Albania to nadal nie do końca odkryty, ale coraz popularniejszy kierunek wakacyjny. Śródziemnomorski klimat i fantastyczne warunki do odpoczynku sprawiają, że na wakacje w Albanii decyduje się coraz więcej osób.
Gdzie leży Albania?
Albania znajduje się w południowo-wschodniej Europie,
na Półwyspie Bałkańskim i graniczy z Grecją, Macedonią, Kosowem i Czarnogórą. Od zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym krańcu do Morza Jońskiego. Rewelacyjne widoki, przepiękne plaże i przyjemny, bałkański klimat sprawiają, że Albania jest atrakcyjną destynacją na urlop.
Pogoda w Albanii – kiedy na wakacje?
Tutejsze warunki pogodowe są porównywalne z
klimatem śródziemnomorskim innych państw, popularnych wśród polskich turystów - Grecji, Bułgarii czy Chorwacji. Panują tu ciepłe lata, zwłaszcza na wybrzeżu.
- W szczycie sezonu wakacyjnego, czyli w lipcu i sierpniu, temperatury maksymalne wynoszą około 30 stopni Celsjusza, co sprzyja wypoczynkowi na plaży. I morskim kąpielom. Fale upałów zdarzają się rzadko i trwają krótko. W okresie letnim temperatura wody wynosi z reguły ok. 24 stopni.
Kiedy pada w Albanii?
Z uwagi na strukturę geograficzną terenu i wpływ Morza Adriatyckiego, w terminach późniejszych zdarzają się deszcze. Gwałtowne zmiany pogody są charakterystyczne
dla końcówki okresu letniego - września. Najlepiej więc wybrać się na wakacje do Albanii w okresie
od czerwca do sierpnia. Długi, słoneczny dzień i niskie ryzyko opadów deszczu to warunki idealne dla uprawiania turystyki letniej w tym kraju.
Zima w Albanii
Począwszy od października temperatura zaczyna spadać, słonce świeci krócej i mniej intensywnie, a rośnie częstotliwość i skala opadów. Na obszarach przybrzeżnych w środku zimy może wystąpić kilka mroźnych dni i opady śniegu. Właściwa
zima zaczyna się pod koniec listopada i trwa do początku marca. W tym czasie w regionach górskich, na wysokości 1000-1500 metrów utrzymuje się pokrywa śnieżna, co daje możliwość uprawiania sportów zimowych. Niemniej, Albania ma jak na razie niewiele ośrodków narciarskich.
Albańskie wybrzeże i plaże
Albania może poszczycić się prawie
400 km różnorodnego wybrzeża. Urokliwe położenie plaż, ciepłe morze i cudowne widoki to główne atuty albańskiego wybrzeża. Jedną z najpopularniejszych plaż jest
piaszczysta Durres, która stanowi częsty cel turystów.
Na
Riwierze Albańskiej znajdują się też inne plaże ze wspaniałym wakacyjnym klimatem - warto wymienić choćby okolice
Sarandy, z których blisko do greckiej wyspy Korfu. To miejsce piękne i dziewicze, idealne na wakacyjny odpoczynek. Rajskie widoki i piękne plaże znajdują się również w kurortach Ksamil i Vlora.
Przyrodnicze atrakcje Albanii – piękne jeziora
W Albanii są również
przepiękne jeziora. Do największych należą
Jezioro Ochrydzkie,
Prespańskie i
Szkoderskie. Pierwsze z nich - Ochrydzkie jest
najstarszym europejskim jeziorem i leży na granicy z Macedonią. Ma głębokość 286 metrów, jest chłodne i bardzo czyste. Stanowi ostoję wodnego ptactwa, a można w nim spotkać nawet kąpiące się łosie. Na brzegu Jeziora Ochrydzkiego zachowały się cenne zabytki sięgające czasów średniowiecznych, m.in.
twierdza cara Samuela oraz zabytkowe centrum miasta w samej Ochrydzie, położonej nad jeziorem. Warto zobaczyć klasztor św. Nauma i niewielkie cerkiewki w okolicy.
Jezioro Szkoderskie to
największe jezioro na Bałkanach - znajduje się na granicy z Czarnogórą. Ma charakter krasowy i położone jest w dolinie, zaledwie 7 kilometrów od morza. Głębokość jeziora wynosi 44 m, a jego powierzchnia - maksymalnie 550 km2. Na jeziorze znajdują się wyspy, kryjące ciekawe zabytki – takie jak monastery, m.in.
monaster Starčeva Gorica i Moračnik. Niedaleko jeziora nad rzeką Buna, jest miasto Szkodra.
Jezioro Prespańskie leży na wysokości 967 m n.p.m., na granicy pomiędzy Albanią, Macedonią i Grecją. Ma zaledwie 54 m głębokości i idealnie nadaje się do wypoczynku letniego, ponieważ
dysponuje piaszczystymi plażami. Cudem geograficznym kraju jest
Kanion rzeki Osum, o długości 15 km i wysokości 100 metrów. W okresie od marca do maja przyjeżdżający na wczasy do Albanii turyści mogą skorzystać ze spływu pontonem w kanionie, a w czasie suszy z wycieczki po jego dnie.
Góry w Albanii
Całkowita powierzchnia kraju wynosi 28 748 km2 z czego
75 % pokrywają tereny górzyste. Najwyższym szczytem jest
Korab, w paśmie Korabu, liczący 2764 m n.p.m. wysokości. Tylko nad Morzem Adriatyckim znajdują się tereny nizinne. Największymi rzekami Albanii są
Drin, Seman i Vjosa. Na północy kraju wznoszą się Góry Północnoalbańskie, nazywane Alpet Shqiptare, a pomiędzy rzekami Drin a Osum - Góry Środkowoalbańskie.
Zobacz również: