Kultura Albanii

<p><strong>Kultura Albanii</strong> kształtowała się przez lata i duży wpływ na jej ostateczną formę miała historia tego kraju, a także jego położenie geograficzne. Dowiedz się więcej o Albańczykach, ich zwyczajach i codziennym życiu.</p> <h2>Religia w Albanii</h2> Albania jest krajem <strong>różnorodnym religijnie</strong>. Z uwagi na taką różnorodność, w Albanii jako jedynym kraju na świecie obchodzi się <strong>wspólnie święta trzech współżyjących ze sobą religii: katolików, muzułmanów i wyznawców prawosławia</strong>. Religią dominującą jest tu<strong> islam</strong>, ale w większości jest to kraj zlaicyzowany. Z kolei chrześcijaństwo jest przede wszystkim reprezentowane przez <strong>katolicyzm i prawosławie</strong>. Wyznawcy różnych religii żyją obok siebie i nie ma tu mowy o żadnych konfliktach. Kraj może służyć za wzór jeśli chodzi o współistnienie wielu wyzwań. Wcześniej, pod rządami Envera Hoxha, religia była zakazana i panował<strong> ateizm religijny</strong>. <h2>Zachowanie i zwyczaje</h2> <strong>Albańczycy </strong>to naród bardzo towarzyski i gościnny. Uwielbiają wspólne spotkania i rozmowy. W Albanii znajduje się sporo miejsc, gdzie wieczorami spotykają się mężczyźni, aby porozmawiać, pograć w karty i powspominać historyczne czasy. Mieszkańcy są <strong>bardzo pozytywnie nastawieni do turystów</strong> i przyjmują ich z życzliwością. Ten jest naród dość ekspresyjny i często rozmowom towarzyszy nadmierna gestykulacja. Albańczycy z dużym szacunkiem odnoszą się do osób starszych.

Pogoda w Albanii

Dzisiaj, 23.11 9°C

Kultura Albanii kształtowała się przez lata i duży wpływ na jej ostateczną formę miała historia tego kraju, a także jego położenie geograficzne. Dowiedz się więcej o Albańczykach, ich zwyczajach i codziennym życiu.

Religia w Albanii

Albania jest krajem różnorodnym religijnie. Z uwagi na taką różnorodność, w Albanii jako jedynym kraju na świecie obchodzi się wspólnie święta trzech współżyjących ze sobą religii: katolików, muzułmanów i wyznawców prawosławia. Religią dominującą jest tu islam, ale w większości jest to kraj zlaicyzowany. Z kolei chrześcijaństwo jest przede wszystkim reprezentowane przez katolicyzm i prawosławie. Wyznawcy różnych religii żyją obok siebie i nie ma tu mowy o żadnych konfliktach. Kraj może służyć za wzór jeśli chodzi o współistnienie wielu wyzwań. Wcześniej, pod rządami Envera Hoxha, religia była zakazana i panował ateizm religijny.

Zachowanie i zwyczaje

Albańczycy to naród bardzo towarzyski i gościnny. Uwielbiają wspólne spotkania i rozmowy. W Albanii znajduje się sporo miejsc, gdzie wieczorami spotykają się mężczyźni, aby porozmawiać, pograć w karty i powspominać historyczne czasy. Mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i przyjmują ich z życzliwością. Ten jest naród dość ekspresyjny i często rozmowom towarzyszy nadmierna gestykulacja. Albańczycy z dużym szacunkiem odnoszą się do osób starszych. Warto pamiętać, że gesty w Albanii są inne niż w Polsce – kręcenie głową na boki, co u nas oznacza „nie”, w Albanii jest wyrazem „tak”, natomiast gestem oznaczającym „nie” jest uniesienie brwi. Jeśli natomiast chcemy zdecydowanie czemuś zaprzeczyć, warto dodatkowo unieść głowę do góry.

Tradycyjny strój i folklor

W Albanii wyróżnia się aż 200 rodzajów tradycyjnych strojów. Są one różnie zdobione i często zawierają pogańskie symbole z czasów starożytności, jak na przykład orzeł, wąż, czy gwiazdy. Albańczycy zakładają takie stroje na szczególnie okazje i najczęściej można je zobaczyć podczas różnych świąt ludowych i festiwali, czyli przykładowo w czasie festiwalu folklorystycznym Gjirokaster w miejscowości Gjirokaster, czerwcowym Sofra Dardane w Bajram Curii. Jeśli planujesz wycieczkę do tego pięknego kraju, sprawdź, czy przypadkiem w Twojej okolicy nie odbywa się tego typu wydarzenie.

Kultura Albanii - święta

Ciekawostką może być to, że Albania jest krajem z największą liczbą dni wolnych od pracy w Europie. Ze względu na to, że obchodzi się tam święta różnych religii, Albańczycy mają dwukrotnie ustawowo wolne od pracy z tytułu Bożego Narodzenia (w grudniu i w styczniu). Obchodzona jest również Wielkanoc katolicka i prawosławna. Jednocześnie, dwa dni wolne przewidziano na obchody muzułmańskiego Wielkiego i Małego Bajram. To najlepszy przykład tego, jak można poszanować prawo innych ludzi do wyznawania dowolnej religii. Dla turysty przyjeżdżającego do Albanii na wakacje, najważniejsze są informacje o świętach obchodzonych w tym kraju latem, kiedy to przypadają dni wolne od pracy, przez co liczne urzędy, poczta czy banki mogą być zamknięte. 22, 23 i 24 sierpnia co roku bektashyci odbywają pielgrzymkę na górę Tomor koło Beratu, a do kraju zjeżdżają się wyznawcy tej religii z całego świata. Nie są to dni wolne od pracy, ale lepiej nie wybierać się wówczas na górę Tomor.

Dniem wolnym w kalendarzu świąt albańskich jest z reguły 9-12 września (jest to święto ruchome), czyli Mały Bajram, święto kończące miesiąc postu w Islamie - Ramadan. Mieszkańcy Albanii do pracy nie pójdą również 19 października, czyli w Dzień Matki Teresy, ustanowiony jako święto państwowe.

 


Opinie o miastach w Albanii

4,3
Durres Weronika
Ładne miasto, niestety zaniedbane przez turystów, którzy wszędzie zostawiają śmieci.

Albania na skróty

Regiony: