Szumen, ważny ośrodek przemysłowy, położony jest w niższych partiach Starej Planiny, w połowie drogi miedzy Dunajem a Morzem Czarnym. W Szumenie żyje stosunkowo dużo Żydów, Ormian i muzułmanów.
Miasto szczyci się usytuowaną na szczycie wzgórza
Twierdzą Szumenską. Stanowi dogodną bazę dla wycieczek do Wielkiego Preslawia i Madary. W mieście odbywa się
Festiwal Arbuza (ostatnia niedziela w lipcu) i bardziej stateczne imprezy, jak Festiwal Kulturalny Dni Szumenu (połowa maja) i Festiwal Folkloru (sierpień).
Szumenska krepost. Twierdza Szumen, zbudowana na wzgórzu, góruje nad miastem. W tym miejscu we wczesnej epoce żelaza powstała jedna z najstarszych osad w Bułgarii. Około V w. p.n.e.
Trakowie wznieśli pierwsze mury, a pomiędzy II i IV w. Rzymianie rozbudowali fortyfikacje, umacniając je wieżami. Twierdzę po paru wiekach ponownie ufortyfikowali
Bizantyjczycy, tworząc ważną bazę wojskową. W okresie Drugiego Państwa Bułgarskiego (1185-1396) była jedną z najważniejszych osad warownych w północno-zachodniej Bułgarii i znanym ośrodkiem garncarstwa i wyrobów metalowych. Pod koniec XIV w. Turcy zdobyli i spalili część twierdzy, a potrzebny im budulec zabrali.
Tombul Dzamija. Jest to najpiękniej zdobiona świątynia muzułmańska w Bułgarii. Meczet Tombul, zbudowany w 1744 r., jest też największym meczetem w tym kraju. Znany tez jako Szarif Chalili Pasza Dzamija, nazwę Tombul (Pulchny) zawdzięcza kształtowi 25-metrowej kopuły.
Minaret (40 m wysokości) ma 99 stopni. Nie jest udostępniony zwiedzającym. W studni na dziedzińcu, jak wierzą muzułmanie, woda jest święta. Na podwórzu są sklepy z pamiątkami, a przy bramie można otrzymać ulotkę informacyjną o meczecie (po angielsku i francusku). Główna droga doprowadzi do właśnie odnawianego bezistenu, tureckiego krytego bazaru z XVI w.
Zainteresowanym zwiedzaniem Szumenu polecamy
oferty na wczasy w Bułgarii.