Ierissos - Przewodnik

Dzięki ładnej, długiej plaży spory kurort <strong>Ierissos</strong>, położony nad szeroką zatoką ograniczoną półwyspami, przyciąga więcej greckich wczasowiczów niż jakikolwiek inny w świeckiej części Athos. Trochę oddalony od morza (co daje możliwość dalszej rozbudowy), składa się głównie z nijakich betonowych budynków wzniesionych po potężnym trzęsieniu ziemi w 1923 r. Minioną bezpowrotnie "erę przedturystyczną" przypomina jedynie położony na południu, obszerny suchy dok, w którym budowane są kaikia.

Pogoda w Ierissos

Dzisiaj, 24.11 10°C
Dzięki ładnej, długiej plaży spory kurort Ierissos, położony nad szeroką zatoką ograniczoną półwyspami, przyciąga więcej greckich wczasowiczów niż jakikolwiek inny w świeckiej części Athos. Trochę oddalony od morza (co daje możliwość dalszej rozbudowy), składa się głównie z nijakich betonowych budynków wzniesionych po potężnym trzęsieniu ziemi w 1923 r. Minioną bezpowrotnie "erę przedturystyczną" przypomina jedynie położony na południu, obszerny suchy dok, w którym budowane są kaikia.

Dalej droga prowadzi do Nea Roda, miejscowości z małą plażą. Pod względem architektonicznym wioska przedstawia się równie nieciekawie jak Ierissos, warto jednak pamiętać, że można tu wsiąść na poranny statek z Ierissos. Kawałek dalej droga skręca w głąb lądu, w stronę bagnistej depresji - jedynej pozostałości po Kanale Kserksesa, wykopanym na rozkaz perskiego króla w 480 r. p.n.e. po to, by jego flota nie musiała stawiać czoła sztormom szalejącym na krawędzi Athos, które 11 lat wcześniej uniemożliwiły Persom atak na greckie miasta-państwa. Zainteresowały Cię Delfy i chciałbyś je zwiedzić? Zobacz oferty na wczasy do Chalkidiki



Grecja na skróty