Prowincja Las Palmas - Przewodnik

<p><strong>Las Palmas - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Prowincji Las Palmas

Dzisiaj, 22.11 23°C

Las Palmas - informacje podstawowe:

Liczba mieszkańców: 360 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0034928
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Las Palmas de Gran Canaria: 11.00
Komunikacja miejska:
Autobus: komunikacje zapewnia gęstą sieć autobusów. Male busy zwane guaguas docierają wszędzie, lecz brak rozkładów jazdy i zmieniające się trasy mogą utrudniać orientację.
Adres informacji turystycznej: Casa del Turismo, park Santa Catalina oraz Pueblo Canario

Historia

Pierwsze pisane wzmianki o Wyspach Kanaryjskich pochodzą z czasów rzymskich. Nazywano je wówczas Wyspami Szczęśliwymi i wyznaczały one zachodnią granice znanego świata. Prawdopodobnie do nich nawiązywały także wcześniejsze mity greckie. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z III w. p.n.e. Mieszkańcami wysp był lud, nazwany w późniejszych wiekach przez Europejczyków Guanczami. Pochodzenie pierwotnych mieszkańców wysp, o jasnych włosach i oczach, pozostaje tajemnica. Najprawdopodobniej jednak przybyli z północnej Afryki i są spokrewnieni z Berberami. Plemiona te zamieszkiwały głównie w grotach i zajmowały się prymitywnym rolnictwem, pasterstwem i myślistwem. Wyrabiali tez zdobione przedmioty ceramiczne.

Odkrycie wysp w XIII i XIV wieku otwarło drogę do ich podboju. Gdy spór między Hiszpanią a Portugalią o prawo do wyspy został ostatecznie rozstrzygnięty w 1479 r. korzyść pierwszego z krajów, nic nie stało na przeszkodzie dla nowych osadników. W tym czasie, a konkretnie w 1478 r. na Gran Canarii założono obóz wojskowy, z którego czasem rozwinął się port i miasto Las Palmas. Służył on początkowo do wywozu niewolników Guanczów prowadzących na wyspie aż po rok 1483 wojnę partyzancką. W 1492 r. zatrzymał się w nim w drodze do Ameryki Krzysztof Kolumb. Wydarzenie to zapoczątkowało karierę miasta jako ważnego portu handlowego i ośrodka tranzytowego na drodze do Nowego Świata.

W XVI w. na Wyspy Kanaryjskie przybyło wielu osadników z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Osadnikom nie żyło się jednak lekko. Wyspy nękane były nieustannymi najazdami piratów. Miedzy innymi w 1599 r. miasto zrównali z ziemia Holendrzy. Wykańczająca okazała się także wewnętrzna rywalizacja z Santa Cruz o dominującą pozycję ekonomiczną. W efekcie wyspy dla wielu osadników stały się tylko przystankiem w drodze do Ameryki, a silna emigracja m.in. do Wenezueli trwała aż po lata międzywojenne XX wieku.

Oburzenie Las Palmas wzbudziło, gdy w 1821 r. Santa Cruz de Tenerife zostało ogłoszone stolicą hiszpańskiej prowincji Wysp Kanaryjskich. Zadania podziału prowincji zostały na krótko spełnione w latach 40. XIX wieku. Las Palmas uzyskało wówczas status odrębnej stolicy. Nie poprawiło jednak to znacznie sytuacji ekonomicznej. Głównym surowcem eksportowym był w tym czasie barwnik spożywczy - karmin, jednak rozwój produkcji sztucznych barwników chemicznych doprowadził do upadku ekonomicznego. Sytuację uratowało nadanie miastu przez króla statusu wolnego portu. Znaczne ożywienie żeglugi zwolnionej od opłat celnych sprawiło, ze Las Palmas wraz z Santa Cruz w krótkim czasie stały się najruchliwszymi portami świata.

