W Bułgarii nie brakuje przepięknych, świetnie zorganizowanych kurortów nadmorskich, takich jak
Złote Piaski czy
Słoneczny Brzeg. Są to jednak ośrodki nastawione na masową turystykę. Zupełnie inny charakter ma miejscowość Bałczik. Ta niepozorna mieścina nad zatoką Morza Czarnego ma w sobie wiele uroku.
Bałczik to malownicze, stare miasteczko, ukryte w cieniu kredowobiałych klifów. Strome brukowane uliczki, pośród których usadowiły się urocze domki ze ścianami bielonymi wapnem i z czerwonymi dachami, opasują gęstą siecią liczne tarasy i wąwozy, tworzące harmonijne tło dla tego bajkowego krajobrazu.
Gdzie leży Bałczik?
Bałczik, nazywany również Białym Miastem, z uwagi na fakt, że został wybudowany na wapiennych skałach, to bułgarskie miasteczko położone na północnym wschodzie kraju, nad Morzem Czarnym. Zaledwie 40 km dzieli go od Warny.
Historia miasteczka
Historia Bałcziku trwa ponad 26 wieków, co czyni z niego jedno z najstarszych miast w Bułgarii. Wielokrotnie przez kolejne stulecia zmieniała się jego nazwa. Początkowo była to tracka osada, którą skolonizowali starożytni, jońscy Grecy. Miejscowość nosiła nazwę Krunoy. Następnie nazwa ta zmieniona została na Dionizopolis. Osada została kolejno twierdzą pod rządami grecko-bizantyjskimi, a następnie trafiła pod rządy bułgarskie i została przyłączona do Imperium Osmańskiego. W VIII-IX wieku nazywana była Karwuną, a w XVI wieku nadano jej nazwę Bałczik. Po 1913 roku miasto włączono w granice Rumunii, ale powróciło ono do Bułgarii w 1940 roku.
Dziś Bałczik jest urokliwym miejscem na mapie Bułgarii, gdzie można wypoczywać w przepięknych okolicznościach przyrody, na piaszczystych, niezatłoczonych plażach.
Atrakcje Bałcziku
W Bałcziku nie sposób się nudzić. Już samo jego położenie na wapiennych skałach budzi zachwyt turystów. Rozciągają się tu piękne krajobrazy na Morze Czarne. Miasto ma do zaoferowania wiele przepięknych zabytków, choćby
letnią rezydencję rumuńskiej królowej Marii Koburg. Królewski pałacyk, wraz z przylegającym do niego parkiem, który w 1955 roku za sprawą Uniwersytetu Sofijskiego został przekształcony w ogród botaniczny, jest otwarty dla zwiedzających. Można tu podziwiać ponad 3500 gatunków roślin, w tym kwiatów, drzew, krzewów i mchów.
Pałacyk znajdujący się w Bałcziku nazywany jest „Cichym Gniazdem”. Swój wygląd zawdzięcza on włoskim architektom - Ameriemu i Agostino. Na dziedziniec pałacu prowadzi brama przypominająca łuk triumfalny, a przed nią stoją nieruchomo strażnicy ubrani w paradne mundury. Pałac ma wysoką wieżę przypominającą islamski minaret.
W mieście znajduje się ponadto
5 cerkwi, z czego 4 działają, oraz meczety. W 2007 roku archeolodzy odkryli w Bałcziku
ruiny świątyni Wielkiej Matki Bogów Kybele, zbudowanej około 280-260 r. p.n.e. Jest ona najlepiej zachowaną tego typu świątynią w rejonie wschodnich Bałkanów.
Bałczik jest idealnym celem jednodniowych
wycieczek z Warny, ale dzięki swemu położeniu stanowi również świetną i, co najważniejsze, tanią bazę na wypady w najbliższe okolice, np. do
Dobricza, na przylądek
Kaliakra oraz do położonych nieco dalej na południu nadmorskich kurortów.
Zainteresowało Cię Balczik i chciałbyś je zwiedzić podczas wakacji? Zobacz oferty
last minute do Bułgarii
Zobacz również: