Abu Zabi - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Abu Zabi

Dzisiaj, 24.11 29°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 360 tys.
Polska ambasada: P.O.Box ABU ZABI tel. 465200
Numer kierunkowy telefonu: 0097/12
Ważne numery telefonów:
Policja:999
Pierwsza pomoc:998
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Abu Zabi 15.00
Komunikacja miejska:
Autobus: autobus zapewnia całodobową komunikację z lotniskiem, tanie autobusy miejskie są mało użyteczne dla turystów, gdyż nie maja stałych tras
Adres informacji turystycznej: Nazwa, Adres

Historia

Trudno dziś uwierzyć, że Abu Dhabi - siedziba najbogatszego z emiratów, pełna nowoczesnych wieżowców ze szkła jeszcze pól wieku temu była praktycznie niewielką, niewiele znaczącą wioską.

Początki osady sięgają 1761 r. kiedy grupa nomadów poszukująca gazel natrafiła na ich stado na wyspie przy źródle świeżej wody. Miejscu nadano nazwę Abu Zabi - czyli “Ojczyzna gazeli". Plemiona nomadów żyjących na wybrzeżu Zatoki Perskiej prowadziły tradycyjne życie Beduinów czerpiąc dochody z hodowli wielbłądów i ochrony karawan przechodzących przez ich terytorium.

W końcu XVIII wieku nomadowie utworzyli dwie silne konfederacje. Jedną z nich była Bani Yas. Początkowo jej ośrodkiem była oaza Liwa, jednak w 1790 r. władca konfederacji przeniósł swoją siedzibę na wyspę do Abu Zabi, obudowując źródło fortem. Jest on do dziś najlepiej rozpoznawalną pozostałością pierwotnego założenia. Fort ten nosi nazwę Al Husn, znany jest także jako Stary lub Biały Fort. Na początku XIX wieku Bani Yas podzieliła się, na dwie grupy. Odłączył się wówczas od niej Dubaj.

Początek XX wieku nie zapowiadał w żaden sposób przyszłego bogactwa. Szokiem dla mieszkańców wybrzeża był upadek światowego rynku pereł, gdyż ich połów był ważnym, dodatkowym źródłem dochodu. W 1939 r. Szejk Shakhbut, władca Abu Dhabi, pierwszych klika koncesji na poszukiwanie ropy naftowej na jego terytorium. Została odkryta w 1958, r. Osada licząca zaledwie 15 tys. mieszkańców znalazła się na drodze do niesłychanego bogactwa.

Po wycofaniu się Brytyjczyków 2 grudnia 1971 r. Abu Dabi stało się stolicą niezależnej federacji emiratów. Wraz z przypływającymi dochodami z ropy gliniane chaty zostały gwałtownie zastąpione przez banki i bogate sklepy.


Główne atrakcje

Abu Dabi to dziś nowoczesne miasto pełne wieżowców, banków i budowli ze szkła. Znajduje się tu najwyższy budynek Bliskiego Wschodu ukończony w 1995 r. Fort Grande w Corniche. Jedna z ważniejszych budowli jest dość nieciekawy z zewnątrz, ale z interesującym wnętrzem Cultural Foundation.

Budowla Pałacu Al-Hosn, popularnie zwanego Starym lub Białym Fortem pochodzi z początku XIX stulecia. Oficjalnie uważany jest za najstarszy budynek w mieście, choć faktycznie kilka z nich jest starszych. Całkowicie zmodernizowane wnętrze służy obecnie potrzebom Cultural Foundation.

Setki inżynierów pracowało nad tym by w środku pustyni zbudować zielone miasto - ogród. Dziś dwadzieścia parków jest dumą miasta, wśród nich najsłynniejszy jest Corniche. Wśród drzew i krzewów prowadza promenady z zapierającymi dech w piersiach widokami na morze.
Ci który chcieliby zaznać nieco smaku dawnego Abu Zabi powinni odwiedzić Stary Souq, inaczej mówiąc Stary Targ. Jest to dość mały obszar na wschód od placu Al-Ittihad i na północ od Shaikh Khalifa bin Zayed St. Klimat dawnej osady można odczuć także w targu rybnym na końcu Corniche. Obok znajduje się mała stara przystań rybacka.


