Na granicy Hiszpanii

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 22.11 15°C
Ten piękny, słoneczny kraj na Półwyspie Iberyjskim cieszy się niesłabnącą popularnością wśród urlopowych destynacji, jednak wybierając się na wakacje do Hiszpanii, warto znać kilka zasad, które pomogą nam spędzić tu beztroski pobyt.

Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport?

Polacy mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Należy mieć ze sobą niezbędne dokumenty – wystarczy ważny dowód osobisty. Można okazać też paszport. Oba dokumenty uprawniają do bezwizowego wjazdu i pobytu w Hiszpanii do 90 dni (niezależnie od celu wizyty).

Przed wyjazdem warto upewnić się, że dokumenty są ważne minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Kierowcy przyjeżdżający do Hiszpanii mogą legitymować się polskim prawem jazdy, jest ono honorowane przez tutejsze służby.

Czy w Hiszpanii jest bezpiecznie?

Hiszpania znajduje się na mapie krajów zagrożonych ryzykiem atakiem turystycznym, dlatego należy unikać zgromadzeń i demonstracji oraz zachować czujność w miejscach o natężonym ruchu (jak lotniska, miejsca kultu, stadiony etc.).

W miejscach popularnych turystycznie, może dochodzić do drobnych kradzieży lub napaści, zwłaszcza gdy posiadamy ze sobą kosztowny sprzęt (foto, video). W zatłoczonych miejscach nie trzymajmy go w widocznych miejscach, podobnie z biżuterią, zegarkami etc. W Hiszpanii mogą się zdarzyć też kradzieże przedmiotów z zaparkowanego samochodu, dlatego nie pozostawiajmy w nim rzeczy wartościowych.

Hiszpania - cło

Dozwolony jest przywóz towarów do osobistego użytku. Bez cła można wwieźć: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 litrów trunków z mniejszą zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie, 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa.  Alkohol na granicy z Hiszpanią mogą przewozić osoby, które skończyły 16 lat.

Maksymalna kwota pieniędzy w gotówce, jaką możemy przewieźć to 10 tysięcy Euro. Gdy posiadamy większą sumę, należy ją zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym na granicy.

Czy można zabrać leki do Hiszpanii?

Do Hiszpanii można zabrać leki na własny użytek, w ilości, która zapewnia leczenie na maksymalnie 3 miesiące (okres bezwizowy). Rekomendowane jest posiadanie ze sobą zaświadczenia lekarskiego o konieczności ich stosowania.

Leki psychotropowe do Hiszpanii możemy wwieźć tylko mając zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Polsce. Wniosek składa się za pośrednictwem Ambasady lub Konsulatu Hiszpanii w Warszawie.

Podatek VAT – Hiszpania

Dwa hiszpańskie miasta, Ceuta i Melilla nie należą do Unii Europejskiej i mają odrębne przepisy celne. Nie płaci się w nich VAT za zakup towarów. Na Wyspach Kanaryjskich nie obowiązują unijne przepisy o ujednoliceniu podatków, tu także nie ma podatku VAT – jednak wracając do Hiszpanii (na kontynent), możemy podlegać dodatkowej kontroli celnej i dokumentów.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,3
Playa de las Americas zumbach
Kurort Ogólnie: Miejscowość 100% nakierowana na turystów. Bardzo piękna roślinność.
Atrakcje turystyczne: Paralotnia za motorówką, rejsy katamaranami (polecam 5 h do zatoczki Masca!), gabinety spa, masaże itp.
Aktywny wypoczynek: Surfing, jogging, pływanie, skutery wodne
Życie nocne: Amatorzy zabaw nocnych mają tu raj, ale ja do nich nie należę.
Komunikacja: Bardzo dobra, autostrada, tani wynajem samochodów, autobusy
Jedzenie i restauracje: Mnóstwo restauracji i kafejek
Zdrowie i bezpieczeństwo: Przestępczość niewidoczna, pogoda piękna - zero kataru!!!
Pogoda: Jak dla mnie to polecam jesień i podobno piękną kwiecistą wiosnę. Nie ma super upałów, a codziennie jest kilka godzin pięknego słońca i można sie opalać.
Plaża: Plaż jest bardzo dużo, ale niestety to nie jest to samo co w Polsce. Plaże są specjalnie preparowane pod turystów, nawożony jest piasek z Sahary. Woda w oceanie super!
Stoki narciarskie: Nie widziałem żadnego :)

Hiszpania na skróty