Jordania jest mieszanką starodawnych tradycji i nowoczesności. Z jednej strony żyją tu milionerzy, a z drugiej ubodzy żebracy. Przepaść pomiędzy bogactwem i biedą jest ogromna. O nowoczesności Jordanii świadczy to, że żyje tu najwięcej, w porównaniu z innymi krajami arabskimi, mieszkańców z wyższym wykształceniem.
Mocno zauważalny jest w Jordanii pluralizm etniczny i kulturowy. W kraju tym obok siebie żyją wyznawcy wielu odłamów chrześcijaństwa i islamu, ale w ponad 90 proc. ludności Jordanii to sunnici.
Jordańczycy są konserwatywnym narodem, w którym głęboko kryje się duma i poczucie narodowej godności. Pomimo to pozostają gościnni i życzliwi w stosunku do innych, w tym zagranicznych turystów. Wyjątkiem od reguły są mieszkańcy miasta As-Salt, którzy są nieufni w stosunku do obcych i nie będą dla nich zbyt przyjaźni.
Dla Jordańczyków niezwykle istotne są tradycyjne związki przodków z ziemią, dlatego Beduini, uważani za rdzennych mieszkańców Jordanii, cieszą się powszechnym szacunkiem. Na północy Jordanii, na terenie Dżarasz, Jordańczycy pozostają pod wpływem damasceńskiej kultury. Bez wyjątku w całej Jordanii cenione są wartości rodzinne, które dyktują wytyczne rygorystycznego kodeksu moralnego. Nawet uznawany za tradycyjny taniec brzucha jest niemile widzianym widowiskiem, dlatego można go zobaczyć w praktyce jedynie w miastowych, dużych hotelach. W rodzinie władzę sprawuje zawsze mężczyzna, ponieważ społeczeństwo jordańskie zachowało swój patriarchalny charakter. Większość kobiet pełni wyłącznie rolę żony i matki, choć konstytucja Jordanii zapewnia obu płciom takie same prawa. Kobiety w Jordanii odrzucają zachodnie obyczaje i w większości ubierają się tak, aby zasłaniać całe ciało, w tym nawet twarze.
W Jordanii wciąż żywe są różnorodne przesądy, a mieszkańcy kraju wierzą w istnienie sił nadprzyrodzonych oraz w przeznaczenie. Dlatego można spotkać się z pojęciem „złego oka”, czyli rzucania na kogoś złych czarów. Na szyi u niektórych Jordańczyków, na ścianach domów lub w samochodach często dla ochrony przed złem zobaczymy błękitny medalion, z okiem proroka. Za przyczynę chorób lub nieszczęśliwych wypadków często Jordańczycy uważają zazdrość (rire) oraz hassad (zawiść). Dobrobyt i szczęście można zapewnić sobie przez wykorzystywanie srebrnych plakietek z wersetami ze świętych ksiąg - Koranu lub Biblii. Jednocześnie z wiarą w Boga istnieje wiara we wróżby - czytaniem przyszłości z fusów zajmują się wróżbici.