Kultura Cypru

Niewielki obszar Cypru podzielony jest na dwie strefy, nie tylko polityczne, ale przede wszystkim <strong>kulturowe</strong>. Część północna Cypru to teren zajmowany przez <strong>Turków, wyznawców Islamu,</strong> natomiast część południowa - przez <strong>Greków, ludność prawosławną</strong>. Długa i ciekawa historia Cypru zaowocowała powstaniem bogatej kultury. <h2>Jaka religia na Cyprze?</h2> Nieformalny podział wyspy widoczny jest w krajobrazie, życiu codziennym, stylu zachowania, ubiorze, a także Cypryjczyków. Podczas <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/">wakacji na Cyprze</a> w jego północnej części, zwykle zobaczymy minarety <strong>meczetów</strong> i będziemy słyszeć <strong>głos muezina, </strong>wzywający na modlitwę. Na południu w krajobrazie częściej można spotkać <strong>prawosławne kościoły.</strong> <h2>Różnice kulturowe na Cyprze</h2> Rytm życia i świętowania jest nieco odmienny na północy i południu. Na południowej, <strong>greckiej części Cypru,</strong> odbywa się dużo imprez kulturalnych, jednak całkiem inne zwyczaje panują na północy wyspy, w <strong>części tureckiej</strong>. Turcy nie obchodzą świąt tak hucznie i wesoło jak na południu. <ul> <li>Temat różnic religijnych i podziału Cypru jest dość drażliwy, więc lepiej <strong>być ostrożnym</strong> rozmawiając o tym z Cypryjczykami.</li> </ul> <h2>Zachowania i zwyczaje</h2> Cypryjczycy to wyjątkowo <strong>pogodny i gościnny naród</strong>. Są bardzo ciepli i pomocni dla turystów, a także dość mocno zeuropeizowani, dzięki czemu na miejscu można poczuć się bardzo swobodnie. Warto jednak pamiętać, że choć Cypr jest państwem liberalnym, w miejscach takich jak <strong>kościoły</strong>, czy <strong>meczety</strong>, lepiej stosownie się ubrać. <ul> <li>Prawosławie jest religią dominującą i wiele osób żyje zgodnie z jej zasadami, czyli harmonią i życzliwością wobec drugiego człowieka.</li> </ul> <h2>Popularne święta na Cyprze</h2> Istotny okres to <strong>Wielkanoc</strong>, której obchody rozpoczynają się już na początku Wielkiego Tygodnia (Niedziela Palmowa). W Wielki Piątek ma miejsce <strong>uroczysta procesja</strong>, podczas której obnoszone są mary Chrystusa tzw. <strong>Epitafios, </strong>przystrojone kwiatami. W sobotę natomiast płoną wielkie ogniska, zwane <strong><em>lambradija</em></strong>, od których pochodzi słowo lambri, oznaczające w miejscowym języku Wielkanoc. O północy odprawiana jest <strong>Anastasi</strong> (msza rezurekcyjna).

Pogoda na Cyprze

Dzisiaj, 23.11 22°C
Niewielki obszar Cypru podzielony jest na dwie strefy, nie tylko polityczne, ale przede wszystkim kulturowe. Część północna Cypru to teren zajmowany przez Turków, wyznawców Islamu, natomiast część południowa - przez Greków, ludność prawosławną. Długa i ciekawa historia Cypru zaowocowała powstaniem bogatej kultury.

Jaka religia na Cyprze?

Nieformalny podział wyspy widoczny jest w krajobrazie, życiu codziennym, stylu zachowania, ubiorze, a także Cypryjczyków. Podczas wakacji na Cyprze w jego północnej części, zwykle zobaczymy minarety meczetów i będziemy słyszeć głos muezina, wzywający na modlitwę. Na południu w krajobrazie częściej można spotkać prawosławne kościoły.

Różnice kulturowe na Cyprze

Rytm życia i świętowania jest nieco odmienny na północy i południu. Na południowej, greckiej części Cypru, odbywa się dużo imprez kulturalnych, jednak całkiem inne zwyczaje panują na północy wyspy, w części tureckiej. Turcy nie obchodzą świąt tak hucznie i wesoło jak na południu.
  • Temat różnic religijnych i podziału Cypru jest dość drażliwy, więc lepiej być ostrożnym rozmawiając o tym z Cypryjczykami.

Zachowania i zwyczaje

Cypryjczycy to wyjątkowo pogodny i gościnny naród. Są bardzo ciepli i pomocni dla turystów, a także dość mocno zeuropeizowani, dzięki czemu na miejscu można poczuć się bardzo swobodnie. Warto jednak pamiętać, że choć Cypr jest państwem liberalnym, w miejscach takich jak kościoły, czy meczety, lepiej stosownie się ubrać.
  • Prawosławie jest religią dominującą i wiele osób żyje zgodnie z jej zasadami, czyli harmonią i życzliwością wobec drugiego człowieka.

Popularne święta na Cyprze

Istotny okres to Wielkanoc, której obchody rozpoczynają się już na początku Wielkiego Tygodnia (Niedziela Palmowa). W Wielki Piątek ma miejsce uroczysta procesja, podczas której obnoszone są mary Chrystusa tzw. Epitafios, przystrojone kwiatami. W sobotę natomiast płoną wielkie ogniska, zwane lambradija, od których pochodzi słowo lambri, oznaczające w miejscowym języku Wielkanoc. O północy odprawiana jest Anastasi (msza rezurekcyjna). Boże Narodzenie trwa zwykle jeden dzień i jest obchodzone 25 grudnia. Głównym posiłkiem jest wtedy bożonarodzeniowy obiad, gdzie podaje się zazwyczaj zupę cytrynową z jajkiem oraz spore ilości mięsa.
Ważnym świętem jest także Święto Potopu, które jest odpowiednikiem Zielonych Świątek. Ma ono upamiętniać ocalenie Arki Noego. W tym czasie wyznawcy gromadzą się nad morzem, aby wzajemnie oblewać się wodą.
  • Zwyczaj ten związany jest jednocześnie z upamiętnieniem narodzin Afrodyty, wychodzącej z morza. Cypr jest bowiem wyspą na której, według mitologii greckiej, bogini miłości wyłoniła się z piany morskiej.

Festiwale na Cyprze

Do innych znanych imprez kulturalnych, odbywających się w greckiej części wyspy, zaliczyć można majowe święto kwiatów, festiwal muzyki, tańca i sztuk. Ten ostatni ma miejsce w starożytnym odeonie i średniowiecznym zamku w Pafos. Jest też Festiwal Wina połączony z darmową degustacją alkoholu.

Święta tureckie na Cyprze

Całkiem inne zwyczaje panują na północy wyspy, w części tureckiej. Turcy nie obchodzą świąt tak hucznie i wesoło jak na południu. Najważniejsze ze świąt muzułmańskich to miesiąc ścisłego postu, Ramadan, podczas którego nie wolno w ciągu dnia, aż do zmroku jeść, pić alkoholu, palić papierosów oraz mieć stosunków seksualnych. Okres ten kończy się Seker Bayarami, które poświęcone jest spotkaniom rodzinnym i obdarowywaniu prezentami.
Ważnym świętem jest także Kurban, upamiętniający historię Abrahama, opisaną w Koranie. Na cześć ocalenia Ismaela (syna) organizowana była dawniej rzeź baranów. Jednak ten zwyczaj powoli zamiera. Ciekawymi imprezami w części tureckiej są występy folklorystyczne organizowane w Famaguście i Kyrenii, a także święta żniw w Mesaorii, urządzane po zbiorach pomarańczy, truskawek i arbuzów.
Zobacz też:

Opinie o miastach na Cyprze

4,1
Limassol Magda
Limassol to duża miejscowość, ruch uliczny ale ładna promenada i szare bardzo wąskie plaże.

Cypr na skróty