływami ze Stanów Zjednoczonych wraz z coraz większym przenikaniem kapitałów amerykańskich do Kanady i wypieraniem wpływów brytyjskich dochodziło do uzależnienie polityczne i militarne.

Pogoda w Kanadzie

Dzisiaj, 23.11 7°C
Wyróżniamy trzy główne wpływy na kulturę: tradycjonalne rdzenne indiańskie, brytyjskie i francuskie. Trudno jednak mówić o jednolitej tożsamości obecnej ludności Kanady, bowiem składa się ona z przybyszów z całego świata, jest wielorasowa. Dodatkowo znajduje się pod silnymi wpływami ze Stanów Zjednoczonych wraz z coraz większym przenikaniem kapitałów amerykańskich do Kanady i wypieraniem wpływów brytyjskich dochodziło do uzależnienie polityczne i militarne. Nie oznacza to jednak, że jest ona kopią swoich sąsiadów, musiała stawić czoła przytłaczającym wpływom z południa i stworzyć swój własny wizerunek. Na niego składają się postaci interesujących pisarzy: Alice Murno, Margaret Atwood, Moredcai Richler, Brian Moore, Robertson Davies, czy muzyków: Leonard Cohen, Neil Young, Joni Mitchell.
Jedną z cech kulturowego dziedzictwa Kanadyjczyków są tradycje ludów indiańskich i eskimoskich. Innuici są autorami rzeźb zrobionych z kamienia i kości. Artyści indiańscy doszli niemal do doskonałości w dziedzinie sztuki drukarskiej, rzeźbieniu w drewnie i sztukach drukarskich.

Znamienną cechą są różnice dostrzegalne pomiędzy francuskim Quebekiem a angielską Kanadą Istnieją dwa urzędowe języki: angielski i francuski. Francuski, którym posługują się mieszkańcy Kanady nie jest dokładnie "europejskim francuskim", są znaczne różnice. Większość mieszkańców w Quebeku, będąca francuskiego pochodzenia, nazywa ten język "quebeckim". Różnice między angielską Kanadą a Quebekiem dostrzegalne są nie tylko w języku, ale i architekturze, religii, muzyce czy kuchni. Quebec wykazuje silną potrzebę autonomii w stosunku do całego kraju.

Na współczesny obraz tożsamości Kanadyjczyków wpłynęły w dużym stopniu kultury emigrantów docierających do Kanady. Są nimi emigranci z Azji, ogrom Europejczyków, Latynoameryki - co w całości wpływa na pełną identyfikację kanadyjskiej tożsamości. Duże rozproszenie ludności sprzyjało zachowaniu odrębnej kultury tych grup.

Kuchnia kanadyjska wykazuje bardzo duże urozmaicenie. Łatwo spotkać w całej Kanadzie restauracje grecką, chińską, indyjską czy inną równie egzotyczną. W Quebecu serwuje się dania kuchni francuskiej: tourtieres - mięso zapiekane w cieście, francuską zupę grochową, rapie pie - pasztecik z nadzieniem mięsnym lub ze ślimaków, obłożonych pastą z tartych ziemniaków pozbawionych skrobi. Tutaj też powstaje najwięcej na świecie syropu klonowego. Z Kanady pochodzi też kilka dobrych serów typu cheddar, a na wybrzeżu oferuje się dania z owoców morza. W przypadku zakupów alkoholu obowiązuje dużo przepisów i regulacji, określających sposoby jego sprzedaży.

Z imprez organizowanych w Kanadzie na uwagę zasługuje Zimowy Karnawał w Quebec City, odbywający się pod koniec lutego. Podczas jego trwania można wykazać się umiejętnościami rzeźbienia w bryłach lodu, organizowane są ślizgi po śniegu, tańce. W czerwcu organizowany jest Montreal Jazz Festiwal ściągający licznych światowych muzyków. W tym samym miesiącu w Toronto odbywa się wielokulturowy Caravan, impreza z muzyką etniczna, tańcami, niezłą kuchnią i homoseksualną paradą Gay Pride Day Parade.

W lipcu w Calgary organizowany jest wyścig wozów dawnych amerykańskich pionierów oraz rodeo. W Victorii w sierpniu odbywa się Festiwal Pierwszych Ludów, na który składają się pokazy tradycyjnego rzemiosła, tańców i atrakcja: przejażdżki na wojennych łodziach.

W religii wyznawanej przez Kanadyjczyków dominuje chrześcijaństwo - 47% to katolicy, a około 36% protestantów. Pozostałe procenty przypadają w udziale judaizmowi, hinduizmowi i buddyzmowi. Ponad 10% społeczeństwa nie identyfikuje się z żadną z religii.

Kanada na skróty