Santiago de Chile - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe</strong>:

Pogoda w Santiago de Chile

Dzisiaj, 24.11 28°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkanców: 5,3 mln
Polska ambasada Mar del Plata 2055, Providencia, Santiago de Chile tel. (0-0562) 204-12-13, 269-02-12
Numer kierunkowy telefonu: 00562
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 133
Pierwsza pomoc: 131
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Santiago: 06.00

Komunikacja miejska:

Metro: Jest to najprostszy i najszybszy sposób poruszania sie po miescie. Metro jest czyste, wygodne a informacje na stacjach bardzo czytelne. Pociagi kursuja od 6.00 do 23.30. Stacje przesiadkowe to: Baquedano i Los Hroes. Najczesciej korzysta sie z Linii 1 laczacej Escuela Militar z San Pablo.

Autobus: Autobusem mozna dojechac wszedzie, ale nie tak latwo sie zorientowac w systemie polaczen. Trzeba raczej zwracac uwage na nazwe przystanku koncowego niz na numer pojazdu. Wszystkie autobusy i mikrobusy pomalowane sa na zólty kolor. Oplate za przejazd uiszcza sie bezposrednio u kierowcy.

Adres informacji turystycznej: Servicio Nacional de Turismo (SERNATUR) Avenida Providencia 1550.

Historia

Santiago zostalo zalozone 12 lutego 1541 roku przez niewielka grupe konkwistadorów hiszpanskich pod dowództwem Pedro de Valdivia, która przybyla poprzez Andy z Peru. Osada byla slabo chroniona i juz w szesc miesiecy po zalozeniu zostala zniszczona przez Indian. Hiszpanie powrócili jednak z powrotem i odbudowali osiedle, które wkrótce stalo sie stolica odleglej prowincji nalezacej do Peru.

Rozwój Santiago przebiegal poczatkowo bardzo wolno, jeszcze w XVI w mieszkalo tutaj niespelna tysiac osób. Dopiero gdy w XVIII wieku zabezpieczono miasto przed wylewami rzeki Mapocho i ulepszono drogi nastapil gwaltowny rozwój handlu i wzrost liczby ludnosci.

Po uzyskaniu w 1818 roku niepodleglosci od Hiszpanii, Chile stalo sie najbardziej dynamicznie rozwijajacym sie krajem wsród nowych republik Ameryki Poludniowej. Pod koniec XIX wieku w Santiago mieszkalo juz ponad 100 tys. osób. Wkrótce miasto polaczono linia kolejowa z portem Valparisonie, co dalo poczatek nowej ery w handlu i przemysle.

Rozwój przemyslu stworzyl nowe miejsca do pracy. Do Santiago zaczela migrowac ludnosc z prowincji, ale takze rozpoczela sie wielkoskalowa imigracja z Europy.
Stolica Chile polozona pomiedzy Pacyfikiem i Andami w ciagu ostatnich kilkudziesieciu lat sie rozrosla zarówno wzwyz jak i wszerz i jest obecnie jednym z najwiekszych i najbardziej nowoczesnych miast Ameryki Poludniowej. Mieszka tu prawie 1/3 mieszkanców Chile. Obecnie wladze przeprowadzaja planowa decentralizacje, aby zmniejszyc naplyw ludzi do stolicy i powstawanie na przedmiesciach slumsów.

Glówne atrakcje

Centrum Santiago ogranicza od pólnocy rzeka Mapocho, na zachodzie Via Norte Sur, na od poludnia Almeda. W trójkacie zawartym pomiedzy nimi skupione jest wiekszosc zabytków.
Sercem starego miast jest Plaza de Armas, otoczone przez najwieksze zachowane budowle hiszpanskie. Przy zachodniej stronie placu znajduje sie katedra, zbudowana w polowie XVIII z dodanymi pózniej dwoma dzwonnicami.

