Rijeka - Przewodnik

Trzecim co do wielkości miastem w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/" target="_blank">Chorwacji</a> i jednym z największych krajowych portów jest <strong>Rijeka</strong>. Znajduje się ona w północno-zachodniej części Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Co oferuje Rijeka turystom i jaką funkcję spełnia dla swojego kraju?

Pogoda w Rijece

Dzisiaj, 16.1 4°C
Trzecim co do wielkości miastem w Chorwacji i jednym z największych krajowych portów jest Rijeka. Znajduje się ona w północno-zachodniej części Chorwacji, nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego. Co oferuje Rijeka turystom i jaką funkcję spełnia dla swojego kraju? Ośrodek przemysłowy i naukowy
Nazwa Rijeka znaczy tyle, co rzeka. Rijeka leży u stóp Risnjak, ale najważniejszy jest fakt, że ma dostęp do Morza. Stanowi ważny ośrodek przemysłowy kraju i jednocześnie jest największym chorwackim portem handlowym, rybackim i tranzytowym. Prężnie rozwija się tu przemysł rafineryjny, stoczniowy, maszynowy i chemiczny czy budowlany i włókienniczy.

W Rijece swoją siedzibę ma kilka szkół wyższych, w tym Uniwersytet. Dlatego jest to ważny ośrodek naukowy, badawczy i kulturalny. Poza tym ma wszelkie walory turystyczne, dlatego Rijekę chętnie odwiedzają turyści z całego świata.

Samo miasto leży w głębi Zatoki Kvarnerskiej, która tworzy jeden z ciekawszych nadmorskich regionów turystycznych. W zatoce tej leżą bowiem największe wyspy Chorwacji: Krk, Cres, Rab. Pierwsza z nich od 1989 połączona jest z lądem mostem - który jest swoją drogą największym betonowym mostem łukowym na świecie, o rozpiętości aż 390 m. Ta górzysta wyspa obfituje w liczne średniowieczne zabytki architektury.

Historia miasta
Pierwszy ośrodek miejski na terenie dzisiejszej Rijeki istniał już w średniowieczu, a nawet i wcześniej. O rozwoju osadnictwa w tym miejscu zadecydowało dogodne położenie. Dlatego miasto dynamicznie się rozwijało. Najpierw należało do Chorwacji, później przeszło w ręce węgierskie, a w XV wieku trafiło pod rządy Habsburgów. W 1723 roku Rijekę proklamowano wolnym portem.

Od XIX wieku notowany jest szybki rozwój gospodarczy miasta. Od 1870 roku wchodziła ona jako samodzielna jednostka administracyjna do Krajów Korony Świętego Stefana - węgierskiej części cesarstwa Austro-Węgier.
Zawirowania I wojny światowej doprowadziły do tego, że w 1920 roku Włochy i Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców porozumiało się - Rijeka będzie Wolnym Miastem. W cztery lata później jej część przyłączono do Królestwa Włoch, a pozostałą do Rijeki i Królestwa Chorwacji. Po II wojnie światowej port i miasto zostały przyłączone do Jugosławii. Teraz jest częścią Chorwacji.

Atrakcje Rijeki
Chcąc odkrywać historię i kulturę Chorwatów, warto udać się właśnie do Rijeki. Nie brakuje tu standardowych rozrywek oferowanych przez nadmorski kurort. W Rijece koniecznie trzeba zobaczyć zabytki. Nie tylko stare miasto (Stari grad) zasługuje przy tym na uwagę. Miejskie place, wąskie uliczki Rijeki mają w sobie wiele uroku. Wśród najważniejszych zabytków miasta wymienia się Sanktuarium Matki Boskiej Trsackiej. To jeden z symboli Rijeki, często umieszczany na pocztówkach. Znajduje się w Trsacie, czyli średniowiecznym umocnionym grodzie chorwackim książąt Frankopanów. Można tu zobaczyć twierdzę Trsat powstałą w XIII wieku.

Ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w porcie. Można tam udać się ulicą Korzo, czyli głównym deptakiem miejskim, gdzie nie brakuje zatłoczonych, hałaśliwych knajpek, restauracji i sklepów. Przechadzając się deptakiem, trafimy na dwa zabytki: krzywą wieżę w Rijece oraz średniowieczną wieżę zegarową, która niegdyś stanowiła część murów obronnych miasta. Nieopodal stoi najstarszy zabytek miejscowości - Stara Vrata, czyli kamienne przejście, stanowiące pozostałość po rzymskim łuku.

Do eleganckich nadmorskich miejscowości wypoczynkowych leżących w pobliżu Rijeki należy Opatija. Dawniej był to jeden z czołowych kurortów Austro - Węgier. Na wypoczynek przyjeżdżała tu m.in. magnateria polska.

Chorwacja na skróty