Santa Cruz - informacje podstawowe:
Liczba mieszkańców: 190 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0034922
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 112
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Santa Cruz de Tenerife: 11.00
Komunikacja miejska:
Autobus: komunikacje zapewnia gesta siec autobusów. Male busy zwane guaguas docierają wszędzie, lecz brak rozkładów jazdy, a zmieniające się trasy mogą utrudniać orientacje.
Adres informacji turystycznej: Palacio Insular, Plaza de EspaÔa
Historia
Pierwsze pewne źródła, nie licząc legend, mówiące o przybyciu na Wyspy Kanaryjskie Europejczyków, pochodzą z przełomu XII i XIII wieku. W 1341 r. wszystkie wyspy po raz pierwszy znalazły się na mapie. W 1402 r. Wyspy Kanaryjskie zostały zajęte, przy pomocy żołnierzy hiszpańskich, przez Francuza,
Jeana de Béthencourta. Sprowadził on na wyspy normandzkich rolników do pracy przy uprawach.
Kolejne lata to okres ciągłych buntów i walk wewnętrznych. Miejscowa ludność - Guancze - została obłożona wysokimi podatkami, cześć sprzedano jako niewolników. Siłą nawracano ich na katolicyzm. Gdy w XV wieku zakładano miasto, trwała jeszcze partyzancka walka tubylców, którzy ulegli ostatecznie w 1495 r. Jednocześnie trwał także spór miedzy Hiszpanią a Portugalią o prawo do zarządzania wyspami, zakończony w 1479 r.
uznaniem zwierzchnictwa hiszpańskiego.
W XVI w. na Wyspy Kanaryjskie przybyło wielu osadników z Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Osadnikom nie żyło się jednak lekko. Wyspy nękane były nieustannymi
najazdami rozmaitych piratów. W 1797 r. Santa Cruz zaatakował Horatio Nelson w poszukiwaniu statku z hiszpańskim zlotem. Miasto broniło się dzielnie i położyło trupem 226 Anglików, w tym ranili samego Nelsona. Wkrótce jednak dla pojednania posłali mu beczkę wina, gdyż Anglia była zbyt cennym rynkiem zbytu dla wyspy, by go utracić.
W 1821 r. Wyspy Kanaryjskie ogłoszone zostały
prowincją Hiszpanii a
Santa Cruz de Tenerife jej stolicą. Dolało to jednak tylko oliwy do ognia w rywalizacji z Las Palmas, które domagało się podziału prowincji. Głównym surowcem eksportowym był w tym czasie barwnik spożywczy - karmin, jednak rozwój produkcji sztucznych barwników chemicznych doprowadził do upadku ekonomicznego. Sytuacje uratowało nadanie miastu przez króla statusu wolnego portu. Znaczne ożywienie żeglugi zwolnionej od opłat celnych sprawiło, ze Santa Cruz wraz z Las Palmas w krótkim czasie stały się najruchliwszymi portami świata.
W latach 30 XX wieku, na Teneryfę został zesłany Francisco Franco za próbę obalenia rządu republiki. Wkrótce jednak opanował wyspę i uczynił z niej swą pierwszą bazę, skąd rozpoczął wojnę domowa przeciwko rządom republikanów w Hiszpanii. Wojna jednak ominęła Santa Cruz. Po II wojnie znów nastąpiła wysoka fala emigracji, głównie do Wenezueli. Sytuacja zmieniła się radykalnie, gdy w latach 60. Franco otworzył wyspy dla obcokrajowców. Nastąpił nadspodziewany
boom turystyczny. Jak grzyby po deszczu wyrastały hotele i ośrodki wczasowe.
Po upadku dyktatury w Hiszpanii w 1982 r. wyspy stały się
autonomicznym regionem, wchodząc wspólnie z nią do Wspólnoty Europejskiej w 1986 r. Wyspy zachowały jednak przywileje strefy wolnocłowej, co prócz gorących plaż jest jedną z ważniejszych przesłanek świadczących o atrakcyjności.
Główne atrakcje
Sercem miasta jest
Plaza de EspaÔa. Pośrodku placu wznosi się krzyż upamiętniający ofiary wojny domowej. Przy nim znajdują się także główne budowle miasta takie jak siedziby muzeów i władz lokalnych.
W mieście zachowało się kilka wspaniałych przykładów hiszpańskiego baroku. Do najznamienitszych należy kościół św. Franciszka - Iglesia de San Francisco z XVII i XVIII wieku. Wraz z pobliskim Teatro Guimerá tworzy szczególnie malowniczy zakątek. Najstarszą świątynią miasta jest jednak kościół Niepokalanego Poczęcia NMP - Iglesia de la Concepción z piękna wieża. Warto odwiedzić
Castillo de San Juan, miejsce gdzie w XVII wieku odbywały się targi niewolników przywożonych z Afryki.
Miasto słynie nie tylko z pięknych placów i zabytków, lecz także ze wspaniałych parków i ogrodów.
