Jordania jest jeszcze mało popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, zwłaszcza w porównaniu z pobliskim Egiptem. Warto jednak wiedzieć, że kraj ten oferuje przepiękne kurorty turystyczne i atrakcje, które przypadną do gustu wielu turystom. Gwarantuje je między innymi Zatoka Akaba.
Położenie zatoki
Na południu Jordanii znajduje się Zatoka Akaba, czyli jedyny port morski tego kraju. W wodzie zatoki, często tuż pod powierzchnią lustra wody kryją się przepiękne rafy koralowe. Akaba leży przy granicy z Izraelem oraz z Egiptem. Ma ciepły klimat - nawet zimą temperatury utrzymują się tu na poziomie 25 stopni Celsjusza, a woda ma około 20 stopni i więcej.
Historia regionu
W dzisiejszej Zatoce Akaba powstał za czasów króla Salomona port Ezion-Geber, skąd król wysyłał swoją flotę po złoto i kamienie szlachetne do kraju Ofir. Później miejsce to było zamieszkiwane przez Nabatejczyków z Petry. W czasach rzymskich przez Zatokę Akaba wiódł ważny szlak handlowy, który łączył Egipt, Damaszek i Palestynę.
Do 1116 roku w zatoce rządzili muzułmanie, którzy jednak ustąpili pod naporem krzyżowców. To oni zbudowali na pobliskiej wyspie fort do obrony przed najazdami z morza. Region zatoki jeszcze jeden raz został odbity przez wyznawców Islamu, przez władcę Saladyna i Mameluków. Ostatecznie został po stronie arabskiej, a to za sprawą powstańców, których wspierał Lawrence z Arabii, w okresie przed I wojną światową.
Otwarcie w latach 90. XX wieku przejścia granicznego pomiędzy Izraelem a Jordanią spowodowało, że Zatoka Akaba zaczęła się dynamicznie rozwijać, stając się dobrze zorganizowanym kurortem turystycznym.
Niezwykła przyroda
Zatoka Akaba posiada urokliwe położenie, przejrzystą, czystą wodę oraz piaszczyste plaże, graniczące z niebosiężnymi szczytami gór. Można mieć wrażenie, że góry wchodzą wprost do morza. To idealne miejsce do odpoczywania na plaży, kąpieli morskich, ale i do nurkowania, bowiem znajdująca się u wybrzeży fauna i flora potrafi zachwycić. To okazja do podziwiania kolorowego, podwodnego świata Morza Czerwonego. Jeśli sami nie nurkujemy, podwodną faunę i florę możemy podziwiać w Ośrodku Badań Morskich, gdzie znajduje się ogromne akwarium.
Zwiedzanie...
Zatoka Akaba może stać się dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich zabytków, które często liczą sobie setki lat. Podczas pobytu w Akabie warto odwiedzić fort Mameluków, który powstał przed 1516 rokiem. Atrakcję stanowią również fundamenty miasta-fortecy Alila, pochodzące z IV wieku, które zgromadzono w Muzeum Archeologicznym.
Inne atuty turystyczne
Turyści najczęściej zatrzymują się w kurorcie Akaba, gdzie znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, a w tutejszych restauracjach właściciele serwują arabskie potrawy, najczęściej z ryb i owoców morza.
W Zatoce Akaba sformułowana została Specjalna Strefa Ekonomiczna, co również przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Mogą oni odpoczywać na piaszczystych plażach czy korzystać z luksusowych kompleksów hotelowych.
Zobacz również: