Czarnogóra ulokowana jest w sercu Bałkanów, a dokładniej na Półwyspie Bałkańskim. Kraj ten znajduje się w strefie czasu środkowoeuropejskiego i graniczy z takimi państwami jak Bośnia, Hercegowina, Chorwacja, Kosowo, Serbia oraz Albania. To malutkie państwo, bowiem zajmuje ono jedynie 13 812 kilometrów kwadratowych powierzchni, jednakże posiada ono wiele atutów przyrodniczych, które sprawiają, że coraz więcej turystów pragnie wypoczywać właśnie tutaj. Długość granicy lądowej tego kraju wynosi 614 kilometrów, reszta zaś czyli 293,5 kilometra stanowi granicę morską. W Czarnogórze znajdziesz też piękne plaże. Dowiedz się więcej o geografii Czarnogóry i pojedź na wycieczkę.
Wybrzeże Czarnogóry – wakacyjny klimat
Czarnogórskie wybrzeże Adriatyku jest
wyjątkowe i niezwykle urozmaicone – wysokie góry usytuowane są zaraz przy morzu, liczne urokliwe zatoczki i różnorodne plaże przyciągają miłośników wakacji z całej Europy. To tutaj można odnaleźć wspomniany wcześniej jedyny
fiord Morza Śródziemnego oraz jedną z najpiękniejszych i zarazem największych zatok całego Adriatyku. Cuda te znajdują się w rejonie
Boka Kotarska (Zatoka Kotorska), który też czaruje również niezwykle zachwycającymi plażami - piaszczystymi i kamiennymi, a także uroczymi miasteczkami pełnymi skarbów.
Piaszczyste plaże to atuty wakacji w
Ulcinj, gdzie dużą popularność zyskały plaże
Velika Plaza i Ada Bojana. Pierwsza z nich ciągnie się przez 13 km, dzięki czemu łatwo można znaleźć przystępne miejsce dla siebie nawet w sezonie. W okolicy znajduje się też miejska plaża Mala Plaza. Z kolei w
Budvie znajdują się urokliwe żwirowe plaże.
Klimat Czarnogóry – kiedy jechać na wycieczkę?
Nad Adriatykiem w Czarnogórze panuje klimat śródziemnomorski, wśród wysokich szczytów górski, a na północy oraz na wschodzie kontynentalny.
Latem temperatury dochodzą tu nawet do 30 stopni Celsjusza, dlatego też w zależności od tego, jaką pogodę się lubi można wybrać wakacje w sezonie, lub wiosną i jesienią. W rejonach górskich okres letni jest o wiele łagodniejszy, temperatury nie przekraczają tutaj bowiem wtedy 23 stopni, zaś w strefie klimatu kontynentalnego sięgają one do 27 stopni Celsjusza.
Parki narodowe Czarnogóry
Czarnogóra zachwyca
niesamowitymi krajobrazami i przyrodą – na jej terenie znajdują się chronione obszary i wyjątkowe
parki narodowe. W Czarnogórze odnaleźć można aż
pięć parków narodowych, które zachwycają bujną roślinnością i ciekawymi gatunkami zwierząt. Największym z nich jest
Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego (można tu podziwiać cudowne okazy ptaków), a później kolejno
Park Narodowy Durmitor z najgłębszym kanionem w Europie,
Park Narodowy Prokletje, Park Narodowy Lovcen oraz najmniejszy -
Park Narodowy Biogradska Gora. To miejsca w większości świetne dla aktywnych – przykładowo pasmo górskie Durmitor zawiera wiele szlaków spacerowych, trekkingowych i rowerowych.
Tereny górskie
Przeważającą część Czarnogóry zajmują
tereny górskie takie jak Lovcen, Prokletije oraz Durmitor. Jedynie na wybrzeżu oraz w okolicach Podgoricy można odnaleźć tereny nizinne. Najwyższym szczytem jest Zla Kolata ulokowana w Górach Północnoalbańskich, która sięga 2534 metrów n.p.m. Kraj ten znajduje się w strefie czasu środkowoeuropejskiego i graniczy z takimi państwami jak Bośnia, Hercegowina, Chorwacja, Kosowo, Serbia oraz Albania.
Niesamowite wrażenie robi też adriatycki „fiord” w Zatoce Kotorskiej – to jedno z najsłynniejszych miejsc w całej Czarnogórze. Pod okazałymi wzniesieniami położone są średniowieczne miasta, w tym popularny
Kotor z urokliwym starym miastem. Widoki w tym rejonie są rewelacyjne.
Rzeki i kaniony rzeczne
Oprócz wspaniałego wybrzeża, boskich plaż, wysokich temperatur i uroczych zatoczek Czarnogóra oferuje turystom także
kaniony rzeczne - Tary, Mrtvicy oraz Moracy. Każdy z nich jest perełką przyrodniczą i robi wrażenie. Woda płynie tu z dużą prędkością, jest spieniona i wręcz biała. Nad nimi górują niezwykle wysokie ściany, które niejednokrotnie przekraczają aż kilometr wysokości. Warto to zobaczyć na własne oczy, a najlepiej wybrać się na spływ specjalnie do tego przygotowanymi tratwami.