Kultura Argentyny

Kultura i sztuka argentyńska jest silnie zakorzeniona w tradycji europejskiej. Ukształtowała się pod wpływem licznie przybyłych tu emigrantów ze “Starego Świata". Elementy tych tradycji odzwierciedlają się w rzemiośle, muzyce i literaturze oraz w popularności niektórych sportów, np. piłki nożnej i polo.

Pogoda w Argentynie

Dzisiaj, 21.11 26°C
Kultura i sztuka argentyńska jest silnie zakorzeniona w tradycji europejskiej. Ukształtowała się pod wpływem licznie przybyłych tu emigrantów ze “Starego Świata". Elementy tych tradycji odzwierciedlają się w rzemiośle, muzyce i literaturze oraz w popularności niektórych sportów, np. piłki nożnej i polo. Językiem urzędowym jest hiszpański, ale wielu imigrantów zachowało swą tradycyjną mowę, m.in. w Trelew w Patagonii, ojczystym językiem posługują się przybyli tu w XIX wieku Walijczycy. W powszechnym użyciu są także języki indiańskie, takie jak mapucze, guarani, tobas, matacos. Używane są przez rdzennych mieszkańców tych terenów. Religią państwową jest katolicyzm. Jednak powszechne są również odbiegające od doktryny ludowe wierzenia, jak spirytualizm i kult zmarłych. Tłumy pielgrzymów odwiedzają groby znanych postaci. Przedmiotem kultu są również portrety narodowych bohaterów, jak Juana i Evity Peron czy Carlosa Gardela.

W sztuce, zwłaszcza użytecznej, ujawniają się tendencje do monumentalizmu. Widoczny jest jednak zwrot ku awangardzie i ruchom antytradycjonalistycznym. Wśród pisarzy argentyńskich międzynarodową sławę zdobyli Julio Cortazar, Jorge Luis Borges, Ernest Sábat, Manuel Puig, Osvald Soriano, a wśród filmowców - Luis Puenzo, Eliseo Subiel, Hector Babenco i Maria Luisa Bemberg. Warto także nadmienić, iż w Argentynie powstała spora część literackiego dorobku Witolda Gombrowicza m.in. "Transatlantyk" i "Ślub".

Argentyna zasłynęła na świecie jako ojczyzna tanga. Niegdyś był to taniec wyłącznie najbiedniejszych z przedmieścia Buenos Aires. Był zakazany w “wyższych sferach", gdyż uznawano go za niemoralny. Obecnie tango jest jednym z najpopularniejszych tańców latynoamerykańskich, należącym do klasyki.

Wśród turystów popularne są odbywające się w całym kraju tradycyjne targi. Można na nich nabyć oryginalne wyroby rzemiosła lokalnych artystów.

W budownictwie argentyńskim zaznaczają się wpływy architektury hiszpańskiej. Widoczne są one przede wszystkim w obiektach sakralnych, a także w domach mieszkalnych. Często są w nich znane z Hiszpanii patia, kolumnowe portyki, balkony i tarasy.

W północno - zachodnim regionie kraju, w położonych w wąwozach Puny de Atacama wioskach indiańskich, zachowały się liczne, malownicze kościoły, cenne zabytki architektury kolonialnej z XVI-XVII wieku. W regionie tym znajdują się również ruiny starych twierdz Inków oraz miasta, które zachowały kolonialny plan zabudowy, takie jak Salta, San Salvador, San Miguel de Tucuman. W Cordobie natomiast, trzecim co do wielkości mieście Argentyny, wśród licznych zabytków z czasów kolonialnych, zachował się gmach najstarszego uniwersytetu w Argentynie z 1616 roku.

Argentyna na skróty

Miejsca: