Zdrowie na Cyprze

Cypr to jedna <strong>z najpiękniejszych wakacyjnych destynacji</strong> na Morzu Śródziemnym, zachwycająca różnorodnością i wspaniałym klimatem. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby nasz wyjazd był spokojny i pełen relaksu. <h2>Czy jadąc na Cypr trzeba się szczepić?</h2> Na Cyprze <strong>nie są wymagane</strong> szczepienia ochronne. Z uwagi na występujące tu w okresie letnim wysokie temperatury (powyżej 30°C), podczas <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/">wakacji na Cyprze</a> należy jednak uważać na poparzenia i udary słoneczne, a także na odwodnienie. W związku z tym, <strong>picie dużej ilości wody</strong> i ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słońca są niezwykle istotne. <h2>Opieka medyczna na Cyprze</h2> Aby uzyskać <strong>dostęp do publicznej opieki zdrowotnej</strong> na Cyprze, należy wyrobić Europejską Kartę Zdrowia tzw. EKUZ. Uprawnia ona do skorzystania z pomocy na szpitalnym <strong>oddziale ratunkowym</strong> i do mniejszych kosztów za wizytę <strong>w gabinecie lekarskim</strong> (od 6 euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, od 10 euro za wizytę u lekarza specjalisty). Bez tej karty musimy się liczyć z poniesieniem kosztów udzielenia pomocy, które w zależności od przypadku mogą być bardzo wysokie.

Pogoda na Cyprze

Dzisiaj, 24.11 16°C
Cypr to jedna z najpiękniejszych wakacyjnych destynacji na Morzu Śródziemnym, zachwycająca różnorodnością i wspaniałym klimatem. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby nasz wyjazd był spokojny i pełen relaksu.

Czy jadąc na Cypr trzeba się szczepić?

Na Cyprze nie są wymagane szczepienia ochronne. Z uwagi na występujące tu w okresie letnim wysokie temperatury (powyżej 30°C), podczas wakacji na Cyprze należy jednak uważać na poparzenia i udary słoneczne, a także na odwodnienie. W związku z tym, picie dużej ilości wody i ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słońca są niezwykle istotne.

Opieka medyczna na Cyprze

Aby uzyskać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej na Cyprze, należy wyrobić Europejską Kartę Zdrowia tzw. EKUZ. Uprawnia ona do skorzystania z pomocy na szpitalnym oddziale ratunkowym i do mniejszych kosztów za wizytę w gabinecie lekarskim (od 6 euro za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, od 10 euro za wizytę u lekarza specjalisty). Bez tej karty musimy się liczyć z poniesieniem kosztów udzielenia pomocy, które w zależności od przypadku mogą być bardzo wysokie. Na Cyprze dostępna jest także bardzo dobrze rozwinięta prywatna służba zdrowia. Można odpłatnie skorzystać z pomocy medycznej w gabinetach (od 50 euro) i szpitalach prywatnych (doba od 120 euro).

Jakie leki zabrać na Cypr?

Na miejscu można bez problemu skorzystać z usług miejscowej apteki – farmaceuci w wielu miejscach mówią w języku angielskim. Dostaniemy tu większość leków, stosowanych przy najczęściej występujących dolegliwościach – jak bóle głowy, problemy żołądkowe, oparzenia słoneczne etc. Jeśli chorujemy przewlekle – zabierzmy ze sobą wszelkie niezbędne medykamenty, pamiętając o tym, że należy mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania lub imienną receptę, w razie kontroli na granicy.

Cypr – refundacja leków

Jeśli jesteśmy objęci ubezpieczeniem NFZ w Polsce, należy zachować paragony (oryginały) za wizyty lekarskie, jakie odbyliśmy na Cyprze oraz recepty (należy poprosić w aptece o zwrot oryginałów). Upoważniają one do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów (refundację) w polskich oddziałach NFZ.

Ubezpieczenie zdrowotne na Cyprze

Jeśli mamy problemy ze zdrowiem lub chcemy mieć większy komfort podróży, warto wykupić dodatkową polisę zdrowotną. Warto aby obejmowała ona np. koszty hospitalizacji w razie nagłych przypadków oraz koszty transportu medycznego do Polski.
 

Opinie o miastach na Cyprze

5,0
Peyia Lidka
Bardzo ładna okolica

Cypr na skróty