Dania balansuje pomiędzy kontynentem a Skandynawią. Można w niej znaleźć cechy charakterystyczne dla obu, dzięki temu posiada własną <strong>specyfikę</strong>.
Nie ma tu problemu z kupnem alkoholu jak w krajach zachodniej Europy, jednocześnie standard i tryb życia przypomina bardziej Skandynawię. Społeczeństwo jest dobrze zorganizowane, ale niezbyt zbiurokratyzowane.
Nowe trendy wpłynęły na rozwój idei wolności jednostki. Jednym ze specyficznych sposobów jej pojmowania jest tolerowanie w środku stolicy od trzydziestu lat "wolnego miasta Christianii".
Dania leżąca na 480 wyspach z konieczności, ale i zamiłowania inżynierskiego jej mieszkańców, słynie z mostów. Najnowszym osiągnięciem jest połączenie przez cieśninę Sund, które sprawiło, że wschodnia Dania i południowa Szwecja utworzyły jeden, wielki region Oresund. Nowe połączenie składa się z mostu, tunelu i sztucznej wyspy.
Prawdziwą ozdobę krajobrazu Królestwa Danii stanowi ponad 800 zamków, rezydencji i dworków szlacheckich. Można także zobaczyć całe pola nowoczesnych wiatraków.
Dzięki łagodnemu ukształtowaniu terenu Dania jest prawdziwym rajem dla rowerzystów, z przygotowanymi bardzo dobrze ścieżkami rowerowymi oraz zapleczem turystycznym.
Duńska kuchnia jest na tyle dość ciekawa i urozmaicona, by zadowolić podniebienie najbardziej wymagających. Warto spróbować plastrów wieprzowiny z czerwoną kapustą, ostrych parówek wieprzowych w warzywach i słodkawo-kwaśnej zupy z węgorza. Dania to jedyny kraj skandynawski, w którym nie ma uprzedzeń do alkoholu, a wybór trunków jest przebogaty.
Duńczycy są narodem, który bardzo celebruje obchody Świąt Bożego Narodzenia. Poświęcają je, jak i Wielkanoc, na spotkania w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół.
Ważnym świętem jest Wieczór Świętojański, czyli Wieczór Środka Lata - powitanie lata. Duńczycy spotykają się w grupach przyjaciół głównie na plaży i palą ogniska.
Osobliwym świętem jest także poniedziałek przed środą popielcową - Fastelavn. Dzieci mają w tym dniu prawo obudzić rodziców "biciem" rózgami. W zamian dostają specjalne ciasto - Fastelavnboller.
Później dzieci przebierają się, idą od drzwi do drzwi prosząc o Fastelavnboller, ale są także zadowolone z cukierków lub pieniędzy.
Mieszkańcy Danii są bardzo dumni ze swojego pochodzenia. Na terenie całego kraju można znaleźć pamiątki po przodkach, głównie Wikingach. Warte uwagi jest zrekonstruowane miasteczko Wikingów niedaleko Frederikssund.