Głównym celem wycieczek i wczasów w Czarnogórze jest Riwiera Czarnogórska, gdzie znajdują się świetnie przygotowane kurorty, z bogatą infrastrukturą turystyczną. Turyści jeszcze nie do końca odkryli Montenegro, co czyni kraj ten jeszcze bardziej fascynujący na tle innych celów podróży w Europie.
Riwiera Czarnogórska zajmuje południową część Czarnogóry, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Albanią i Chorwacją. Charakteryzuje się znakomitym, ciepłym klimatem, sprzyjającym wypoczywaniu na plaży, jak i wycieczkom nastawionym na zwiedzanie i podziwianie krajobrazów. Piękne, ciepłe Morze Adriatyckie, gaje oliwne, bujna roślinność wybrzeża i znakomite kurorty kuszą turystów i zachęcają do przyjazdu. Na Riwierze Czarnogórskiej nie sposób się nudzić. Można tu leniuchować na piaszczystych i żwirowych plażach, korzystać z czystej wody w morzu i z bogatej oferty sportów wodnych w większości miast nadmorskich. Jeśli znudzi nam się plażowanie, zawsze możemy wybrać się na wycieczki krajoznawcze po okolicy.
W skład Riwiery Czarnogórskiej wchodzą:
• Zatoka Kotorska, nazywana również Boką Kotorską,
• pas wybrzeża należący do Budvy - jednego z najbardziej znanych w Czarnogórze kurortów wypoczynkowych,
• odcinek wybrzeża między Sutomore a Ulcinj, z jedną z najpiękniejszych europejskich plaż.
Zatoka Kotorska to ważna atrakcja turystyczna dla całej Czarnogóry i częsty kierunek wycieczek turystów. Jest to akwen znajdujący się pomiędzy górskimi szczytami, który składa się z kilku mniejszych zalewów. Zwieńczeniem zatoki są zalewy Kotorski i Risanski oraz turystyczne miasto Kotor. Miasto to jest wpisane na listę UNESCO. Poza Kotorem, w Zatoce Kotorskiej warto zobaczyć miejscowości Risan, Perest z portem, Wyspę Sveti Djordje czy Prcanj, nazywane „miastem-muzeum”. Risan jest najstarszą z osad nad Zatoką Kotorską, gdzie można zobaczyć świetnie zachowane mozaiki, twierdzę Ledenice i Grkavac, czy też wybrać się do pobliskich jaskiń lub do monastyru Banja z interesującymi ikonami.
Budva znana jest wszystkim turystom przyjeżdżającym do Czarnogóry na wczasy. To miejscowość typowo wypoczynkowa, która oferuje przyjezdnym wszelkiego rodzaju rozrywki. Całkowita długość plaż w Budvie wynosi 25 km, a wzdłuż nich biegnie szeroka promenada, z niezliczoną liczbą sklepów z pamiątkami, barów, pubów i dyskotek, które nigdy nie zamierają. Budva to jednak nie tylko życie nocne, ale i majestatyczne, kamienne domy, wiekowe mury porośnięte zielenią czy kościoły - m.in. katedra św. Jana z wysoką wieżą górującą nad miastem, kościół św. Sawy, cerkiew Trójcy Świętej z biało-różowymi murami i owalną kopułą. Istotny zabytek Budvy to ponadto Cytadela, która obecnie jest gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych. Niedaleko kurortu znajduje się wyspa Świętego Stefana, gdzie mieści się zabytkowa cerkiew pochodząca z XV wieku. Najważniejszą plażą Budvy jest Slovenska plaza w centrum - kamienisto-żwirowa. Można też odpoczywać na żwirowej, długiej plaży Jaz, czy wybrać piaszczystą alternatywę - Tresteno.
Ciekawym zabytkiem są ruiny zamku weneckiego Haj-Nehal w Sutomore. Kolejnym ważnym miastem na Riwierze Czarnogórskiej jest Ulcinj, gdzie można wypoczywać na piaszczystych i żwirowych plażach. Najważniejszą z nich jest największa bałkańska plaża - Belika Plaza. Panują tu wysokie temperatury, dlatego nie brakuje chętnych do wakacyjnego. Miasteczko oferuje turystom malownicze krajobrazy, ale i starożytne zabytki. Historia Ulcinj sięga 3 tysięcy lat wstecz, dlatego w obrębie miasta i najbliższej okolicy można podziwiać zabytki z czasów greckich i rzymskich. Wiele lat temu Ulcinj było stolicą piratów, stąd też najważniejszym zabytkiem miasta jest twierdza położona od strony morza, Wieża Balsica, czy też mur cyklopowy. Warto zobaczyć cerkiew św. Mikołaja czy meczet Namadjah.