PN Krka - Przewodnik

Rzeka <strong>Krka</strong> bierze początek w Górach Dynarskich, niedaleko Knina, po czym spływa w stronę Adriatyku, gdzie - po 72,5 km biegu - kończy żywot w Šibenskim kanale. Utworzony w 1985 r. <strong>Park Narodowy Krka</strong> (Nacionalni park Krka; 111 km&sup2;) obejmuje jej większy odcinek, od Knina po Skradin. Najciekawsze fragmenty, znane ze zjawisk krasowych, to odcinek od Visovačkiego jezera po Skradin i na północ od Visovačkiego jezera. Ciekawostką przyrodniczą jest <strong>ciąg wodospadów</strong> (główne to Skradinski buk i Roški slap) i dolina rzeki przybierająca gdzieniegdzie postać kanionu. Atrakcje stworzone przez człowieka to przede wszystkim klasztory: na wyspie <strong>Visovac</strong> i na północ od wodospadu <strong>Roški slap</strong>.

Pogoda w PN Krka

Dzisiaj, 27.11 15°C
Rzeka Krka bierze początek w Górach Dynarskich, niedaleko Knina, po czym spływa w stronę Adriatyku, gdzie - po 72,5 km biegu - kończy żywot w Šibenskim kanale. Utworzony w 1985 r. Park Narodowy Krka (Nacionalni park Krka; 111 km²) obejmuje jej większy odcinek, od Knina po Skradin. Najciekawsze fragmenty, znane ze zjawisk krasowych, to odcinek od Visovačkiego jezera po Skradin i na północ od Visovačkiego jezera. Ciekawostką przyrodniczą jest ciąg wodospadów (główne to Skradinski buk i Roški slap) i dolina rzeki przybierająca gdzieniegdzie postać kanionu. Atrakcje stworzone przez człowieka to przede wszystkim klasztory: na wyspie Visovac i na północ od wodospadu Roški slap. Przy wodospadzie Skradinski buk zorganizowano ścieżkę dydaktyczną, czyli ciąg drewnianych pomostów poprowadzonych przez zalesione rozlewiska. Wodospad - ciąg 17 kaskad o łącznej wysokości 45,7 m, rozciągających się na 800 m - jest nieopodal. Aby zwiedzić inne części parku, trzeba dodatkowo zapłacić. Powyżej wodospadu rzeka przeobraża się w rozległe Visovačko jezero, z wysepką, na której w cieniu pinii stoją zabudowania klasztoru Franciszkanów. Spory kościół wzniesiono pod koniec XVII w., a dzwonnicę z czworobocznym szpikulcem w 1728 r. Na wyspę można dotrzeć statkiem kursującym od Skradinskiego buku.

Dalej w górę rzeka nieco się zwęża i pojawia się kolejny duży wodospad - Roški slap. Nie jest to pojedynczy uskok, lecz seria kaskad, strumyków i utworzonych przez nie wysepek rozciągających się na obszarze o długości 650 m i o szerokości 450 m. Ogólna wysokość wodospadu wynosi 25,5 m, a ostatnia kaskada (największa) spada do rzeki z wysokości 15 m. Do wodospadu pływają od Skradinskiego buku te same statki, co na wyspę z klasztorem. W miejscu największego zwężenia, na prawym brzegu wznoszą się ruiny zamku Babin grad, a naprzeciwko - ruiny zamku Kamičak i kościół św. Mikołaja.

Bardzo malowniczy jest odcinek Krki ponad Roškim slapem. Przez następne 11 km rzeka przedziera się przez wąski i głęboki na 150-200 m kanion. Rozszerza się tylko w jednym miejscu na prawym brzegu. Stoi tu prawosławny klasztor Krka (klasztor św. Archanioła Gabriela, monastir sv. Arkandjela), którego dzieje sięgają początków XV w. Zabudowania w obecnej postaci pochodzą z XVIII stulecia, choć zachowała się część średniowiecznego wyposażenia. Nieco niżej, na wysokim lewym brzegu uwagę zwracają ruiny starego chorwackiego zamku Bogičin (Vilingrad) z XIV w.

Chorwacja na skróty