Kultura Bośni i Hercegowiny

<p>Bośnia i Hercegowina to <strong>kraj wielokulturowy</strong>. Zamieszkiwany jest przez przedstawicieli różnych narodowości: Chorwatów, Bośniaków i Serbów. Podziały widoczne są także w zakresie wyznawanych przez mieszkańców religii: 40 proc. społeczeństwa to wyznawcy islamu, 31 proc. prawosławia, 15 proc. religii katolickiej, 4 proc. protestantyzmu, a 10 proc. stanowią wyznawcy innych konfesji.<br/> Państwo Bośni i Hercegowiny to istna mieszkania wielokulturowa, w której zetknęły się ze sobą kultura otomańska, katolicka, prawosławna i słowiańska. Bośnia <strong>łączy cywilizację Wschodu i Zachodu</strong>, co widoczne jest między innymi w <strong>różnorodnych budowlach</strong> o charakterze sakralnym, znajdujących się na terenie całego kraju. Muzyka w miastach ma w sobie wiele z tureckich wpływów, na wsiach zaś niesie za sobą cechy słowiańskie.

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Dzisiaj, 24.11 5°C

Bośnia i Hercegowina to kraj wielokulturowy. Zamieszkiwany jest przez przedstawicieli różnych narodowości: Chorwatów, Bośniaków i Serbów. Podziały widoczne są także w zakresie wyznawanych przez mieszkańców religii: 40 proc. społeczeństwa to wyznawcy islamu, 31 proc. prawosławia, 15 proc. religii katolickiej, 4 proc. protestantyzmu, a 10 proc. stanowią wyznawcy innych konfesji.
Państwo Bośni i Hercegowiny to istna mieszkania wielokulturowa, w której zetknęły się ze sobą kultura otomańska, katolicka, prawosławna i słowiańska. Bośnia łączy cywilizację Wschodu i Zachodu, co widoczne jest między innymi w różnorodnych budowlach o charakterze sakralnym, znajdujących się na terenie całego kraju. Muzyka w miastach ma w sobie wiele z tureckich wpływów, na wsiach zaś niesie za sobą cechy słowiańskie.

Obyczajowość Bośni i Hercegowiny powinna zainteresować każdego turystę, ponieważ jest szczególna. Nie przypadkiem kraj ten nazywany jest „sercem w Europie” - jego mieszkańcy są bardzo serdeczni i gościnni. Chcą pomóc osobom przyjezdnym z dobroci serca. Nie raz biorą podróżnych pod swoje skrzydła i zapewniają im noclegi. Są narodem bardzo przyjaznym i wylewnym. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podczas przywitania obowiązkowo całują się trzykrotnie w policzki. W kulturze tego kraju leżą częste spotkania towarzyskie, a w dobrym tonie jest przyniesienie drobnego upominku gospodarzowi. Rodzina w Bośni i Hercegowinie stanowi ważną wartość. Kultywowany jest model rodziny wielopokoleniowej, która żyje w jednym domu. To mężczyzna jest głową rodziny, zgodnie z systemem patriarchalnym, w którym to kobieta powinna całkowicie podporządkować się mężczyźnie - mężowi, czy ojcu.

Częścią kultury mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest rytuał parzenia i picia kawy. Ten gorący, aromatyczny napój jest traktowany tutaj niczym sacrum. Nie należy mylić bośniackiej kawy z kawą po turecku, choć są one do siebie podobne. Kawa w Bośni i Hercegowinie jest przygotowywana w specjalnym garnuszku, noszącym nazwę dżezwa. Wywar należy mieszać tak długo, aż zacznie wytrącać się z niego kremowa, ciemna piana. Zlewa się ją do kubków - fildzan i słodzi kostką cukru, która szybko rozpuszcza się na dnie naczynia. Tradycyjną kawę można wypić w większości kawiarni i restauracji w kraju, między innymi w stolicy - Sarajewie. Lokalna kuchnia w Bośni i Hercegowinie może dla Polaków wydawać się egzotyczna, a nazwy poszczególnych potraw co najmniej dziwne. Warto jednak skosztować tradycyjnych przysmaków miejscowej ludności. Kuchnia bośniacka wywodzi się z wpływów Imperium Osmańskiego. Jedną z najpopularniejszych tradycyjnych potraw w tym kraju jest ćevapčići czyli grillowane paluszki zrobione z mięsa mielonego, które są serwowane z warzywami w picie. Zawartość polewana jest kajmakiem, tj. gotowanym kremem mlecznym, o charakterystycznym, lekko kwaskowatym smaku.

Dla smakoszy słodkości poleca się baklavę i rahat lokum, galaretki o gęstej konsystencji z nadzieniem z orzechów i wiórków kokosowych. Warto spróbować danie o nazwie burek, które przypomina nadziewane pierożki z ciasta francuskiego.


Bośnia i Hercegowina na skróty

Hotele: