Ronda - Przewodnik

<strong>Miasto</strong> <strong>Ronda</strong> w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpanii</a> wygląda tak, jakby ktoś zawiesił je nad stromym urwiskiem. W położeniu miasteczka tkwi też jego największy atut turystyczny. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę.

Pogoda w Rondzie

Dzisiaj, 22.11 16°C
Miasto Ronda w Hiszpanii wygląda tak, jakby ktoś zawiesił je nad stromym urwiskiem. W położeniu miasteczka tkwi też jego największy atut turystyczny. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Historia miasta
Miasteczko Ronda znajdujące się w Andaluzji, w prowincji Malaga ma specyficzne położenie - po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevin, przez co automatycznie utworzone zostały jego dwie dzielnice - Ciudad, jako część arabska oraz Mercadillo, czyli część powstała po rekonkwiście.

Położenie w górskim interiorze, na skraju wąwozu zadecydowało o tym, że Ronda przechodziła z rąk do rąk. Na początku była tu celtycka Arunda, którą wchłonęła rzymska prowincja Betyka. Kiedy cały Półwysep Iberyjski znalazł się pod panowaniem Maurów, Ronda stała się stolicą prowincji Takaruna. Nazywano ją wówczas Izna Rand Onda. W pierwszej połowie XI wieku stała się stolicą niewielkiego państwa. Miasto w XV wieku zdobył Ferdynand III. Ronda jest jednym z najstarszych hiszpańskich miast.

Niesamowite widoki
Najpiękniejszym, zapierającym dech w piersiach miejscem w Rondzie jest punkt El Tajo - wąwóz, w którym płynie rzeka Guadalevin. To miejsce, które z jednej strony przeraża - wąwóz jest głęboki na ponad 100 metrów, ale z drugiej zachwyca. Można go podziwiać z urwiska miasta lub z zawieszonego nad głębiną VIII-wiecznego - Nowego Mostu -  Puente Nuevo. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że w centralnym łuku mostu znajduje się coś na kształt okna. W dawnych czasach właśnie tam znajdowało się więzienie, z którego nie sposób było uciec, z uwagi na specyfikę położenia. Nowy Most spina ze sobą dwie skały, na których powstały dwa miasta - wspominane arabskie La Ciudad i nowsze, chrześcijańskie El Mercadillo.

Nad wąwozem El Tajo w Rondzie rozciągnięte są, poza Puente Nuevo, dwa inne mosty - Puente Romano oraz Puente Viejo. Nie są one jednak już tak spektakularne.
Tuż przy Nowym moście zlokalizowany jest Casa del Rey Moro, czyli dom arabskiego króla, którego główną atrakcję stanowią ogrody Jardin de Forestier, malowniczo położone na skale. Z domu tego istnieje bezpośrednie, podziemne zejście na dno wąwozu. Prowadzi ono przez kopalnię - La Mina Secreta, po 231 stopniach, które są strome i śliskie.

Większość najważniejszych zabytków Rondy znajduje się na starym mieście La Ciudad. Można podziwiać tu Palacio de Mondragon, rezydencję mauretańskiego króla, reprezentującą ciekawy styl, popularny w Andaluzji - mudejar, łączący w sobie elementy architektury islamskiej i chrześcijańskiej. W okolicy znajduje się urokliwy Plaza Duquesa de Parcent oraz gotycki kościół Iglesia de Santa Maria la Mayor.

W pobliżu rezydencji króla mauretańskiego możemy zwiedzić Museo del Bandolero, czyli Muzeum Rozbójników. Na końcu Starego Miasta w Rondzie położona jest świetnie zabezpieczona brama miejska - Puerta de Almocabar, przez którą wchodzi się do dzielnicy San Francisco lub na pozostałości arabskich murów, w kierunku Puente Viejo, czyli Starego Mostu z Łaźniami Arabskimi.

Po południowej stronie La Ciudad dojść można do zejścia do wąwozu El Tajo. Natomiast po stronie El Mercadillo znajduje się ważna atrakcja - arena walk byków - Real Maestranza de Caballería, czyli Plaza de Toros z Museo Taurino.

Odpoczynek po zwiedzaniu i podziwianiu widoków w wielu punktach w Rondzie zapewnią kawiarnie i restauracje przy deptaku Carretera Espinel.

Hiszpania na skróty