Aruba - Przewodnik

W poszukiwaniu egzotycznych, rajskich plaż na pewno warto zawitać na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egzotyka/aruba/" target="_blank">Arubę</a>, gdzie można kąpać się w krystalicznie czystej, ciepłej wodzie, leżeć na białym piasku i obcować z przechodzącymi w niewielkiej odległości od wczasowiczów flamingami. Gdzie leży Aruba i co jest w stanie zaoferować turystom?

Pogoda na Arubie

Dzisiaj, 21.11 29°C
W poszukiwaniu egzotycznych, rajskich plaż na pewno warto zawitać na Arubę, gdzie można kąpać się w krystalicznie czystej, ciepłej wodzie, leżeć na białym piasku i obcować z przechodzącymi w niewielkiej odległości od wczasowiczów flamingami. Gdzie leży Aruba i co jest w stanie zaoferować turystom? Holenderskie terytorium
Aruba to autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów. Jest terytorium zależnym od Holandii. Znajduje się w archipelagu Małych Antyli. To wyspa wulkaniczna na Morzu Karaibskim, mająca 179 km2 powierzchni. Powierzchnia wyspy jest zdecydowanie nizinna, a najwyższym punktem jest Mount Jamanota (188 m n.p.m.). Szata roślinna Aruby jest uboga i składa się głównie z kaktusów. Ważną gałęzią gospodarki Aruby jest natomiast turystyka.

Na Arubie mówi się głównie w języku niderlandzkim i używa się lokalnego dialektu - papiamento. Największą grupę narodowościową stanowią Kreole - prawie 80 proc. miejscowej ludności. Następną w kolejności grupą są Latynosi, a także Holendrzy i Filipińczycy. Wyspa znajduje się w klimacie równikowym, gdzie niemal przez cały rok panuje doskonała, słoneczna pogoda. Nie pada w zasadzie nigdy, a średnia roczna temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza.

Arubę odkryli w XV wieku hiszpańscy żeglarze, a w XVII wieku została ona włączona do Antyli Holenderskich. Przez lata wyspę nawiedzali i plądrowali piraci. Dziś staje się atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Stolicą Aruby i jej największym miastem jest Oranjestad.

Atuty turystyczne Aruby
Tym, co przyciąga na karaibską Arubę turystów, są przede wszystkim przepiękne, czyste, piaszczyste plaże Karaibów. Oprócz walorów nadmorskich Aruba może pochwalić się wspaniałą zabudową z czasów kolonialnych, która świadczy o silnych związkach tej odległej kolonii holenderskiej z Królestwem Niderlandów. Przechadzając się po ulicach tamtejszych miast, można odnieść wrażenie, że jest się np. w Amsterdamie, choć wciąż widoczne są wpływy lokalne.
Miasto Oranjestad jest dumą Aruby. Ma około 30 tys. mieszkańców i leży na zachodnim krańcu wyspy. Zbudowano je wokół fortu z końca XVIII wieku, który obecnie jest ważnym punktem na mapie zwiedzania Aruby.

Mała wysepka z dużym potencjałem
Aruba nazywana jest „rajem na ziemi”, z uwagi na to, że przez 12 miesięcy w roku świeci tu słońce, a wyspa leży poza pasem huraganów. Mówi się o niej także „One Happy Island” i jest to kwintesencja Aruby.

Zobacz również:

Aruba na skróty