Geografia Bułgarii

Pogoda w Bułgarii

Dzisiaj, 24.11 4°C
Wakacje w Bułgarii to fantastyczny pomysł. Choć większość jej terenu stanowią góry, turystów przyciąga przede wszystkim wspaniałe, złociste wybrzeża, pozwalające na wymarzony wypoczynek. Dowiedz się więcej o geografii Bułgarii i odkryj ten wspaniały kraj!

Gdzie leży Bułgaria?

Kraj ten leży na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie. Graniczy z Serbią, Macedonią, Grecją oraz Turcją, a także Rumunią. Jej wybrzeża są oblewane przez wody Morza Czarnego.

Pogoda i klimat – kiedy jechać na urlop?

W Bułgarii w przeważającej części rejonu panuje klimat umiarkowany, suchy, kontynentalny. Na wybrzeżu klimat nieco się zmienia i przybiera formę podzwrotnikowego, wilgotniejszego. To oznacza, że lato w Bułgarii jest pełne słonecznych dni i przyjemne temperatury panują tu od maja do października.
  • Najcieplej jest w miesiącach letnich – w lipcu i sierpniu, gdy temperatury przekraczają 30°C, a woda ma ok. 25°C. To stwarza idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku i kąpieli morskich.
W północnej części Bułgarii jest nieco zimniej. Średnie temperatury wahają się od -5°C w styczniu do około 25°C w lipcu. W górach, w zależności od wysokości, w lipcu jest od 13°C do 18°C, a w styczniu od -5°C do -10°C. 
Opady zdarzają się głównie zimą, natomiast latem praktycznie nie występują i pojawiają się okresy 2-3 miesięcznej suszy. Roczna suma opadów wynosi 450 mm w centrum kraju, a 600-700 mm na południu. Znacznie bardziej mokro jest w rejonach wysokogórskich - 1200 mm. Pada jednak głównie zimą, a latem występują okresy 2-3-miesięcznej suszy.

Bułgarskie plaże

Wybrzeże Morza Czarnego to niewątpliwie wyjątkowy punkt na mapie kraju. Piaszczyste, złociste plaże znane są ze swego uroku i stanowią częsty cel wycieczek. Słoneczny Brzeg i Złote Piaski to obecnie ulubione miejsca dla turystów, ceniących błogi odpoczynek i ciepłe morze. Linia brzegowa kraju ma aż ok. 400 km, a przy samym wybrzeżu dostępnych jest wiele miejsc noclegowych, a także sporo udogodnień i atrakcji. Plaże w Bułgarii są długie i szerokie, a zejście do wody w przeważających przypadkach jest bardzo łagodne, dzięki czemu to świetne miejsca do kąpieli dla całej rodziny. Uroku dodaje też otaczająca wybrzeża zieleń – często niedaleko plaży znajdują się leśne parki i wydmy.

Góry w Bułgarii

Bułgaria to jeden z najbardziej górzystych krajów Półwyspu Bałkańskiego. To miejsce, gdzie góry zajmują około 60% powierzchni kraju. Dzięki temu kraj ten ma wiele do zaoferowania turystom, którzy planują aktywnie spędzić czas i nastawiają się na górskie wędrówki.
  • Szczególnie polecanym rejonem są góry Riła – zarówno w lecie, jak i podczas wyjazdów zimowych.
Na północy kraju rozciąga się pagórkowata Równina Naddunajska, porozcinana głębokimi dolinami rzek. Od południa graniczy ona z pasmem Starej Płaniny (Bałkanów). Ten główny masyw górski Bułgarii ma długość 550 km. Dzieli się na obszarze Bułgarii na trzy części:
  • Bałkan Zachodni (gdzie dominują jaskinie i wąwozy krasowe),
  • Bałkan Środkowy z najwyższym szczytem (Botew - 2376m n.p.m)
  • najniższy Bałkan Wschodni.
Równolegle do Starej Planiny rozciąga się tzw. pas przejściowy. W jego obrębie leżą trzy podłużne strefy – kotliny północne (m.in. Kotlina Sofijska i Nizina Burgaska), pasma Średniej Góry i kotliny południowe (znajduje się tam rozległa Nizina Górnotracka). Kotliny te od południa i zachodu otaczają Rodopy osiągające 2191m n.p.m.

Narty w Bułgarii

Na zachód od nich leżą masywy strzelistych gór Riła. Leży w nich najwyższy szczyt nie tylko Bułgarii, ale całego Półwyspu Bałkańskiego Musala (2925 m n.p.m.). Góry Riła są popularnym regionem narciarskim w Bułgarii – świetne warunki panują w Borowcu, gdzie jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura. Niewiele ustępuje mu pasmo Pirinu ze szczytem Wichren (2914 m n.p.m.). Znajduje się tam wiele różnorodnych szlaków turystycznych.

Rzeki i jeziora w Bułgarii

Sieć hydrograficzna kraju jest bardzo dobrze rozwinięta. Cechują ja stosunkowo krótkie rzeki: Marica, Osym, Iskyr, Struna, Arda, Tundza, Jantra. Wyjątkiem jest tylko Dunaj - najdłuższy w kraju. Na całym bułgarskim odcinku o długości 470 km stanowi on granicę z Rumunia. Większa część rzek Bułgarii należy do zlewiska Morza Czarnego, a część południowa do Morza Egejskiego.
Naturalnych jezior jest bardzo mało. Są to głównie płytkie, słonowodne zbiorniki przybrzeżne, skupione na Pobrzeżu Czarnomorskim. Największe z nich to: Burgaskie, Warneńskie oraz Atanasowskie. W północnej części kraju leży kilka małych jezior krasowych. W górach jest około 300 jeziorek polodowcowych.

Świat roślin w Bułgarii

Flora Bułgarii jest bardzo bogata. Charakterystyczne są zarośla krzewów, zrzucających liście na zimę tzw. sziblak. Lasy zajmują około 35% powierzchni kraju. Do oryginalnych kompleksów flory należą lasy typu śródziemnomorskiego z dębami krzewiastymi i roślinami wiecznie zielonymi.

Bułgaria - parki narodowe

Na terenie Bułgarii są trzy parki narodowe . Najciekawszy z nich Park Narodowy Pirin leży w górach o tej samej nazwie. Założony w latach 60-tych został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nazwa tych strzelistych, wapiennych gór wywodzi się od imienia słowiańskiego boga burz i piorunów Peruna. Około 60 wierzchołków tutejszych drzew, sięga powyżej 25m! Mnóstwo tu ciekawych form skalnych: grzybów, baszt i piramid.

Bułgaria na skróty