W latach 30 na Wyspach Kanaryjskich generał Franco założył swą pierwszą bazę, skąd rozpoczął wojnę domowa przeciwko rządom republikanów w Hiszpanii. Wyspy stały się pierwszymi terenami opanowanymi przez frankistów. W 1982 r. wyspy stały się autonomicznym regionem Hiszpanii, wchodząc wspólnie z nią do Unii Europejskiej w 1986r. Wyspy zachowały jednak przywileje strefy wolnocłowej. Bardzo ważne znaczenie dla znacznego polepszenia się gospodarczej sytuacji, miał rozwój zorganizowanej turystyki, którego początek przypada na lata 60 XX w. i który obecnie stanowi podstawę gospodarki wysp.


Główne atrakcje

Najstarszą częścią miasta, miejscem pierwotnego obozu wojskowego jest Vegueta. Ponad wąskimi uliczkami góruje tu gotycka bryła katedry - Catedral de Santa Ana. W tutejszym skarbcu można zobaczyć wiele wspaniałych dziel sztuki sakralnej. W kościele Ermita de San Antonio modlił się Kolumb przed wyprawą do Ameryki, odwiedził tez wówczas miejscowego gubernatora, do czego nawiązuje ekspozycja w zabytkowym Casa de Colón.

Równie starą dzielnicą miasta, pełną bulwarów i deptaków jest Triana. Główna ulica dzielnicy Casa Mayor de Triana jest wyłączona z ruchu samochodowego. Ciudad Jardín jest z kolei osobliwą pozostałością z XIX wieku, gdy miasto było zdominowane ekonomicznie przez Anglików. Budynki z dzielnicy reprezentują ciekawa mieszkankę architektury wiktoriańskiej i andaluzyjskiej.

Zainteresowani kulturą ludową wysp i ich przeszłością powinni odwiedzić Pueblo Canario. Zrekonstruowano tu dawną wieś kanaryjską. Jest to również dobre miejsce do nabycia wyrobów rzemiosła ludowego. Często odbywają się tu także występy folklorystyczne.

Las Palmas to także miasto wspaniałych parków. Jeden z ciekawszych i najbardziej znanych to Dormas Parque. Ten rozległy teren zieleni nosi imię sławnego wodza Guanczów i przylega do zrekonstruowanej wioski w Pueblo Canario. Jednak sercem miasta jest Parque de Santa Catalina. Po sennym dniu ozywa on, gdy słoćce ma się już ku zachodowi. Wieczorami w nocy zmienia się on w jedną wielką kawiarnię pod gołym niebem.

Schodzą się wówczas tłumy, które podczas dnia wylegiwały się na złocistych piaskach plaży długiej na trzy kilometry, zwanej Playa de las Canteras. Od otwartego oceanu oddziela ją naturalna rafa, dzięki temu woda jest tu zupełnie spokojna. Przez cały dzień nad wodą i w przyległym obszarze spotkać można turystów z całego świata.


Muzea i galerie.

Muzeum Kanaryjskie (Museo Canario) - jest głównym i najciekawszym muzeum miasta. Zawiera m.in. ciekawą wystawę dotycząca przeszłości wyspy oraz życia codziennego Guanczów. Można tu zobaczyć zrekonstruowane groby pierwotnych mieszkańców wyspy, oraz bogatą kolekcję ich ceramiki.
Kanaryjskie Centrum Sztuki Nowoczesnej (Centro Canario de Arte Moderno) - główne muzeum poświęcone sztuce współczesnej, z często zmieniającymi się wystawami czasowymi.
Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano), Patio de los Naranjos - muzeum mieści się przy katedrze, zawiera kolekcje przedmiotów religijnych z różnych czasów, m.in. drewniane rzeźby i obrazy.
Dom Kolumba (Casa/Museo de Colón) - mimo nazwy nie jest pewne czy Kolumb rzeczywiście przebywał w owym domu, w każdym razie wiadomo, ze odkrywca Ameryki gościł u gubernatora, do którego prawdopodobnie należała owa rezydencja. Wewnątrz budynku będącego wspaniałym przykładem architektury kanaryjskiej z bogato rzeźbionymi balkonami odtworzono wyposażenie z czasów Kolumba.


Zakupy

Dużo eleganckich sklepów mieści się na wyłączonej z ruchu Calle Mayor de Triana. Wiele sklepów o światowej renomie, jak El Corte Ingles znajduje się tez przy głównej arterii komunikacyjnej miasta: Avenida de Masa López. Obydwie należą do głównych ulic handlowych miasta.

Najbarwniejszym placem targowym jest rastro, koło portu. W niedzielne przedpołudnia odbywa się tu wielki pchli targ. Jest to także okazja do nabycia wielu wyrobów rzemiosła afrykańskiego.

Strefa wolnocłowa na Wyspach Kanaryjskich sprawia, ze Las Palmas jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na zakupy. Wielu turystów obficie zaopatruje się tu w wyroby tytoniowe i alkohole. Z innych towarów najczęściej są nabywane perfumy i różnego rodzaju sprzęt elektroniczny.

Szczególnym powodzeniem cieszą się jednak wyroby rękodzielnicze. Produkty ludowego rzemiosła artystycznego należą do tradycji Kanaryjczyków. Największym uznaniem i popularnością cieszą się przede wszystkim wysokiej jakości wyroby hafciarskie (narzuty, kilimy, torby, serwety, obrusy, ubrania), a także koronkowe i jedwabne. Wyspy znane są również ze swych wyrobów ceramicznych, cygar, produkowanych z miejscowych upraw tytoniu oraz z wytwarzania lokalnych alkoholi i miodów.


Gdzie zjeść

El Cedro Fue Rie, Paseo de las Canteras 31 - w restauracji przypominającej wystrojem czasy kolonialne podaje się świetne dania kuchni hiszpańskiej. Specjalnością zakładu są flambl, czyli płonące półmiski.
Reina Isabel, Calle Alfredo L. Jones 40, tel. 260100 - luksusowa i nowoczesna restauracja hotelowa należy do najdroższych w mieście, ale podaje świetne dania kuchni międzynarodowej.
Santa Catalina, Parque Doramas León y Castillo 227, tel. 243040 - w zabytkowym wnętrzu można się delektować daniami kanaryjskimi. Z zup warto wybrać Rancho Canario.


Rozrywka

Wakacje w Las Palmas o każdej porze roku są bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów z całej Europy. Nad wody oceanu niosą się dźwięki licznych dyskotek, rozbawione tłumy młodzieży przemieszczają się od jednej do następnej. Przyjezdni przepuszczają pieniądze w licznych barach a w nocnych klubach zabawa trwa do białego rana. Mimo tych tłumów, na rozległych plażach, jednych z najlepszych w strefie podzwrotnikowej, dla każdego znajdzie się miejsce. Wyspy Kanaryjskie oferują przede wszystkim wspaniałą możliwość ucieczki przez zimą w Europie.

Las Palmas de Gran Canaria gości wiele ważnych festiwali sztuki. Najważniejsze z nich to Festival Internacional de Música w styczniu, Festival de Opera na przelomie lutego i marca; Festival de Ballet y Danza w maju oraz Muestra Internacional de Cine- ważny międzynarodowy festiwal filmowy odbywający się co dwa lata w październiku i styczniu. Jakby tego jeszcze było mało Encuentro Teatral Tres przyciąga zespoły teatralne z Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki we wrześniu do pobliskiego Agüimes.

W mieście przez cały rok odbywają się także liczne fiesty - święta o pochodzeniu religijnym, dziś szczególnie hucznie obchodzone. Wśród nich duża popularnością cieszą się obchody karnawału. Bajada de Nuestra SeÔora de las Nieves, odbywają się 21-30 VI, są jednym z najważniejszych świat religijnych Wysp Kanaryjskich. Obchodzone są raz na pięć lat pochodami, tańcami, widowiskami i zabawami. Szczególnie popularna jest Fiesta de la Virgen del Pino, która odbywa się corocznie 6 - 8 września. Romeria de Nuestra Senora de la Luz ma miejsce w październiku. Głównym elementem święta jest procesja ludzi w mieście.


Hiszpania na skróty