Góry Troodos - Przewodnik

Góry, sięgające prawie 2000 m n.p.m., są potężną barierą oddzielającą Południe od <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/cypr-polnocny/" target="_blank">Północy Cypru</a>. Ta zbita masa skał wulkanicznych - największe na świecie skupisko <strong>ofiolitu</strong> - powstała w wyniku wypiętrzenia dna prastarego morza. Masyw kryje również bogate złoża minerałów i rud metali, które wydobywano jeszcze przed kilkudziesięciu laty.

Pogoda w Górach Troodos

Dzisiaj, 2.1 15°C
Góry, sięgające prawie 2000 m n.p.m., są potężną barierą oddzielającą Południe od Północy Cypru. Ta zbita masa skał wulkanicznych - największe na świecie skupisko ofiolitu - powstała w wyniku wypiętrzenia dna prastarego morza. Masyw kryje również bogate złoża minerałów i rud metali, które wydobywano jeszcze przed kilkudziesięciu laty. Troodos są zbyt niskie, by ich szczyty miały kusić alpinistów, lecz znakomicie spełniają rolę górskiego kurortu, a zachodnią część pasma porastają wspaniałe lasy, idealne dla wędrówek. Nie jest to dziewicza knieja, ponieważ przed wiekami wyrąbano niemal wszystkie drzewa w okolicy na opał do pieców hutniczych, w których wytapiano miedź wydobywaną w Tillyríi. Zaś za rządów Lusignanów, Wenecjan i władców osmańskich obszar był bardzo zaniedbany i kiedy na wyspie pojawili się Brytyjczycy, drzew rosło niewiele więcej. Masyw Troodos zawsze był nie tylko źródłem bogactw naturalnych, lecz również swoistą enklawą.

W ciągu blisko czterech wieków panowania dynastii Lusignanów, kiedy miejscowi władcy podporządkowali sobie Kościół prawosławny, wzgórza stanowiły bezpieczną przystań dla kultury materialnej prawosławia, o czym zaświadczają freski w tutejszych kościołach. Władcy osmańscy nie zadali sobie trudu zasiedlenia Troodos, więc kiedy w 1974 r. Turcy z kontynentu wrócili na Cypr wraz z regularną armią, góry okazały się barierą uniemożliwiającą im opanowanie całej wyspy.

Cypr na skróty