Obok niej, w pólnocno zachodnim rogu znajduje sie budynek Poczty Glównej (Correos Central), który w czasach kolonialnych byl palacem gubernatora. Plaza de Armas jest równiez znane z meczów szachowych, które sie tutaj rozgrywaja wieczorami. W niedzielne poranki mozna posluchac na placu koncertu w wykonaniu orkiestry policyjnej. Koloryt temu miejscu dodaja miejscowi malarze przychodzacy sprzedawac swoje prace.

Na poludnie od Plaza de Armas zaczyna sie deptak Paseo Ahumada, pelny handlarzy sprzedajacych doslownie wszystko i ulicznych grajków.

Pomiedzy Plaza de la Constitución i Plaza de la Libertad zwraca uwage ogromny poznokolonialny gmach - Palac Mennicy (Palacio de la Moneda). Budynek ten pelnil funkcje palacu prezydenckiego, a nie tak dawno odbyl sie w nim zamach stanu Augusto Pinocheta przeciwko Salvadorowi Allende. Na fasadzie budynku wciaz widoczne sa slady kul Allende.

Warto odwiedzic polozony przy Almeda kosciól Sw. Franciszka (Iglesia de San Francisco) wraz z przylegajacym do niego klasztorem Franciszkanów. Kosciól zostal zbudowany pierwotnie w XVI w przez Pedro de Valdivia - zalozyciela Santiago. Budynek ucierpial nieco podczas trzesien ziemi, ale wciaz jest jednym z najstarszych zabytków Santiago, w którym zachowaly sie interesujace zabytki sztuki sakralnej ery kolonialnej.

Idac na pólnoc od Plaza de Armas, w kierunku rzeki Mapocho mija sie potezna bryle Kosciola Sw. Dominika (Templo de Santo Domingo) zbudowanego w 1808 r. Nieco dalej, na brzegu Mapocho, przy stacji metra Puente Cal y Canto znajduje sie Mercado Central. Ta ciekawa budowla z kutego zelaza zostala tu przetransportowana w czesciach statkami w XIX w z Anglii. Pomimo swego zabytkowego charakteru, budynek wciaz pelni role targu rybnego. Znajduje sie tu równiez mnóstwo restauracji nastawionych na turystów.

Warto przejsc sie wzdluz rzeki by zobaczyc wyblakle od slonca, zbudowane z cegly budynki Posada del Corregidor z 1780 r., z ciekawym drewnianym balkonem
Dzielnica polozona po drugiej stronie rzeki to Bellavista, centrum nocnego zycia miasta, gdzie znajduje sie najwiecej barów, pubów, klubów nocnych i kawiarni. W tej dzielnicy znajduje sie takze La Chascona - muzeum Pablo Neruda. W piatkowe i sobotnie wieczory w Bellavista odbywaja sie targi rzemiosla.

Wiele uroku miastu dodaje duza ilosc zieleni, a szczególnie jego cztery ogromne parki, z których mozna podziwiac przepiekne widoki na Andy, a takze odpoczac od miejskiego pospiechu. Warto odwiedzic przede wszystkim Parque Metropolitano, w którym znajduje sie pomnik Marii Dziewicy na szczycie 860 metrowego Cerro San Cristobal.

Muzea i galerie

Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej (Museo Chileno de Arte Precolombino), Bandera 361, tel. (2) 695 3627 - w kolonialnym budynku Palacio de la Real Aduana (przystanek metra: Plaza de Armas) umieszczone sa eksponaty cywilizacji Ameryki Lacinskiej sprzed czasów Kolumba, pozwalajace wejrzec w zaginione kultury Majów, Azteków, Inków i wielu innych plemion, które niegdys zamieszkiwaly ten kontynent.

Muzeum Santiago (Museo de Santiago), Merced 860 - muzeum miesci sie w zabytkowym budynku Casa Colorada (kolorowy dom) i przedstawia dzieje miasta.