Muzea i galerie.

Cultural Funation, Zayed the First St. - budowla mieści w sobie najciekawsze wystawy w mieście. Interesująca ekspozycja jest poświęcona historii miasta i nomadów.
Women''s Craft Centre - to przede wszystkim ciekawa wystawa wyrobów rzemiosła artystycznego, można tu także nabyć niektóre wyroby, choć ceny są dość wysokie.


Zakupy

Cale Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą być określane jako raj dla kupujących. Potrzeba jednak trochę orientacji w licznych sklepikach wypełniających bazary i targi - suqi. W mieście warto szczególnie odwiedzić rejon Khalidiya. Można nabyć tu wiele wyrobów arabskiego rzemiosła, które będą dobrą pamiątką z miasta.

Warto popatrzeć na wystawy sklepowe na Al-Nasr w celu poszukiwania ciekawych dywanów i pamiątek arabskich. Wyroby lokalnego rzemiosła są szczególnie warte obejrzenia na Women''s Craft Centre w pobliżu Airport Rd, na południe od miasta. Wśród licznych tutejszych wyrobów warto zwrócić uwagę na kosze, dywaniki i poszewki na poduszki. Najdroższe wyroby są wykonane z sierści wielbłąda.


Gdzie zjeść

Hojreh, Sheraton tel. 776666 - restauracja oferująca dania kuchni irańskiej, pozwala przenieść się w świat dawnej Persji.
Al Ain Palace, Corniche, tel. 794777 - restauracja w hotelu o tej samej nazwie, zapewnia dość ciekawy program rozrywkowy, podawane są tu dania kuchni arabskiej i międzynarodowej.
Beach Rotana, tel. 743000 - restauracja położona w pobliżu plaży, zapewnia wspaniały widok na morze, podawane są tu m.in. dobre potrawy rybne.


Rozrywka

Hotele w Abu Zabi konkurują ze sobą pod względem zapewnienia turystom najlepszego gatunku rozrywki. Standardem są kabarety w nocnych klubach. Najwięcej jednak dzieje się podczas weekendów i świąt. Odbywają się wówczas festiwale jedzenia, liczne przedstawienia sceniczne i koncerty.

W Abu Zabi występowały największe gwiazdy światowego show - biznesu jak Tina Turner, Shirley Bassey, Cliff Richard i Tom Jones. Można tu także zobaczyć gwiazdy świata arabskiego i indyjskiego. Wystawiają tu swoje sztuki najsławniejsze teatry świata, koncertują najsłynniejsze orkiestry symfoniczne jak Państwowa Orkiestra Wiedeńska i przyjeżdżają najlepsze zespoły baletowe jak Teatr Bolszoj z Moskwy. Jednym z głównych organizatorów kultury jest Cultural Foundation.

Od zgiełku miasta i gwaru życia pozwalają odpocząć liczne tereny zielone. Parki są popularnymi centrami rozrywki i rekreacji dla mieszkańców miasta. W Corniche spotykają się cale rodziny na pikniki. Mieszkańcy przychodzą tu także dla popularnych gier sportowych. Park jest szczególnie tłoczny w weekendy.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście są obchody Święta Narodowego 2 grudnia. Budynki są oświetlone milionami żarówek w kolorach zielonym, czerwonym i białym. Nad głównymi ulicami są wykonywane luki przystrojone girlandami z portretami prezydenta. Na ulicach gromadzą się Arabowie by wykonywać tradycyjną muzykę i tance. Równie ważnym świętem jest rocznica objęcia tronu przez szejka Abu Zabi - Zayeda - obchodzona 6 sierpnia. Inne święta są obchodzone zgodnie z kalendarzem muzułmańskim.

Zobacz również:

Emiraty Arabskie na skróty