Parque de García Sanabria jest cudownym miejscem do odpoczynku przy kawie wśród pięknych fontann i urokliwej zieleni. Granice parku stanowi najokazalsza aleja w mieście: Rambla del General Franco.
Turyści jednak przyjeżdżają na wyspy przede wszystkim by odpocząć na wspaniałych plażach. Jedna z najlepszych na wyspie to
Las Teresitas. Prowadzi do niej nadbrzeżna ulica. W pobliżu znajduje się uroczy port rybacki San Andres.
Muzea i galerie.
Museo de la Naturaleza y El Hombre - prezentuje najciekawsze zbiory w mieście dotyczące przeszłości wyspy jak i jej przyrody. Można w nim zobaczyć m.in. mumie i czaszki Guanczów.
Museo de Bellas Artes - zawiera dzieła z różnych czasów i miejsc, w tym spora cześć malarstwa miejscowego i flamandzkiego, m.in. obrazy Breughla.
Museo Militar de Almeyda - prezentuje uzbrojenie dawnych okrętów wojennych, m.in. armaty Nelsona, z czasów gdy atakował miasto.
Zakupy
Strefa wolnocłowa na Teneryfie sprawia, ze Santa Cruz jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na zakupy. Wielu turystów obficie zaopatruje się tu w
wyroby tytoniowe i alkohole. Z wysokiej jakości słyną cygara z La Palma. Warto tez kupić miejscowe, wyśmienite wina. Wyroby te można tu kupić po rzeczywiście niższej cenie niż gdzie indziej. Z innych towarów najczęściej są nabywane drewniane wyroby rzemiosła artystycznego jak hafty i koronki oraz wyroby z drewna. Interesująca jest także ceramika, wciąż wyrabiana prymitywnymi metodami. Kupowane są tez perfumy, oraz różnego rodzaju sprzęt elektroniczny.
Głównymi
ulicami handlowymi w mieście są Calle del Castillo i Calle Bethencoourt Alfonso. Najruchliwszy jest jednak główny plac targowy - Mercado de Nuestra SeÔora de Africa. Miłośnikom rękodzieła warto polecić pobliski dom rzemiosła ArtespaÔa. W niedziele warto natomiast odwiedzić pchli targ, tzw. rastro.
Gdzie zjeść
La Isla Fisch-Fete, Calle de Esquivel 6, tel. 380002 - restauracja podaje świetne dania rybne miejscowej kuchni.
Mario, Edificio Rincón del Puerto - restauracja specjalizuje się w daniach rybnych. Posiłek można także spożywać w łodzi.
Mi Vaca y Yo, Cruz Verde 3, tel. 385247 - lokal podaje dania z różnych stron świata. Doskonałe są m.in. dania kuchni orientalnej.
La Rueda, Carretera General del Norte Sauzal, tel. 562981 - restauracja podaje dania mięsne z rusztu przyrządzane według przepisów miejscowej kuchni.
Rozrywka
Santa Cruz o każdej porze roku jest pełne turystów z całej Europy. Nad wody oceanu niosą się dźwięki licznych dyskotek, rozbawione tłumy młodzieży przemieszczają się od jednej do następnej. Przyjezdni przepuszczają pieniądze w licznych barach a w nocnych klubach zabawa trwa do białego rana. Znaleźć tu można zabawę dla każdego: od eleganckich dyskotek po kluby w których tańczy się muzykę ludową. Mimo tłumów turystów, na rozległych plażach, jednych z najlepszych w strefie podzwrotnikowej, dla każdego znajdzie się miejsce.
Wakacje na Wyspach Kanaryjskich oferują przede wszystkim wspaniała możliwość ucieczki przed zimą w Europie.
Właśnie wtedy odbywa się największe święto miasta - hucznie obchodzony
karnawał. Konkurować może pod względem atrakcyjności niemal z samym Rio de Janerio. Kończy się on w mieście widowiskowym “Świętem Grzebania Sardynki". Szczególnie barwnie obchodzone jest tez Boże Ciało -mieszkańcy miasta przygotowują ogromne kobierce z kwiatów, a także z barwionej soli i różnokolorowych wulkanicznych piasków. Podczas tych fiest najlepiej uwidacznia się kulturowa tradycja wyspiarzy: brzmi kanaryjska muzyka, ludność ubiera się w regionalne stroje, tańczone są tradycyjne tance. Elementy te zbliżone są w swym stylu do kultury hiszpańskiej, jednak można w nich odnaleźć także wiele wpływów orientalnych, afrykańskich i południowoamerykańskich.
Na wyspach dużą popularnością cieszą się organizowane
walki kogutów, a jednymi z tradycyjnych sportów są walki na kije, lucha canaria czyli rodzima odmiana zapasów oraz regaty małych łódek żaglowo-wiosłowych.
W celu zwiedzenia Santa Cruz warto sprawdzić -
oferty na wakacje Last Minute na Teneryfie.