Według Biblii, świętej księgi chrześcijaństwa, na górze Synaj Mojżesz otrzymał od samego Pana Boga dwie tablice z dekalogiem - przykazaniami dla ludzkości. Góra istnieje naprawdę i staje się celem licznych pielgrzymek. Cały
region góry Synaj w Egipcie ma wiele walorów turystycznych.
Gdzie leży Synaj?
Synaj to półwysep w północnej Afryce, gdzie na wysokość 2285 m n.p.m. wznosi się góra Synaj, nazywana również po prostu górą Mojżesza. To nagi, nieporośnięty żadną roślinnością masyw górski z szaro-czerwonego granitu, o nieregularnej linii. To drugi pod względem wysokości szczyt na półwyspie, jak i w całym Egipcie. Niedaleko niego znajduje się góra Świętej Katarzyny, mająca 2637 m n.p.m.
Tradycyjne wierzenia
Zgodnie z przekazem biblijnym, góra Synaj (Horeb) jest utożsamiana z biblijną górą, gdzie według Starego Testamentu, Bóg Jahwe dał Mojżeszowi kamienne tablice z 10-cioma przykazaniami. Tym samym Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim. U podnóża góry Mojżeszowi ukazał się anioł Pana Boga w płonącym krzewie i polecił wyprowadzić Izraelitów z niewoli egipskiej. Rok po tym zdarzeniu na górze Synaj Mojżesz zawarł z Bogiem przymierze.
Ewangelicy wykorzystywali na określenie góry Synaj również określenia Horeb, Jahwe lub góry prawdziwego Boga bądź góry Mojżesza.
Turystyczne walory
Na górę Synaj można się wspinać - istnieje wiele szlaków turystycznych prowadzących na szczyt - dłuższy, ale i łatwy prowadzi Wielbłądzia Ścieżką lub Ścieżką Paschy. Potrzeba 2-3 godzin, aby go pokonać. Krótsza trasa to Ścieżka Pana Naszego Mojżesza czy też Schody Pokutne, składające się z 3750 stopni. Trasa jest trudna i wymagająca. Za rozpadliną, pod samym szczytem istnieje stroma trasa, którą można pokonać dosyć szybko, ale też i jest najtrudniejsza.
U podnóża góry Synaj znajduje się zabytkowy chrześcijański
klasztor Świętej Katarzyny. Wybudowano go w miejscu, gdzie Bóg miał przemówić do Mojżesza w postaci gorejącego krzewu. Klasztor należy do prawosławnych Greków, a budowla przypomina fortecę.
Niemniej sama góra Synaj ma duże znaczenie i dla chrześcijan, i dla Żydów oraz dla muzułmanów. Dlatego można spotkać w drodze na szczyt przedstawicieli różnych odłamów religijnych.