Historia Kanady

<rys1>Pierwszymi ludami, które osiedliły się na terenie Kanady byli <strong>Indianie i Innuici</strong>. Indianie dotarli na teren Kanady najprawdopodobniej ok. 35 tys. lat temu, przez obecną Cieśninę Beringa, zaś Innuici zaczęli zasiedlać północne obszary Kanady 1 tys. do 3 tys. lat temu. Około 1000 r. północne brzegi Nowej Fundlandii próbowali zamieszkać <strong>Wikingowie</strong>.

Pogoda w Kanadzie

Dzisiaj, 23.11 6°C
Pierwszymi ludami, które osiedliły się na terenie Kanady byli Indianie i Innuici. Indianie dotarli na teren Kanady najprawdopodobniej ok. 35 tys. lat temu, przez obecną Cieśninę Beringa, zaś Innuici zaczęli zasiedlać północne obszary Kanady 1 tys. do 3 tys. lat temu. Około 1000 r. północne brzegi Nowej Fundlandii próbowali zamieszkać Wikingowie. Przed europejską kolonizacją cały czas rozwijała się cywilizacja plemion kanadyjskich Indian. Ze względu na sprzyjające warunki naturalne, rozkwitała kultura materialna i duchowa. Rozwijała się też sztuka dekoracyjna: m.in. maski i rzeźby w drewnie (wybrzeże Oceanu Spokojnego), totemy, ceramika z rytymi ornamentami (Zatoka Św. Wawrzyńca).

W 1497 r. Giovanni Cabotto - genueński żeglarz, będący w angielskiej służbie dokonał odkrycia wschodniego wybrzeża. Natomiast w 1534 r. dotarł do Kanady francuski żeglarz Jacques Carter. Zdobył on i zbadał obszar w rejonie rzeki Św. Wawrzyńca, nazywając go Nową Francją. W 1605 r. Francuzi założyli Port Royal, a w 1608 r. Quebec. W 1633 r. Kanada stała się oficjalnie prowincją Francji. Tereny położone na północ i zachód od Nowej Francji były administrowane przez Anglię, a dokładnie przez Kompanię Zatoki Hudsona. Powstała ona w 1670 r. w celu pozyskiwanie skór oraz futer.

Początkowo przedstawiciele europejskich kultur egzystowali obok siebie bez konfliktów. W 1745 r. oddziały brytyjskie zajęły francuski fort w Nowej Szkocji, od tego momentu rozpoczęła się intensywna walka o panowanie. W 1759 r. wojska angielskie zdobyły twierdzę Quebec, a rok później miasto Montreal.

W 1763 r. Francja w myśl postanowień pokoju paryskiego musiała zrzec się swoich posiadłości w Kanadzie, która stała się kolonią brytyjską. W 1774 r. Wielka Brytania wydała tzw. Quebec Act, który gwarantował ludności francuskiej m.in. prawo do posługiwania się językiem francuskim. Quebec Act ma swe odzwierciedlenie do dzisiejszego dnia w odrębności kulturowej i językowej Quebecu, w stosunku do pozostałych prowincji.

Pod koniec wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1755-1783) do Kanady wyemigrowało około 50 tys. Brytyjczyków ze Stanów. Dodatkowo napłynęli koloniści brytyjscy z Europy - głównie z Irlandii. Przyczyniło się to do obaw wśród mniejszości francuskiej przed wynarodowieniem, których efektem był wybuch szybko stłumionego w 1837 r. w Quebec powstania antyangielskiego.

W 1867 r. Anglia proklamowała tzw. Akt Brytyjski Ameryki Północnej, w oparciu o który powstało państwo kanadyjskie w obecnym rozumieniu. Utworzył on tzw. Dominium Kanady. Powstanie państwa kanadyjskiego było zabezpieczenie przed włączeniem prowincji do Stanów Zjednoczonych. W 1885 r. wschód i zachód kraju połączyła Kanadyjska Kolej Pacyficzna, której budowa była jednym z istotniejszych etapów w historii tego kraju. Wśród ludności kolonizującej od drugiej połowy XIX w. zachodnie obszary Kanady, oprócz Brytyjczyków, znaczny udział stanowili Skandynawowie, Niemcy, Ukraińcy, Polacy.

W czasie I i II wojny światowej wojska kanadyjskie walczyły przeciw Niemcom na terenie Europy. Następował w tym czasie szybki rozwój gospodarczy kraju oraz wzrost jego samodzielności politycznej. W 1931 r. uzyskuje Kanada wraz z innymi dominiami brytyjskimi niepodległość oraz statut członka Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Po II wojnie światowej kraj doświadczył wielkiej fali emigracji z państw europejskich, a później, w latach sześćdziesiątych, także z Azji, Ameryki Łacińskiej.

W ramach złagodzenia napięć pomiędzy ludnością pochodzenie francuskiego i angielskiego w 1969 r. język francuski uznano za drugi obok angielskiego, język urzędowy Kanady. Akt Brytyjskiej Ameryki Północnej utracił ważność dopiero w 1981 r.. W jego miejsce parlament brytyjski uchwalił Canada Act, w którym całą władzę ustawodawczą przekazano parlamentowi kanadyjskiemu. W tym samym roku uchwalono kanadyjską konstytucję, dodając do niej Kartę Praw i Wolności, od tego momentu całe prawodawstwo stanowione jest wyłącznie w Kanadzie.

Kanada na skróty