Andaluzja jest regionem - wspólnotą autonomiczną, położoną w południowej Hiszpanii. Graniczy na zachodzie z Portugalią, na wschodzie z Murcją, a na północy z Estremadurą i Kastylią-La Manchą. Jej stolicą jest Sewilla, a do najważniejszych i największych miast zalicza się Kordobę, turystyczny kurort Malagę i Grenadę. W Andaluzji znajduje się najwyższy obszar kontynentalnej Hiszpanii - góry Sierra Nevada .
Swoją historią Andaluzja sięga do czasów, kiedy Kartagina objęła we władanie zachodnią część Morza Śródziemnego wraz z Andaluzją. To tu toczyły się główne walki przeciwko Rzymianom, prowadzone przez Hannibala. Kartagińczycy ostatecznie zostali pokonani przez Rzymian, którzy przejęli ten region i przemianowali go na Baeticę.
W V wieku naszej ery w Andaluzji osiedlali się Wandalowie, a następnie był to region Królestwa Wizygotów. Rządzili oni do VIII wieku, kiedy to w 711 roku terytorium dzisiejszej Andaluzji podbił z polecenia kalifa Al-Walida, Tariq El Tuerto. Tak rozpoczęły się rządy Maurów na Półwyspie Iberyjskim, które trwały prawie 800 lat. W tym okresie Kordoba urosła do miana najbogatszego i największego miasta Europy Zachodniej. Do dziś można tu podziwiać wiele zabytków z okresu muzułmańskiego, kiedy to Andaluzja była określana jako „Al-Andalus”. Ich przykładem jest Alhambra w Grenadzie czy meczet w Kordobie.
La Alhambra el Generalife w Grenadzie to zespół pałacowy, obejmujący Pałac Nasrydów, Alcazabę oraz Generalife, Pałac Karola V, łaźnię i meczet. Kordoba słynie z Mezquira, czyli meczetu, który obecnie spełnia funkcję katedry rzymskokatolickiej. Będąc w tym pięknym mieście, warto przespacerować się po starówce i podziwiać gotyckie kościoły czy barokowe budynki. Wśród zabytków Kordoby wymienia się także fortyfikacje
Alcázar de los Reyes Cristianos, dawnej siedziby kastylijskich władców, most rzymski Puente Romano, kompleks pałacowy Medina Azahara czy Dzielnicę Żydowską.
Od 1492 roku Andaluzja rozkwitała, ponieważ to właśnie przez ten region do Europy płynęły bogactwa z wypraw Kolumba do „Nowego Świata”. W XVII wieku władcy Hiszpanii - Habsburgowie wdali się w wojny, które znacząco naruszyły sytuację ekonomiczną regionu.
Do Andaluzji co roku na wakacje przyjeżdżają turyści z całego świata, zwykle kierując się na „wybrzeże słońca”, czyli w region
Costa del Sol. Słońce świeci tu nawet 3000 godzin w roku, co wyjaśnia, dlaczego turyści chętnie tu wypoczywają w trakcie swoich letnich wakacji. Wybrzeże ciągnie się od
Punta de la Chillera po
Nerja czy przylądek
Cabo de Gata. Głównym ośrodkiem turystycznym Costa del Sol jest Malaga, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko. Na wybrzeżu można wypoczywać w wielu świetnie przygotowanych kurortach:
Marbella,
Fuengirola,
Torremolinos,
Nerja czy
Estepona. Turystyka rozwija się również na
Costa de la Luz - „wybrzeżu światła” oraz na
Costa Tropical - „wybrzeży tropikalnym”. Costa de la Luz obejmuje wybrzeże atlantyckie, od Tarify po ujście rzeki Guadiany, na granicy z Portugalią. Jest to popularne miejsce wypoczynku Hiszpanów.
Zimą turyści przyjeżdżają na zimowe wczasy do
Sierra Nevada.
Będąc w Andaluzji, warto odwiedzić z wycieczką Sewillę, będącą artystyczną, kulturalną i gospodarczą stolicą południowej Hiszpanii. Można tu dotrzeć samolotem, lądując na lotnisku Aeropuerto de Sevilla. W mieście tym koniecznie trzeba zobaczyć jedną z największych katedr na świecie, gotycką
La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla. Jej budowa rozpoczęła się już w 1401 roku, ale trwało to bardzo długo, a pierwotnie budynek ten miał być meczetem. Uwagę zwraca dzwonnica katedry La Giralda, która była minaretem. Wieża wznosi się na wysokość 97,5 m. Wnętrze katedry zachwyca - zwłaszcza ołtarz główny rzeźbiony i pokryty ponad 3 tonami złota pozyskanego z wypraw Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Z resztą wewnątrz znajduje się grobowiec wielkiego odkrywcy.
Niedaleko katedry w
Sewilli znajduje się pałac królewski - Alkazar, który był budowany przez około 500 lat, od X wieku n.e. Przebudowywany był wielokrotnie, najpierw przez kalifa Andaluzji, później przez Maurów i Chrześcijan, dlatego jest przykładem połączenia różnych nurtów architektonicznych. Pałac otoczony jest ogrodami - Jardines de los Reales Alcázares. Zabytkiem ważnym z punktu widzenia turystów odwiedzających Sewillę jest Złota Wieża - Torre del Oro, zbudowana w pierwszej połowie XIII wieku, na 12-kątnym rzucie.