Geografia Islandii

<p>Położenie na granicy Oceanu Arktycznego i Atlantyckiego, na południe od koła podbiegunowego sprawia, że <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/islandia/">na Islandii</a></strong> panuje surowy klimat. Jednocześnie kraj ten leży na „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, dlatego nie brakuje tam wulkanów, które cały czas pozostają czynne. O aktywności wulkanicznej niech świadczy fakt, że Islandia słynie z gejzerów i gorących źródeł.<br/> Pod względem geologicznym to najmłodszy obszar kontynentu europejskiego. To wyżynno-górzysty kraj, którego ponad 10 proc. powierzchni pokrywają lodowce. Największe z nich to:</p> <ul> <li>Vatnajökull – 8300 km2,</li> <li>Langjökull – 953 km2,</li> <li>Hofsjökull – 925 km2,</li> <li>Mýrdalsjökull – 596 km2,</li> <li>Drangajökull – 160 km2.</li> </ul> <p>Linia brzegowa Islandii jest dobrze rozwinięta, cechuje się występowaniem fiordów i licznych zatok. Można powiedzieć, że pod względem geograficznym Islandia jest bardzo zróżnicowana. Znajduje się tu wiele czynnych wulkanów, liczne gorące geotermalne źródła. Ciekawostką jest klimat Islandii. Wbrew pozorom nie jest tu tak mroźno, jak można by przypuszczać. Średnia temperatura w stolicy kraju, w Reykjaviku w styczniu wynosi - 3 stopnie Celsjusza, ale w lipcu, w najcieplejszym miesiącu w roku to ponad 13 stopni. W głębi wyspy temperatury są o wiele niższe i normą w czasie zimy są mrozy na poziomie minus 20 stopni i więcej. Problemem dla mieszkańców Islandii jest duża zmienność pogody. Zdarzają się chwile ze słońcem, przeplatane obfitymi opadami deszczu i dojmującym, silnym wiatrem. Dlatego ubierając się na wycieczkę po Islandii, trzeba być naszykowanym na każdą ewentualność pogodową.</p>

Pogoda w Islandii

Dzisiaj, 22.11 25°C

Położenie na granicy Oceanu Arktycznego i Atlantyckiego, na południe od koła podbiegunowego sprawia, że na Islandii panuje surowy klimat. Jednocześnie kraj ten leży na „gorącym punkcie” Grzbietu Śródatlantyckiego, dlatego nie brakuje tam wulkanów, które cały czas pozostają czynne. O aktywności wulkanicznej niech świadczy fakt, że Islandia słynie z gejzerów i gorących źródeł.
Pod względem geologicznym to najmłodszy obszar kontynentu europejskiego. To wyżynno-górzysty kraj, którego ponad 10 proc. powierzchni pokrywają lodowce. Największe z nich to:

  • Vatnajökull – 8300 km2,
  • Langjökull – 953 km2,
  • Hofsjökull – 925 km2,
  • Mýrdalsjökull – 596 km2,
  • Drangajökull – 160 km2.

Linia brzegowa Islandii jest dobrze rozwinięta, cechuje się występowaniem fiordów i licznych zatok. Można powiedzieć, że pod względem geograficznym Islandia jest bardzo zróżnicowana. Znajduje się tu wiele czynnych wulkanów, liczne gorące geotermalne źródła. Ciekawostką jest klimat Islandii. Wbrew pozorom nie jest tu tak mroźno, jak można by przypuszczać. Średnia temperatura w stolicy kraju, w Reykjaviku w styczniu wynosi - 3 stopnie Celsjusza, ale w lipcu, w najcieplejszym miesiącu w roku to ponad 13 stopni. W głębi wyspy temperatury są o wiele niższe i normą w czasie zimy są mrozy na poziomie minus 20 stopni i więcej. Problemem dla mieszkańców Islandii jest duża zmienność pogody. Zdarzają się chwile ze słońcem, przeplatane obfitymi opadami deszczu i dojmującym, silnym wiatrem. Dlatego ubierając się na wycieczkę po Islandii, trzeba być naszykowanym na każdą ewentualność pogodową.


Islandia na skróty