Kultura Fidżi

<p>Na Fidżi żyją obok siebie Melanezyjczycy i Hindusi, ale Fidżyjczycy są rdzenną ludnością, władającą w ponad 83 procentach ziemią na wyspach. Oficjalnie mieszkańcy wysp posługują się 3 językami: angielskim, fidżyjskim oraz hindustani.

Pogoda na Fidżi

Dzisiaj, 28.11 28°C

Na Fidżi żyją obok siebie Melanezyjczycy i Hindusi, ale Fidżyjczycy są rdzenną ludnością, władającą w ponad 83 procentach ziemią na wyspach. Oficjalnie mieszkańcy wysp posługują się 3 językami: angielskim, fidżyjskim oraz hindustani.

Około 53 proc. ludności Fidżi to protestanci. Hinduizm wyznaje prawie 28 proc. Fidżyjczyków, a katolicyzm - nieco ponad 9 proc. Do tego - Islam około 6,3 proc. społeczeństwa, a 2,4 proc. inne religie chrześcijańskie. 0,8 proc. mieszkańców deklaruje ateizm.

Mieszkańcy Fidżi mają ciekawą kulturę, która opiera się w większości na tradycjach plemiennych, kultywowanych z pokolenia na pokolenie. W plemieniu ważna jest hierarchia społeczna. Starszyznę plemienną, zwłaszcza na terenach wiejskich, nieco inaczej się pozdrawia niż innych mieszkańców wioski. W centralnym miejscu wioski ustawiony jest dom wodza, a wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do okazywania mu szacunku.

Tradycją jest ofiarowywanie sobie małych prezentów. Podczas ważnych dla mieszkańców Fidżi wydarzeń, odbywa się tradycyjny teatr tańca, nazywany „meke”, łączący w sobie nie tylko ruchy ciała od pasa w górę, ale i grę na bębnach oraz śpiew. „Meke” odbywa się podczas wizyty wodza czy ceremonialnej wymiany podarków.

Tradycyjna muzyka na Fidżi jest zdominowana przez wokalną muzykę kościelną, w której wyraźnie dominuje rytmika bębnów i innych, miejscowych instrumentów - mandoliny, gitary, bębny lali czy gitary hawajskiej. Bębny Lali są integralną częścią tradycyjnej kultury Fidżi. Pozwalają na ogłaszanie ważnych wydarzeń - narodzin, śmierci czy wojny.

Narodowy napój Fidżi to Kava - nie jest to jednak znany w Europie napój, ale napar ze sproszkowanych korzeni pieprzu metystynowego. Wygląd nie zachęca do wypicia, a skutki picia Kavy są nieprzewidywalne. Może dojść do drętwienia języka, przyspieszenia pracy nerek i błogostanu. Później człowiek staje się senny. Osoby, które nadużywają picia Kavy, stają się leniwe i uzależniają się od niej. Jest to napój będący obowiązkowym elementem ceremonii sevusevu, w trakcie której przybysz prosi oficjalnie o zgodę na odwiedzenie danej wioski jej wodza, wręczając mu upominek. Zazwyczaj ma on postać pół kg grogu, tj. sproszkowanych korzeni Kavy, z których przyrządzany jest napar, który trzeba wypić z szacunkiem. Po wypiciu czarki z naparem powinno się klasnąć w dłonie.

Tradycyjnymi składnikami kuchni fidżyjskiej są ryby, maniok i owoce morza. Na miejscu uprawia się wiele znanych nam warzyw, ale owoce są mało popularne. Najsłynniejszą potrawą na Fidżi jest kokoda, która składa się z kawałków surowej ryby w sosie z mleka kokosowego, z dodatkiem limonki i chili. Można zjeść także rybę gotowaną w mleku kokosowym - lolo, z liśćmi dalo, zielonym warzywem.


Fidżi na skróty