Niewielki zabytkowy
Novigrad leży na zachodnim wybrzeżu
Istrii, nad Zalewem Tarskim, gdzie do morza wpada rzeka
Mirna. Droga do Novigradu od strony
Poreča prowadzi wzdłuż zalewu groblą, przez którą w okresie niepogody przelewają się fale. Miasteczko ma ładne plaże i ciepłe morze. Nie przyjeżdża tu wprawdzie tak wielu turystów, jak do
Poreca, Rovinj czy
Puli, ale i tak latem jest tłoczno.
Zwiedzanie
Zwiedzanie warto rozpocząć od
kościoła Błogosławionej Maryi Dziewicy (crkva Blažene Djevice Marije) z niewysoką dzwonnicą zbudowaną z kamiennych bloków. Powstał w XV w. i należał kolejno do dominikanów, augustianów oraz franciszkanów. Spod kościoła widać dobrze zachowane wysokie mury obronne z blankami, przebiegające poprzecznie do ul. Gradskih vrata. W tym miejscu zaczyna się stara część miasta. Mury przetrwały nie tylko tutaj; ich długie odcinki ciągną się także wzdłuż południowego brzegu starówki, na tyłach budynków przy ul. Torci, prawie do hotelu Rotonda.
Za murami obronnymi ul. Gradskih vrata prowadzi wprost na Vieliki trg, gdzie stoi największy i najcenniejszy zabytek Novigradu -
kościół św. Marii, Pelagii i Maksymiliana (župna crkva sv. Marije, sv. Pelagie i sv. Maksimiliana). Świątynię wzniesiono w XIII stuleciu. Mimo przebudowy w latach 1745-1775, kiedy nadano jej styl barokowy, zachowała detale starochrześcijańskiej bazyliki.
Obok stoi dzwonnica z potrójnymi oknami na najwyższej kondygnacji. Płaski strop z malowidłami w trzech medalionach przykrywa dość przeciętne trójnawowe wnętrze, w którym zwraca uwagę prezbiterium z galerią oraz ogromne malowidło w półokrągłej kopule, przedstawiające Boga Ojca i Chrystusa w otoczeniu aniołów. Marmurowe barokowe ołtarze, główny i boczne, pochodzą z XVIII w.
Zobacz również: