Bułgaria to od wielu lat jeden z ulubionych i sprawdzonych kierunków na wakacje. Zanim zaplanujesz wyjazd do tego
słonecznego kraju, sprawdź co może czekać cię na granicy i jak przygotować się do kontroli celnej, aby przebiegła szybko i sprawnie.
Czy do Bułgarii trzeba paszport?
Obywatele polscy korzystają z prawa do
swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu
mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu oraz przejeżdżać tranzytem na podstawie ważnych
paszportów lub
dowodów osobistych.
Dłuższy pobyt (nauka, praca, odwiedziny) wymaga wcześniejszego zarejestrowania się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu i uzyskania dowodu zarejestrowania się.
Bułgaria - cło
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym
na ogólnych zasadach, obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwozić i przewozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego.
- Przy wwozie i wywozie waluty o równowartości do 8000 BGN (ok. 4090 EUR) i kosztowności w ilości zwyczajowo przyjętej, nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej.
- Bez oclenia możemy wwieźć do Bułgarii 200 papierosów (lub 250 g tytoniu), 50 cygar, 2 litry wina i jeden litr wyborów wysokoprocentowych.
Czy można wwieźć leki do Bułgarii?
Wybierając się na urlop lub odwiedzając bliskich w Bułgarii, możesz zabrać ze sobą
leki na własny użytek. Ważne, aby mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie, przetłumaczone na język bułgarski lub angielski, o konieczności ich stosowania. Dotyczy to szczególnie leków psychotropowych.
- W Bułgarii uznawane są polski recepty – można je zrealizować w jednej z miejscowych aptek. Nazwa leku może się różnić, ale farmaceuta z pewnością wyda ten sam skład medykamentu.
Bułgaria – czy można zabrać ze sobą zwierzę?
Podróżowanie z pupilem (kot, pies) wymaga odpowiedniego przygotowania, szczególne jeśli chcemy przeprawić się z nim drogą lotniczą. Zwierzę powinno posiadać
aktualne szczepienia,
certyfikat zdrowia w języku angielskim, wydany przez polskiego weterynarza oraz
microchip, ułatwiający jego identyfikację.