<p>Gospodarka Czarnogóry jest oparta przede wszystkim na <strong>usługach</strong>. Przekształcanie gospodarki w charakter usługowy miało miejsc po referendum w sprawie niepodległości. Coraz mniejsze znaczenie ma rolnictwo.</p>
<h2>Sektory gospodarki w Czarnogórze</h2>
<strong>1. Turystyka.</strong> To coraz bardziej rozwijający się sektor gospodarki – wzmocniony przez inwestycje zagraniczne notuje naprawdę dynamiczne tempo rozwoju. Od 2017 roku turystyka przyciąga każdego roku około trzy razy więcej turystów niż całkowita liczba mieszkańców Czarnogóry. Od 2017 roku turystyka stanowi ok. 20% PKB.
Gospodarka Czarnogóry jest oparta przede wszystkim na usługach. Przekształcanie gospodarki w charakter usługowy miało miejsc po referendum w sprawie niepodległości. Coraz mniejsze znaczenie ma rolnictwo.
Sektory gospodarki w Czarnogórze
1. Turystyka. To coraz bardziej rozwijający się sektor gospodarki – wzmocniony przez inwestycje zagraniczne notuje naprawdę dynamiczne tempo rozwoju. Od 2017 roku turystyka przyciąga każdego roku około trzy razy więcej turystów niż całkowita liczba mieszkańców Czarnogóry. Od 2017 roku turystyka stanowi ok. 20% PKB.
2. Rolnictwo. Grunty rolne stanowią tylko 5% powierzchni kraju, a pastwiska ok. 35%. Uprawia się przede wszystkim pszenicę, kukurydzę, a także warzywa śródziemnomorskie takie jak figi, oliwki, czy cytrusy.
3. Przemysł. Skoncentrowany jest przede wszystkim na przetwórstwie żywności, hutnictwie stali i aluminium i przemyśle drzewno-papierniczym.
4. Handel zagraniczny. W Czarnogórze dość popularny jest eksport aluminium, samochodów i leków, a importuje się przede wszystkim rafinowaną ropę naftową, czy sprzęt nadawczy. Główni partnerzy handlowi to Chiny, Srbia, Bośnia i Hercegowina i Węgry.