Kreta - ojczyzna Minotaura, skąd Ikar wyruszył z labiryntu potwora w przestworza, aby tam zakończyć swój żywot. To jednocześnie przepiękna grecka wyspa, na której nie sposób się nudzić. Jej największym miastem jest
Heraklion.
Położenie miasta
Heraklion, nazywany również Iraklionem, jest największym miastem Krety. Mieszka tam prawie 140 tys. osób. Wraz z przyległymi miejscowościami tworzy sporą aglomerację miejską skupiającą około 200 tys. mieszkańców. Heraklion jest stolicą Krety, położoną w północnej części wyspy.
Nazwa Heraklion wzięła się od starożytnego imienia, jakie nosił Idaean Herakles - mieszkaniec Grecji, który zapoczątkował tradycję koronowania głów olimpijskich zwycięzców przy użyciu wieńców z gałązek oliwnych.
Co ciekawe, Heraklion to jednocześnie dawna Candia, weneckie miasto, w którym niegdyś odbywały się targi niewolników. Funkcjonuje także nazwa Heraklionu Kastro, oznaczająca w języku greckim po prostu zamek.
Historia miasta
Zdecydowana większość greckich miast ma bogatą historię. Nie inaczej jest w przypadku Heraklionu, którego korzenie mogą sięgać nawet 2000 roku p.n.e. W czasach dynastii minojskiej na terenie Heraklionu znajdowała się miejscowość, która pełniła funkcję portu morskiego Knossos.
Oficjalną datą założenia współczesnego Heraklionu jest rok 824, kiedy na wyspę przybyli Saraceni. W 961 roku na Kretę przybyli Bizantyjczycy i pod wodzą cesarza Nicefora Fokasa zaatakowali miasto, splądrowali je i spalili. Większość mieszkańców - Saracenów zostało wymordowanych.
Heraklion jednak szybko odbudowano i pod nazwą Chandax istniał on przez 250 lat pod kierownictwem Bizantyjczyków. W 1204 roku w wyniku IV wyprawy krzyżowej przeszedł we władanie Wenecjan i zyskał nazwę Candia. To wenecjanie wybudowali pozostałą po dziś twierdzę w porcie. To oni też wznieśli ogromne mury otaczające starą część miasta wraz z siedmioma bastionami.
Po panowaniu Wenecjan przyszły czasy Turków. Ówczesne miasto Kandiye podupadło, a rolę najważniejszego miasta na Krecie zaczęła odgrywać Chania. Do 1908 roku Kreta była pod panowaniem mocarstw, a Candia znalazła się w rękach Brytyjczyków. Wówczas zmieniono jej nazwę na Heraklion. Miasto wraz z resztą Krety zostało w 1913 roku włączone do Królestwa Grecji.
Najważniejsze atrakcje Heraklionu
Urokliwe centrum Heraklionu to labirynt wąskich, ale bardzo klimatycznych uliczek, w których warto usiąść w jednej z tawern i restauracji. Ciekawym doświadczeniem będzie spacer w porcie, gdzie można podziwiać przepiękne jachty. Koniecznie w Heraklionie trzeba zobaczyć
Plac Eletherias w centrum, wraz z przyległym do niego
Muzeum Archeologicznym. Godny uwagi jest handlowy trakt ulica Daidalou.
Dla lubiących zwiedzać pozostaje Bazylika św. Marka, stary wenecki port z arsenałami czy kościół św. Tytusa. Najładniejszym weneckim budynkiem w Heraklionie jest Loggia Wenecka. W porcie zaś stoi dobrze zachowana średniowieczna forteca wenecka - Rocca al Mare.
Zaledwie 4 km od miasta znajdują się
ruiny słynnego pałacu w Knossos, skąd pochodzi większość zbiorów muzeum. Wart też usiąść przy kawie na placu przy fontannie i popatrzeć na leniwe miejskie życie.