Gospodarka Hiszpanii

Półwysep Iberyjski to atrakcyjny region Europy, nie tylko ze względu na słoneczną pogodę i piękne krajobrazy. Gospodarka Hiszpanii stanowi <strong>czwartą w Unii Europejskiej</strong> i odgrywa ważną rolę na arenie pozostałych krajów kontynentu. <h2>Z czego słynie Hiszpania?</h2> <strong>Rolnictwo.</strong> Już od wieków było podstawą gospodarki Hiszpanii. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50-tych XX wieku, a przyspieszył po przystąpieniu Hiszpanii do Unii Europejskiej, pozostaje ono nadal ważnym sektorem.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 22.11 15°C
Półwysep Iberyjski to atrakcyjny region Europy, nie tylko ze względu na słoneczną pogodę i piękne krajobrazy. Gospodarka Hiszpanii stanowi czwartą w Unii Europejskiej i odgrywa ważną rolę na arenie pozostałych krajów kontynentu.

Z czego słynie Hiszpania?

Rolnictwo. Już od wieków było podstawą gospodarki Hiszpanii. Mimo znacznych zmian i rozwoju ekonomicznego, jaki rozpoczął się w latach 50-tych XX wieku, a przyspieszył po przystąpieniu Hiszpanii do Unii Europejskiej, pozostaje ono nadal ważnym sektorem. Oprócz uprawy zbóż (jęczmień i pszenica), największe znaczenie ma uprawa owoców i warzyw. W produkcji oliwy z oliwek Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce w świecie, podobnie jak w eksporcie owoców cytrusowych (a w ich produkcji - trzecie miejsce w świecie). Dużą rolę odgrywa także hodowla bydła, trzody i drobiu.

Hiszpania - przemysł

Przemysł to bardzo ważna, wysoko rozwinięta gałąź hiszpańskiej gospodarki. W Hiszpanii produkuje się samochody osobowe i ciężarowe, szczególnie rozwinięty jest również przemysł stoczniowy i metalurgiczny. Specjalizacją Hiszpanii jest także przemysł mineralny – szczególnie ceniona jest wysokiej klasy ceramika budowlana. Duże znaczenie odgrywa również przemysł włókienniczy oraz spożywczy. Hiszpania jest istotnym europejskim producentem win i pierwszym europejskim producentem truskawek. Dzięki wilgotnemu, ciepłemu klimatowi podzwrotnikowemu możliwa jest także skuteczna uprawa ryżu i bawełny.

Wydobycie surowców w Hiszpanii

Wydobycie węgla kamiennego, niegdyś jedno z największych w Europie Zachodniej, obecnie znacznie zmalało. Do dziś wydobywa się natomiast duże ilości rtęci (kopalnie w Almaden są jednymi z największych na świecie), rudy żelaza, cynku, ołowiu i uranu.

Hiszpania - potęga turystyczna?

Wakacje w Hiszpanii są jednymi z najpopularniejszych w Europie. Obecnie bardzo istotna część dochodu narodowego stanowi turystyka. W 2022 roku przychody z tego sektora wynosiły ponad 160 miliardów Euro. Niepowtarzalny klimat, atrakcyjne wybrzeże, przepyszna kuchnia i wiele zabytków sprawia, że co roku Hiszpania gości tłumy turystów. Kraj ten odwiedza ok. 85 mln osób rocznie i liczby te stale idą w górę.

Szczególną popularnością cieszy się wybrzeże Morza Śródziemnego, a także Wyspy Kanaryjskie. Rozwój turystyki wspiera również inne gałęzie przemysłu oraz tradycyjne rzemiosło ludowe, wytwarzające wyroby ze skóry, metalu, ceramikę i szkło.

Energia odnawialna w Hiszpanii

Hiszpania przoduje w produkcji energii słonecznej. W ostatnich latach na Półwyspie Iberyjskim powstało wiele nowych elektrowni słonecznych, zainwestowano też w wytwarzanie energii wiatrowej. Dzięki temu kraj ten jest wysoko na liście miejsc stale inwestujących w odnawialne źródła energii.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,4
El Cotillo Paula
El Cotillo to miejscowość położona po zachodniej części wyspy. Jest tu dużo bardziej wietrznie niż po część wschodniej co czyni to miejsce rajem dla surferów. Na pierwszy rzut oka, El Cotillo jest niesamowicie spokojne, dopiero po zagłębieniu się w malownicze uliczki można poczuć typowo kanaryjski klimat. W barach i restauracjach królują lokalni mieszkańcy, co pozwala na poznanie ich kultury. Miasteczko jest położone przy rajskiej plaży z białym piaskiem, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku. Ze względu na małą bazę hotelową, nie jest typowo turystycznym miejscem.

Hiszpania na skróty