Patras - Przewodnik

<strong>Patras - Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Patras

Dzisiaj, 22.11 19°C
Patras - Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 500 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0030/61
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 100
Pierwsza pomoc: 166
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Patras 13.00
Komunikacja miejska:
Autobus: stanowi podstawowy środek komunikacji miejskiej; niektóre autobusy dojeżdżają do małych, cichych, okolicznych miejscowości, np. nr.5 Vrahneíki lub Monodéndri.
Adres informacji turystycznej: Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (Ellinikós Organismós Tourismoú) EOT, przy wejściu do terminalu promów odpływających do Włoch; Albatros Travel, przy Óthonos Amalías.

Historia

Historia Patras sięga czasów rzymskich. Tradycja mówi, że miasto było miejscem śmierci apostoła Św. Andrzeja. W IX wieku pod Patras załamała się inwazja Słowian, którzy nie posunęli się już dalej na południe. Później miasto wraz z Półwyspem Peloponeskim znalazło się we władaniu Franków i Wenecjan. Ci pierwsi założyli w pobliżu Patras miasto Andreville, które stało się stolicą książąt Morei. Po pięciu wiekach przynależności do Imperium Osmańskiego, w 1830 r. miasto znalazło się w granicach niepodległego Królestwa Greckiego.

Od tego czasu zaczął się żywszy okres rozwoju miasta i portu, które osiągnęło trzecia co do wielkości pozycje w kraju. Dziś jest ważnym portem, ośrodkiem przemysłowym i usługowym dla całego Peloponezu.

Glówne atrakcje

W mieście i najbliższej okolicy brak jest zabytków starogreckich. W samym Patras najważniejsza budowla jest kościół św. Andrzeja - apostoła (Ágios Andréas). Jest to największa świątynia w Grecji. Zbudowana został na miejscu dawnej świątyni Demeter. Tradycja mówi, ze właśnie tu apostoł poniósł męczeńska śmierć. Wewnątrz przechowywane są relikwie świętego zwrócone miastu w 1964 przez papieża Pawła VI. Obecna budowla została zbudowana w 1979 r., lecz swa architektura nawiązuje do najwspanialszych kościołów bizantyjskich.

Z czasów rzymskich zachowały się tylko nikle pozostałości Odeonu. Po jego odbudowie i rekonstrukcji odbywają się w nim czasami koncerty.

Nad Patras dominują ruiny zamku frankijskiego, z których rozpościera się piękny widok na miasto i morze. Zamek był przez wiele lat w posiadaniu Wenecji, stad prezentuje typ cytadeli weneckiej.

Jednym z ciekawszych obiektów na przedmieściach jest udostępniona do zwiedzania fabryka win Achaia Clauss. Można w niej przypatrzeć się dokładnie technologii wyrobu tego napoju. Szczególna uwagę zwracają beczki ze stuletnim, słodkim czerwonym winem z czasów powstania fabryki. Nazwane zostało Mavrodafni na cześć ukochanej założyciela zakładu.

W pobliżu rozciągają się plaże Olympia Beach. Jakkolwiek brak w najbliższej okolicy zabytków starogreckich, ciekawe są ruiny zamków panujących tu w średniowieczu Franków. Najlepiej zachowany jest zamek 80 rycerzy Złotej Ostrogi w Chelmutsi. Z tych czasów ocalał także jedyny kościół gotycki w Grecji w Andrawida (dawne Andreville).


Muzea i galerie.

Muzeum Archeologiczne, przy Odós Mésonos - mimo niewielkich rozmiarów warte jest odwiezienia Prezentuje wyposażenia grobów mykeńskich oraz starogreckie rzeźby i wazy, odkryte w najbliższej okolicy.


Zakupy Miasto, mimo swoich rozmiarów, z reguły nie jest odwiedzane przez turystów. Jeżeli ktoś szuka typowych pamiątek z Grecji kupowanych przez turystów, nie jest to najlepsze miejsce na zakupy.

W mieście jest jednak wiele sklepów z winami. Można tam powybierać i zaopatrzyć się w różne rodzaje win. Warte polecenia jest białe Cambas, Boutari, a także Logado i Cair. W miarę możliwości najlepiej podjechać do fabryki win Achaia Clauss. W tamtejszym sklepie można zakupić doskonałe, znane wina, wraz z najsławniejszym Mavrodafni po cenach producenta.


Gdzie zjeść

Majestic, ul. Ágiou Nikólaou 2 - Estatorió - rodzaj restauracji z nieco bardziej wyszukanymi daniami, oczywiście kuchni greckiej, m.in. duszonki (stifádo, kokinistó), zapiekanki (mussakás), nadziewane pomidory (gemistá).

Faros, róg ul. Óthonos Amalías i ul. Sachtouri - tawerna, która ze względu na położenie przy ulicy ciągnącej się wzdłuż wybrzeża, serwuje wyśmienite dania rybne.

Krini, Pandokrátoros 57, niedaleko zamku - serwuje kuchnie grecka; można usiąść również w ogrodzie.

Hartofilakas, róg ul. Karólou i ul.Riga Feréou - restauracja - Estatorió - serwująca dania tradycyjnej kuchni greckiej, m.in. mussakás, stifádo, kokinistó, dania mięsne.

Peking, róg ul. Terpsithéas i ul. Iróon Politechniou - restauracja chińska, dosyć ekskluzywna.


Rozrywka

Ouzerí to lokale, które specjalizują się w oúzo (napój alkoholowy destylowany z zacieru winogronowego, pozostałego po wyrobie wina i doprawiony anyżem lub koprem) i mezédes (przystawki). Tam tez koncentruje się głównie życie nocne. Większość Ouzerí znajduje się w małych miejscowościach za miastem, do których można jednak dojechać autobusami miejskimi. W samym Patras kilka dość popularnych i głośnych barów oraz tawern znajduje się przy ulicy Ágiou Nikólaou wokół schodów, a także przy zamku. Miasto niesamowicie tętni życiem podczas karnawału, trwającego trzy tygodnie. W ostatni dzień, przed pierwszym poniedziałkiem Wielkiego Postu, odbywa sie wielka parada w centrum miasta.

Od czerwca do polowy września natomiast to czas letniego festiwalu. Wtedy to odbywają się przedstawienia klasycznych dramatów greckich. Organizowane są również wystawy fotograficzne, a od czasu do czasu koncerty rockowe w rzymskim Odeonie.

Grecja na skróty