Rethymnon - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Grecja</a> składa się z części kontynentalnej oraz setek wysp i wysepek, z których wiele jest kompletnie niezamieszkanych. Największą grecką wyspę stanowi <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/kreta/" target="_blank">Kreta</a></strong>, będąca ośrodkiem kultury Minojskiej. Trzecim co do wielkości miastem na wyspie, po Heraklionie i Chanii, jest miejscowość <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/kreta/rethymno/" target="_blank"><strong>Rethymnon</strong></a> (Réthimno). To także ważny kurort nadmorski, chętnie odwiedzany przez turystów.

Pogoda w Rethymnonie

Dzisiaj, 23.11 21°C
Grecja składa się z części kontynentalnej oraz setek wysp i wysepek, z których wiele jest kompletnie niezamieszkanych. Największą grecką wyspę stanowi Kreta, będąca ośrodkiem kultury Minojskiej. Trzecim co do wielkości miastem na wyspie, po Heraklionie i Chanii, jest miejscowość Rethymnon (Réthimno). To także ważny kurort nadmorski, chętnie odwiedzany przez turystów. Położenie Rethymnon
W centralnej części wyspy, rozdzielającej regiony Chania i Heraklion, znajduje się prefektura Rethymnon, która rozciąga się pomiędzy Morzem Kreteńskim na północy i Morzem Libijskim na południu. Stolicą regionu jest przepiękne miasto Rethymnon, które leży na północnym wybrzeżu Krety. Historia miasta
W czasach starożytnych Rethymnon było już zamieszkane, a dokładnie pod koniec okresu minojskiego. Z czasów tych niewiele się zachowało. W okresie grecko-rzymskim miasto znane było pod nazwą Rithymna i było ważnym ośrodkiem handlowym. W czasach bizantyjskim przemianowano je na Retimno. Przez ponad 100 lat znajdowało się ono pod okupacją arabską, a później, od XIII wieku, pod okupacją wenecką. Pod panowaniem Wenecji miasto nosiło nazwę Rettimo i prężnie się rozwijało, jako jeden z głównych ośrodków nauki i sztuki. Czasy świetności miasta przypadają na wiek XVI i początek XVII. Z tego okresu zachowało się wiele zabytków, które można zobaczyć również dziś. Po Wenecjanach Rethymnon rządzili Turcy, aż do 1897 roku. W późniejszych latach, Kreta była autonomicznym państwem, zaś w 1913 roku cała wyspa została przyłączona do Grecji. Po 10 latach wysiedlono stąd Turków.

Od lat 80. XX w. Rethymnon przeżywa ogromny rozwój ruchu turystycznego, którego wymiernym efektem jest rozbudowana sieć hoteli, ciągnącą się wzdłuż wybrzeża prawie 10 km na wschód. Centrum pozostało jednak nienaruszone i wciąż zachwyca prowincjonalnym urokiem, dzięki czemu Rethymnon szczyci się mianem jednego z najpiękniejszych miast na Krecie (chyba tylko Chania może się z nim równać). Szeroka piaszczysta plaża i obsadzona palmami promenada graniczą z plątaniną uliczek, przy których stoją weneckie i tureckie domy, tu i ówdzie rozdzielone egzotycznymi starymi minaretami. Nad całością dominuje wspaniale zachowana forteca, zbudowana przez Wenecjan do obrony przed napadami piratów.

Walory turystyczne Rethymnon
Kwestie istniejących w Rethymnon zabytków w połączeniu z warunkami naturalnymi sprawiają, że kurort ten cieszy się popularnością wśród turystów. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się piaszczysta plaża, a przy niej liczne hotele. Plaża w samym centrum jest na tyle ładna, że pokusa błogiego na niej leniuchowania zdaje się nie do odparcia, warto jednak wybrać na choćby króciutki spacer w okolice miasta. Na początek można przespacerować się w odleglejsze rejony samej plaży. W pobliżu plaży, za wewnętrznym portem, zaczyna się najciekawsza, najbardziej urokliwa część miasta. Na jej piękny krajobraz składają się stare domy, nierzadko z fontannami w ścianach, drewniane balkony, ciężkie rzeźbione drzwi i sklepiki, których właściciele siedzą przed wejściem i gawędząc z sąsiadami przygotowują kolejne wyroby na sprzedaż. W Rethymnon warto zobaczyć przepiękną starówkę z wąskimi uliczkami, a także potężną fortecę Fortezza, która jest największym weneckim zamkiem na Krecie, czy port z latarnią morską. Olbrzymią twierdzę w Rethymnon zbudowali Wenecjanie, pod koniec XVI wieku, aby chronić się przed piratami i siłami tureckimi. Na jej terenie mieści się Meczet Sułtana Ibrahima - pozostałość po okupacji tureckiej. Powstała tu także za sprawą Wenecjan Fontanna Rimondi, wzniesiona w 1629 roku. Mieści się ona obecnie na placu Platanos.

Godna uwagi jest też Wenecka Brama Megali Porta, nazywana bramą Goura, która stanowi pozostałość dawnej centralnej bramy Rethymnonu. Z pewnością warto tu wypoczywać na piaszczystych plażach, kąpać się w ciepłym morzu, a na deser pozostawić sobie zwiedzanie okolicznych zabytków i podziwianie krajobrazów.

Grecja na skróty