Historia Indonezji

<strong>Archipelag Malajski</strong> uznawany jest za jedno z najstarszych zamieszkanych obszarów świata. Szczątki praczłowieka (<strong>pitekantropa</strong>), odkryte na Jawie, pochodzą sprzed 500 tys. lat.

Pogoda w Indonezji

Dzisiaj, 18.12 34°C
Archipelag Malajski uznawany jest za jedno z najstarszych zamieszkanych obszarów świata. Szczątki praczłowieka (pitekantropa), odkryte na Jawie, pochodzą sprzed 500 tys. lat. Wyspy zostały trwale zasiedlone ok. 3 000 p.n.e. przez plemiona austronezyjskie. Zorganizowana państwowość pojawiła się jednak dopiero w VI w. n.e. Powstało wówczas państwo buddyjskie Śriwidżaja na Sumatrze i hinduistyczne Mataram na Jawie.

W wiekach XIII-XVI dominację nad większością wysp archipelagu zyskało jawajskie królestwo Majapahit. Odparło ono m.in. najazdy Mongołów w XIII w.

Przez cały okres zasiedlania wysp przybywała ludność indyjska. Doprowadziło to z czasem do wyparcia pierwotnych wierzeń przez hinduizm. Świadectwem tej kultury jest m.in. sztuka Bali oraz wiele hinduistycznych świątyń na Jawie. Od VII w. coraz większą popularność zaczął zyskiwać buddyzm, stopniowo wypierając hinduizm. Sytuacja ponownie zmieniła się wraz z nawiązaniem kontaktów handlowych z kupcami arabskimi. Pojawili się oni w XII w. i od tej pory rozpoczął się proces islamizacji kraju. Ekspansja muzułmańska doprowadziła do upadku królestwo Majapahit.

W XVI wieku do wysp indonezyjskich przybyło także wielu poszukujących przypraw kupców z Europy (głównie Portugalczyków). W 1521r. dopłynął tu w trakcie swej wyprawy dokoła świata Ferdynand Magellan.

Założona w XVII w. Kompania Wschodnioindyjska przyczyniła się do znacznego napływu na te tereny kupców holenderskich. Holendrzy podporządkowali sobie i skolonizowali wyspy. Ostatnie obszary zostały skolonizowane na przełomie XIX i XX w., po stłumieniu powstań tubylczej ludności na Bali, Sumatrze i Celebesie.

Od początków XX w. na wyspach rozwijał się ruch narodowowyzwoleńczy. W rękach Portugalczyków pozostawała wówczas jedynie wschodnia część wyspy Timor. Wcześniej, przez krótki okres (w latach 1811- 1815) zwierzchnictwo nad archipelagiem przejęła Wielka Brytania. Wrócił on jednak ponownie pod rządy holenderskie. W czasie II wojny światowej wyspy indonezyjskie znalazły się pod okupacją Japonii (1942-1945r.). Zaraz po wojnie rozpoczęła się z kolei czteroletnia walka o wyzwolenie spod dominacji Holandii. Nastąpiło to 27 grudnia 1949r., kiedy to Holandia uznała niepodległość Indonezji.

Kraj dążył do poszerzenia swego terytorium. Od 1963r. Indonezja sprawuje kontrolę polityczną nad Irianem Zachodnim (zachodnia część Nowej Gwinei), a w 1975r. zbrojnie zdobyła Timor Wschodni, dotychczasową kolonię portugalską, jednak w wyniku porozumienia z Indonezją w 1999 roku odbyło się tam referendum niepodległościowe. W 2002 roku kraj uzyskał suwerenność.

Opinie o miastach w Indonezji

4,5
Nusa Dua gosc
CZEKOLADA Z ORZECHAMI Ogólnie: SPOKOJNA Z NOWO WYBUDOWANYM CENTRUM HANDLOWYM -MAŁE SKLEPIKI RESTAURACJE ,BAZAREK I BUJNˇ ZIELENIˇ
Atrakcje turystyczne: RAFTING,PRZEJAŻDŻKA NA SŁONIACH ZWIEDZANIE SWIˇTYŃ,NIE POLECAM WYCIECZKI NA JAWĘ WRĘCZ ODRADZAM ZNISZCZONE MIASTO TRZĘSIENIEM ZIEMI
Jedzenie i restauracje: W HOTELU DOBRE ALE W CENACH NASZYCH KRAJOWYCH POZA HOTELEM DOBRE I TANIE
Pogoda: BYŁAM W MAJU WSZYSTKO KWITŁO MAŁO DESZCZU DUŻO SŁOŃCA

Indonezja na skróty