Stosowana przez wiele lat polityka “białej Australii" powodowała, że imigracja na kontynent ograniczała się wyłącznie do Europejczyków, głównie Brytyjczyków. Miało to bardzo silny wpływ na ukształtowanie się kultury kraju. Społeczeństwo charakteryzowało się swoistą <strong>“brytyjskością"</strong> w sposobie bycia, zwyczajach towarzyskich czy dystansie do innych nacji.
Stosowana przez wiele lat polityka “białej Australii" powodowała, że imigracja na kontynent ograniczała się wyłącznie do Europejczyków, głównie Brytyjczyków. Miało to bardzo silny wpływ na ukształtowanie się kultury kraju. Społeczeństwo charakteryzowało się swoistą “brytyjskością" w sposobie bycia, zwyczajach towarzyskich czy dystansie do innych nacji.
Od lat 70. zaczęli osiedlać się także emigranci azjatyccy. Jednak nadal kultura i styl życia w Australii bardzo zbliżone są do europejskich.
Językiem urzędowym jest angielski. Mniejszości narodowe zachowały jednak także swoje własne języki, m.in. włoski, niemiecki, grecki, chiński oraz dialekty języka Aborygenów.
Aborygeni przez wiele wieków byli spychani na najmniej żyzne ziemie, pozbawiani praw, a później izolowani w rezerwatach. Obecnie przywrócono im prawo własności ziemi, zakładane są szkoły z językiem aborygeńskim, prowadzone są rządowe programy pomocy socjalnej dla Aborygenów. W kilkuset aborygeńskich wioskach mieszkańcy pielęgnują tradycyjną kulturę i obyczaje.
W świecie znana jest zwłaszcza sztuka Aborygenów, ich naskalne malowidła i kompozycje. Motywy w sztuce pochodzą ze świata przyrody, snów i bogatej aborygeńskiej mitologii. Aborygeni zachowali też dawne wierzenia i kult tradycyjnych bóstw.
Ponad 80% ludności to chrześcijanie, w tym głównie katolicy i anglikanie. Z innych religii najwięcej jest wyznawców islamu i buddyzmu.
Cechą Australijczyków jest ich zamiłowanie do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dotyczy to zarówno aktywnego wypoczynku, jak i spotkań towarzyskich oraz spożywania posiłków. Imprezy sportowe są jednocześnie okazją do ogólnej zabawy, organizowania festiwali, przyjęć i towarzyskich spotkań.
Sportami narodowymi są krykiet i rugby. Uznaniem cieszą się również Australian Rules Football - rodzima odmiana piłki nożnej i gra w kule i wyścigi konne. Główne imprezy sportowe w ciągu roku to: gonitwa koni Melbourne Cup; Wielki Finał Australian Rules Football, Surf Carnivals - święta surfingu, najbardziej powszechnego sportu wśród Australijczyków. Organizowanych jest także wiele imprez lokalnych czy regionalnych, często mających charakter bardziej zabawy niż poważnej rywalizacji.
Inną cechą Australijczyków jest zamiłowanie do hazardu. Znajduje się tu wiele kasyn i domów gry, często także hazardowe gry rozgrywają się na ulicach.
W ciągu roku obchodzonych jest wiele świąt. Część z nich to tradycyjne święta związane z religią chrześcijańską, a część to święta państwowe, nawiązujące do wydarzeń historycznych. Poza tym każdy region obchodzi własne regionalne uroczystości i festiwale. Swoje święta ma również każde większe miasto.
W Australii odbywają się także liczne imprezy kulturalne. Jedną z najbardziej znanych w świecie jest Adelaide Arts Festival, festiwal sztuki, muzyki, tańca, teatru, rzemiosła, opery i baletu, na który zjeżdżają się artyści z całego świata.