Największym miastem i jednocześnie stolicą Albanii jest Tirana. Jednocześnie to ośrodek przemysłowy i centrum kulturalne oraz turystyczne kraju. Co oferuje podróżnym? Jakie atrakcje turystyczne znajdziemy w Tiranie?
Położenie Tirany
Stolica Albanii położona jest nad 3 różnymi rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Wzdłuż rzeki Lanë można spacerować po reprezentacyjnych bulwarach miasta. Tirana leży w centralnej części Albanii, ale jest nieco wysunięta na zachód. Około 30 km dzieli miasto od morza. Na wschód od stolicy wznosi się góra Dajti, a na północy dostrzec można Morze Adriatyckie.
Historia miasta
Tirana została założona w XVII wieku. Dokładnie stało się to w 1614 roku, kiedy Sulejman Pasza Bargjni zbudował na miejscu dzisiejszej stolicy Albanii szereg budowli użyteczności publicznej – łaźnie, meczet i niewielki rynek. Miasto rozwijało się i stało się ośrodkiem handlowym, choć o średnim znaczeniu w swoim regionie. Tirana została stolicą Albanii oficjalnie 8 lutego 1920 roku. W 1939 roku miasto wraz z resztą kraju zajęte było przez Włochy, a od 1943 roku trwała tu przez rok okupacja niemiecka. Tirana została wyzwolona po zaciekłych walkach 17 listopada 1944 roku. W okresie komunizmu w mieście powstało wiele ważnych budowli. Po fali gwałtownych demonstracji na przełomie lat 80. i 90. ostatecznie komunistyczny reżim załamał się w 1991 roku.
Atrakcje oferowane przez Tiranę
Jeśli liczymy na to, że podczas wycieczki do Tirany uda nam się zobaczyć wielowiekowe zabytki, z pewnością będziemy w błędzie. To młode miasto, które jednak zaskakuje swoim kolorytem. Zdecydowana większość zabytków w stolicy Albanii zlokalizowanych jest w ścisłym centrum, w sercu miasta. Punktem orientacyjnym jest przy tym dużych rozmiarów plac Skanderbega, poświęcony bohaterowi narodowemu Albanii. Na placu stoi konny pomnik tego dzielnego Albańczyka, a tuż przy nim Narodowe Muzeum Historyczne, które zachwyca olbrzymią mozaiką na fasadzie. Można tu podziwiać postacie Albańczyków z czasów historycznych i współczesnych.
Po wschodniej stronie placu znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Tirany, jeśli nie całej Albanii – meczet Ethem Beja. To jeden z najstarszych budynków w mieście - zbudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku. Ma bogato zdobione wnętrze w sztukaterie i malowane motywy roślinne. Obok niego wznosi się Wieża Zegarowa z XIX wieku, która dziś jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego można podziwiać krajobraz miasta.
Przy bulwarze Joanny d`Arc ustawiony jest jeden z najstarszych zabytków Tirany, czyli kamienny Most Grabarzy, który zbudowano w XVIII wieku. W pobliżu znajduje się zaś grobowiec Kapllana Pashy, który w XIX wieku zarządzał tym regionem.
Bliżej centrum Tirany wznosi się nowoczesna katolicka katedra pod wezwaniem św. Pawła. Jej wnętrze jest jasne, pozbawione ozdób, bardzo nowatorskie. Starszy jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca z 1939 roku. Ciekawostkę stanowi dawne mauzoleum Envera Hodży o kształcie piramidy.
W Tiranie można też zwiedzić Muzeum Archeologiczne, Galerię Sztuk Pięknych, zobaczyć starożytną mozaikę przy rzymskim domu na przedmieściach miasta, czy odwiedzić klasztor bektasztów tekke.