Wybierając się na
wakacje na Cyprze, warto poznać kilka praktycznych informacji, które umożliwią nam swobodne przekroczenie granicy oraz spędzenie beztroskich chwil na tej przepięknej,
śródziemnomorskiej wyspie.
Czy jest potrzebna wiza na Cypr?
Republika Cypryjska nie
należy do strefy Schengen, zezwala obywatelom polskim na bezwizowy pobyt na jej terenie do 90 dni, na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Jak zawsze w takich przypadkach należy się zawczasu upewnić, czy stosowny dokument jest ważny, zawiera aktualne zdjęcie i jest w dobrym stanie technicznym.
- Uszkodzony dokument, w którym np. dane są nieczytelne, może być powodem zatrzymania do kontroli celnej, a nawet zakazem wjazdu do kraju.
- Obywatele Polski i UE mogą przebywać na Cyprze do 4 miesięcy (bez wizy i rejestracji pobytu).
Cypr Północny
W związku z tym, że
Turecka Republika Cypru Północnego (czyli Cypr Północny) nie została uznana przez Polskę jako suwerenne państwo, ani nie nawiązała z nią stosunków dyplomatycznych. Wybierając się na
wakacje na Cypr Północny należy pamiętać, ze kraj nasz
nie posiada na tym terenie swoich przedstawicielstw dyplomatycznych i nie zapewnia pomocy konsularnej.
- Region ten stawia także na rozwój turystyki - formalności na granicy ograniczone są do minimum, a polscy obywatele mogą ja przekroczyć na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
Cypr – jaka waluta?
Na terenie Cypru Północnego obowiązująca waluta jest Lira turecka (YTL), a językiem urzędowym jest język turecki.
Jakie leki można wwieźć do Turcji?
Posiadanie i przewóz leków na użytek własny jest na cypryjskiej granicy
dozwolony. Podróżujący, a szczególni ci, którzy planują przewozić środki odurzające i psychotropowe, powinni spełnić warunek posiadania
zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego, że są w trakcie leczenia. Medykamenty nie powinny one przekraczać ilości, niezbędnej nam podczas pobytu na Cyprze.
Podróż na Cypr z pupilem
Przywóz zwierzęcia (kot, pies)
jest możliwy. Powinno ono posiadać aktualne szczepienia, certyfikat zdrowia w języku angielskim, wydany przez weterynarza w kraju, z którego zwierzę podróżuje oraz microchip.