Muzeum Sztuk Pieknych (Palacio de Bellas Artes), Parque Forestal tel. (2) 633 0655 - warto zobaczyc najlepsza chilijska kolekcje malarstwa i rzezby, tutaj tez sa organizowane wystawy wspólczesnych artystów Chilijskich i zagranicznych. Najlepiej dojechac tu metrem do stacji Santa Lucia lub Bellas Artes.

Muzeum Neruda (Museo Casa La Chascona), Márquez de la Plata 0192, tel. 02/7778741 - eklektyczny budynek nalezacy do Fundacji Neruda, posiada ciekawe pamiatki z zycia i twórczosci poety.

Zakupy

W Santiago zostalo otworzonych wiele Europejskich i Amerykanskich sieci sklepów. Wiekszosc z nich koncentruje sie w okolicy Paseo Ahumada i rozciaga sie pomiedzy stacjami metra: Pedro de Valdivia i Tobalaba.
Zagraniczni turysci najczesciej kupuja produkty chilijskiego rekodziela takie jak tradycyjne materialy i dekoracyjne wyroby miedziane, przedmioty z lapis lazuli, naczynia ceramiczne, drewniane statuetki z Wysp Wielkanocnych, które mozna nabyc niemal wszedzie.

Najwiekszym targiem z wyrobami rekodziela jest Centro Artesanal Santa Lucia przy Bernardo O''Higgins na przeciwko parku Santa Lucia.
Innym pchlim targiem jest Feria Artesanal Pio Nono na Pio Nono w dzielnicy Bellavista. Tam tez mozna kupic wyroby sztuki tradycyjnej.

Kasety i plyty kompaktowe z muzyka latynoska oraz Indian Andyjskich oferuje sklep muzyczny Casseteria Altiplano w Arteferia Santa Lucia przy Almeda 510.
Sklepy w Chile sa otwarte zwykle od 8.00 do 20.00 z przerwa na lunch pomiedzy 14.00 a 16.00.

Gdzie zjesc

Puente de los Susprisios, Brasil 75 - bardzo przyjemna restauracja serwujaca potrawy peruwianskie.

El Antojo de Gauguin, Pío Nono 69 - miejsce charakteryzujace sie specyficznym wystrojem, gdzie zwykl stolowac sie poeta Pablo Neruda.

El Caramajo, Purisima 257 - gdzie w ciekawym wnetrzu mozna skosztowac specjalów kuchni chilijskiej.

Donde Augusto Mercado Central - przede wszystkim dania z owoców morza. Ciekawy klimat, stoly ustawione pomiedzy straganami z owocami i warzywami.

Rozrywka

Zycie nocne jest skoncentrowane w okolicy Bellavista, gdzie znajduje sie wiekszosc najbardziej znanych i popularnych barów, restauracji i dyskotek skupionych glównie wzdluz Calle Pico Nono. Jednak slawa Bellavista powoli przemija wraz ze wzrostem komercjalizacji i cen. Natomiast wzrost popularnosci notuje sie w Gouda polozonej na poludnie od Providencia.

Chyba najczesciej odwiedzanym przez turystów miejscem uciech nocnych jest La Casa, Pio Nono 398, gdzie mozna bawic sie przy muzyce techno. Podobna atmosfere maja Blondie, Avenida Bernardo O''Higgins 2879 i Laberinto przy Vicuna Mackenna 915.
Boomerang Pub, General Holley 285 oferuje róznorodne gatunki lanego piwa przy muzyce na zywo. Mieszkanców Santiago mozna spotkac saczacych drinki w Berii na rogu Rosas i Lastaria. Kameralna atmosfera panuje w N''Aiton, Ricardo Cumming 453, która oferuje wieczory z muzyka ludowa.

Do kina najlepiej wybrac sie w srode, kiedy bilety sa tansze niz w inne dni tygodnia. Dobre kina pokazujace swiatowe hity to Centro de Extension, Almeda 390 lub Cine El Biógrafo, Lastarria 1811.

Chile na skróty