<rys1>Dawna zależność kolonialna Indonezji do dziś zostawia ślad w gospodarce kraju, nastawionej głównie na eksport produktów nie przetworzonych, surowcowych. Od połowy lat 80. zaznacza się jednak <strong>dynamiczny rozwój</strong> ekonomiczny kraju.
Dawna zależność kolonialna Indonezji do dziś zostawia ślad w gospodarce kraju, nastawionej głównie na eksport produktów nie przetworzonych, surowcowych. Od połowy lat 80. zaznacza się jednak dynamiczny rozwój ekonomiczny kraju.
Jego główną siłą napędową był napływ obcego kapitału i duże zasoby siły roboczej. Szybki rozwój następuje zwłaszcza w sektorze przemysłu i usług.
Podstawą współczesnej gospodarki jest rolnictwo, w tym najważniejszą rolę odgrywa uprawa i eksport ryżu. Indonezja zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w świecie. Ryż jest jednocześnie główną rośliną żywieniową.
W rolnictwie pracuje ponad połowa ludności kraju. Klimat bardzo sprzyja uprawom: sezon wegetacyjny trwa cały rok. Dzięki temu możliwe są dwa, trzy zbiory rocznie. Z innych upraw duże znaczenie ma także kukurydza, maniok, soja, bataty i orzeszki ziemne.
Indonezja jest również drugim co do wielkości producentem kauczuku na świecie. Drugie miejsce zajmuje też w produkcji kopry z palmy kokosowej i oleju palmowego z palmy olejowej. Uprawiana jest poza tym kawa, herbata, trzcina cukrowa, kakaowiec i wiele różnorodnych przypraw.
Bardzo intensywnie eksploatuje się indonezyjskie lasy. Kraj jest jednym z największych światowych eksporterów drewna. Rabunkowa gospodarka w lasach doprowadziła jednak do znacznych zniszczeń.
Ważna rolę w gospodarce, w tym w eksporcie, odgrywa także rybołówstwo.
Indonezja jest krajem bardzo zasobnym w surowce mineralne. Główną rolę odgrywa wydobycie i eksport ropy naftowej. Indonezja jest także dużym eksporterem płynnego gazu ziemnego. Poza tym wydobywa się węgiel kamienny, rudy cyny, miedzi, niklu (5. miejsce na świecie), boksyty i złoto.
W przemyśle przetwórczym najważniejszy jest przemysł chemiczny (głównie przeróbka ropy i gazu, nawozy azotowe i włókna chemiczne) i hutnictwo metali kolorowych.
Opinie o miastach w Indonezji
4,5
Nusa Dua
carlos
hotel Melia Benoa Ogólnie: Bardzo fajne miejsce, ale dla rodzin z małymi dziećmi Atrakcje turystyczne: rafting, przejażdżki na słoniach - niestety trzeba dojechać Aktywny wypoczynek: sporty motorowodne Życie nocne: jeśli życie nocne to w Kucie Komunikacja: sieć komunikacyjna - b. dobra Jedzenie i restauracje: kuchnia dobra i rozmaita choć specyficzna Zdrowie i bezpieczeństwo: ok Pogoda: kwiecień-maj Plaża: plaże codziennie sprzatane