Wiedeń - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Wiedniu

Dzisiaj, 24.11 5°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 1,7 mln
Polska ambasada: Hietzinger Hauptstrasse 420, tel. 8777744440
Numer kierunkowy telefonu: 0043/1
Ważniejsze numery telefonu:
Informacja turystyczna: 5138892 lub 5134015
Policja: 133
Pierwsza pomoc: 141, 144
Czas lokalny: Warszawa: 12:00, Wiedeń: 12:00
Komunikacja miejska:

Metro: U-Bahn - obejmuje obecnie 5 linii (U1-U6); linia U2 jest okólna i odpowiada obwodowi Ringstrasse

Pociąg: S-Bahn obsługuje głównie przedmieścia miasta.

Tramwaj: linią 1 i 2 można dotrzeć do wszystkich miejsc położonych wokół Ringstrasse. Inne przydatne linie to linia D, J, 62, 65 i 71.

Autobus: obejmują centrum i peryferie miasta. Przystanki autobusowe są oznakowane tymi samymi kolorami co, przystanki tramwajowe.

Adres informacji turystycznej: Wiener Tourismusverband, KärntnerStr. 38, k. Opery,

Historia

Na lewym brzegu Dunaju, w miejscu, gdzie znajduje się dziś centrum Wiednia, leżała niegdyś celtycka osada. W okresie Cesarstwa Rzymskiego znajdował się tu obóz wojskowy Vindobona. W V wieku zniszczyły go najazdy barbarzyńców. W wiekach X do XIII stał się ważnym ośrodkiem handlowym.

Habsburgowie przejęli w Wiedniu władzę w 1278 roku i piastowali ją do 1918 roku. Od XVI wieku miasto najeżdżały armie tureckie, które ostatecznie rozgromił Jan III Sobieski w 1683 roku. Od tamtej pory Wiedeń rozbudowywał się i stał z czasem ważnym centrum politycznym i kulturalnym Europy. Okresem stabilizacji, dostatku i rozwoju były rządy Marii Teresy. Wówczas Wiedeń stał się muzyczną stolicą świata.

Pozycji Habsburgów zagroził Napoleon wygrywając wojnę z Austrią. Po jego klęsce w 1814 roku, na Kongresie Wiedeńskim zwycięskie mocarstwa przywróciły ustalony dawniej porządek. Po rządach księcia Metternicha nową epokę zapoczątkował cesarz Franciszek Józef I w 1848 roku. Były to czasy konserwatywnych rządów w potężnym Cesarstwie Austro-Węgierskim. Dziś czasy te wspominane są z nutką nostalgii.

Pierwsza wojna światowa przyniosła koniec imperium i panowaniu dynastii Habsburgów. Tuż przed drugą wojną światową Austria została przyłączona do hitlerowskich Niemiec. Niezależność uzyskał Wiedeń w 1955 roku, po dziesięcioletniej kontroli aliantów. Obecnie stolica Austrii jest siedzibą wielu międzynarodowych organizacji i, podobnie jak Genewa czy Bruksela swoim zasięgiem wykracza daleko poza granice kraju.

W ciągu wieków swej historii Wiedeń przyciągał utalentowanych ludzi ze wszystkich zakątków cesarstwa. Jednym z wielkich obywateli był muzyk, kompozytor Johann Strauss młodszy (1825-1899). Skomponował prawie 400 walców, w tym “Nad pięknym i modrym Dunajem", rozsławiając tym samym Wiedeń na cały świat.


Główne atrakcje

Wiedeń bogaty jest w pamiątki po wielkim imperium. Społeczne i geograficzne centrum to Innere Stadt, które otacza arteria Ringstrasse, z architektonicznymi dziełami oraz Kanał Dunajski. Starówka unaocznia splendor cesarski, a we wszystkich budowlach widać rękę najsłynniejszych austriackich architektów.

Główną atrakcją Wiednia jest kompleks pałacowy - Hofburg. Był on rezydencją cesarzy z dynastii Habsburgów, rozbudowywaną przez siedem stuleci. Kompleks obejmuje apartamenty Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. W dwudziestu jeden salach eksponowane są zbiory świeckie i kościelne skarbca, wzbogacane w ciągu wieków przez Habsburgów. Najwspanialszą część stanowi Neue Hofburg, Wokół rozciągają się piękne ogrody pałacowe Volksgarten i Burggarten. Teraz pałac stanowi biuro administracyjne prezydenta Austrii.

Cesarską wspaniałość, tuż obok pałacu, stanowią Stajnie Pałacowe, w których hodowane są królewskie ogiery lipicańskie, należące do Spanische Reitschule (Hiszpańska Szkoła Jazdy). Pokazy jazdy są pieczołowicie skomponowanym baletem, słynnym w całej Europie. W bliskości dworu, wzdłuż takich ulic jak Herrengasse i Bankgasse, arystokracja i szlachta wznosiła swoje pałace.

Ringstrasse to Wiedeń monumentalny. Ogromne wrażenie sprawia Parlament. Architektura budowli przywołuje wspomnienia wielkich demokracji starożytnej Grecji. Obecnie mieszczącej się tu siedziby Nationalratu i Bundesratu strzeże kamienny pomnik Pallas Ateny. Niedaleko, przy Dr. Karl-Renner-Ring, mieści się imponujący Rathaus (Ratusz), zbudowany w neogotyckim stylu.

Wiedeń to również piękne kościoły. Najstarszy z nich to romański Ruprechtskirche (kościół św. Ruperta) na Ruprechtsplatz. A najpiękniejszy to gotycki Stephansdom (katedra św. Stefana) na Stephansplatz.

Dumę Wiednia stanowi okazała, barokowa rezydencja Schönbrunn. Króluje w niej rokokowy wystrój z licznymi złoceniami. Skromne są jedynie pokoje Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety. Fantazje gustów kolejno panujących Habsburgów odzwierciedla imponujący park - Schönbrunner Schlosspark. Fontanny, ogrody, ruiny rzymskie, Glorietta i zoo to tylko niektóre z wielu pałacowych cudów.


Muzea i galerie

Muzeum Historii Sztuki - Neue Hofburg, szczyci się zbiorem starych instrumentów muzycznych, w tym klawikordu Beethovena i fortepianu Mozarta

Muzeum Historii Sztuki (Kunsthistorisches Museum) i Muzeum Przyrodnicze (Naturhistorisches Museum) - mieszczą się w monumentalnych budowlach na Maria-Theresien-Platz i stanowią prawdziwe ogniska kultury i zbiornice olśniewających kolekcji, m.in. dzieł Rembrandta i Tycjana, jak również szkielety dinozaurów

Muzeum Historii Miasta Wiednia, Karlsplatz 5, zgromadziło kolekcję historycznych pamiątek i płócien malarskich, dokumentujących rozwój miasta od rzymskiego obozu Vindobona do czasów współczesnych


Zakupy

Pasaże handlowe znajdujące się przy Graben, Kohlmarkt, Kärtnerstrasse to słynne i eleganckie sklepy. Oferują wspaniałe austriackie szkło, porcelanę a także wyroby tradycyjnego rzemiosła.

Wszechobecne są w mieście supermarkety Billa, Julius Meinl, Konsum, Hofer, Ledi, Renner, Zielpunkt czy Lugner City. Znajdują się przy każdej większej ulicy miasta.

Liczne sklepy znajdują się w zabytkowej Hali Miejskiej Stadthalle przy Vogelweidplat 14. Na przepyszne lody warto pójść do cudownego Gelateria Hoher Markt przy Rotenturmstrasse.


Gdzie zjeść

Oferta kulinarna Wiednia jest bardzo bogata, wzbogacała się w wyniku kolejnych zdobyczy terytorialnych cesarstwa. Ekskluzywne restauracje mieszczą się w rejonie Kärtnersrtasse.

Zu den 3 Hacken - Kärtnersrtasse, najsłynniejszy lokal o 200-letniej tradycji, Słynie ze znakomitego jedzenia i wysokich cen. Mieści się tam uroczy pawilon pod gołym niebem i “szubertowska sala".

Ball - Ballgasse 5, oferuje nastrój lat dwudziestych i wspaniałe, lekkie posiłki.

Trzesniewski - Dorotheergasse 1, ulubiona restauracja w Wiedniu. Od ponad 80 lat posiada ona jedynie miejsca stojące i serwuje kanapki. Lokal ten odwiedzał często Franz Kafka.

Jahrhundert Beisl - Florianigasse 37, koło Tunnelu. Ten elegancki Lokal oferuje wspaniale przyrządzone, tradycyjne austriackie potrawy w czarujących wnętrzach w stylu Wiedeńskiej Secesji, oświetlonych świecami.

Schweizerhaus - Volksprater 116, bardzo popularny, prowadzony od 1920 roku. Tradycyjnie spożywa się tam Schweistelze (wieprzowina z rożna) i pija się całymi kuflami austriackie piwo.

Wiedeń słynie w całej Europie ze swoich deserów i czekoladek. Kwintesencję uroku tego miasta stanowią Konditoreien. Wiele z nich kultywuje swoje tradycje.

Hotelu Sacher - Philharmonikerstr. 4. Słynne miejsce, w którym od lat podaje się tort Sachera. W czasach Franciszka Józefa stołowa się tam elita ówczesnego świata. Do dziś jest to bardzo eleganckie miejsce, w którym obowiązują stroje wieczorowe.

Demel - Kohlmarkt 14, cukiernia posiadająca długą historię w Austrii. W atmosferze fin-de-siecle spożywa się tam ciastka o iście niebiańskim smaku.

Cafe Central - Herrengasse 14, luksusowa, dobre miejsce do wypicia kawy. Bywali tam: Karl Krause, Lew Trocki i Lenin.

Cafe Hawelka - Dorotheergasse 6. Miejsce, w którym spotkać można wiedeńskich artystów, intelektualistów i radykałów, gdzie po godz. 22:00 podaje się warme Buchteln (słodkie kluski z konfiturą w środku).


Rozrywka

W Wiedniu, stolicy muzyki klasycznej, jedną z głównych atrakcji stanowi Staatsoper. Wystawia się tam najsłynniejsze opery z udziałem śpiewaków największych scen światowych. Ze znakomitej gry słynie na cały świat Wiener Philharmoniker (Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej). Koncerty odbywają się regularnie w budynku Musikverein przy Dumbastr. 3.

W każdą niedzielę, o godz. 9.15, od września do czerwca, odbywają się w Kaplicy Zamkowej (w najstarszej części Hofburga) koncerty Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Przez całe lato wspaniałe koncerty muzyki Mozarta w Schönbrunner Schlosspark organizuje Wiener Kammeroper (Wiedeńska Kameralna Scena Operowa).

W teatrze Theatre an der Wien na Linke Wienzeile 6, wystawiane są sztuki współczesne i musicale. Wspaniałą i bogatą ofertę prezentują również trzy teatry państwowe: Burgtheater, Akademietheater i Wiener Volksoper. Mają one wspólne biuro rezerwacji w Bundestheaterkassen przy Goethegasse.

Równie wspaniałe jak wiedeńska muzyka i sztuka są tradycyjne winiarnie, tzw. Heurigen. W wesołej atmosferze można tam smakować owoc winnego krzewu. A czas umilają kapele grając austriacką muzykę ludową. Do najsłynniejszych miejsc należą Grinzing, Nussdorf i Neustift am Wald.

Wiedeń jest miastem, w którym można bawić się do świtu. Liczne kluby nocne, takie jak Bermuda Dreieck przy Rotensturmstr., Zwölf Apostellenkeller na Sonnenfelgasse czy Jazzland przy Franz-Josefs-Kai 29, oferują różnorodną muzykę i zaspokoją każde gusta.

Austria na skróty

Oferty: